Mobilne CB radio – nowy sposób wymiany informacji?

Navatar to polski startup - aplikacja, która pokazała możliwe kierunki rozwoju oraz szacowany wygląd przyszłej komunikacji kierowców na drogach. Czym różni się mobilne radio CB od tradycyjnego?

Symbolem Navatara jest latarnia rzucająca światło na drogę.
fot. Navatar

Tradycyjne CB Radio to świetny i sprawdzony sposób na wymianę informacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Dzięki uzyskanym informacjom możemy omijać korki, remonty drogowe, unikać mandatów oraz podejmować korzystniejsze i  oszczędzające czas decyzje, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych „zabieganych” czasach. Zapewnienie stałej łączności osób podróżujących samochodami w tej samej okolicy doprowadziło do stworzenia odrębnej społeczności posługującej się swoim własnym, specyficznym językiem.

Są też minusy. Tradycyjne CB radio to odrębne urządzenie, które trzeba zainstalować w samochodzie. Oczywiście co się z tym wiąże, CB działa tylko w samochodzie. Często też problem stanowi anetena, która musi być przyczepiona na dachu.

Dlatego grupa młodych pasjonatów – programistów, grafików i polskich kierowców, którzy w technologiach mobilnych widzą ogromny potencjał oraz wiążą z nimi swoją przyszłość postanowiła stworzyć aplikację na smartfona, która ma znacznie ułatwić porozumiewanie się kierowców. Dostępna  obecnie dla posiadaczów iPhone oraz telefonów na platformie Android, oferuje pierwsze w kraju mobilne CB radio oraz darmowy moduł nawigacyjny GPS, budowany w oparciu o światowy projekt OpenStreetMap. Co wyróżnia mobilne CB?

Mobilne CB Radio

Tradycyjne CB Radio

Aby dołączyć do społeczności należy posiadać smatfona z dostępem do internetu oraz aplikację mCB

Aby dołączyć do społeczności należy zainstalować CB radio wraz z anteną w swoim samochodzie

mCB jest zawsze tam, gdzie telefon – brak uzależnienia od konkretnego pojazdu

Zainstalowane CB radio trudno jest przenieść do innego pojazdu

Pozwala na komunikację life z kierowcami znajdującymi się w okolicy, ale także odsłuchiwanie komunikatów drogowych nagranych w trakcie ostatniej godziny

Pozwala na komunikację life z kierowcami, którzy znajdują się w pobliżu

W przyszłości zasięg słyszalności regulowany indywidualnie – dzisiaj 50 km

Zasięg zależny od jakości CB radia i jego anteny

Użytkownicy nie są anonimowi – występują pod indywidualnym nickiem, co może sprzyjać zachowaniu większej kultury osobistej

Niska kultura – sporo przekleństw, kłótni, co nie sprzyja podróżom z dziećmi

Niewielu użytkowników

Duża liczba użytkowników

Należy mieć wykupiony dostęp do Internetu

Nie jest konieczny dostęp do internetu

GPS powoduje szybkie wyładowywanie baterii telefonu

Nie wymaga posiadania smartfona

Przede wszystkim kierowca posiadający smartfona wyposażonego w aplikację mobilnego radia CB kierowca nie musi instalować odrębnego urządzenia w swoim samochodzie. Niezależnie od pojazdu, w którym się porusza, zawsze ma do niego dostęp.

Menu główne aplikacji mobilnego CB.
fot. Navatar

Mobilne, głosowe radio CB udostępnia nie tylko bieżącą komunikację pomiędzy kierowcami znajdującymi się w tej samej okolicy. Pozwala także na odsłuchiwanie komunikatów pozostawianych wcześniej w określonym miejscu. Kierowcy mogą dzielić się ze sobą informacjami drogowymi, jak i dotyczącymi atrakcji turystycznych bądź ciekawych wydarzeń w mijanych miejscowościach.

Jednocześnie mCB to mniejsza anonimowość, ponieważ wszyscy uczestnicy społeczności pojawiają się pod własnym nickiem. Jest zatem szansa na zachowanie większej kultury w komunikacji pomiędzy kierowcami i możliwość swobodnego korzystania z mCB nawet w trakcie podróży z dziećmi.

Twórcy Navatara pracują również nad możliwością regulowania dokładnego zasięgu odbioru informacji. Dzisiaj jest to 50 km, jednak w przyszłości kierowca sam będzie ustalał, z jakiej okolicy informacje chce otrzymywać. Umożliwi mu to np. zaplanowanie dalszej części drogi, uzyskanie informacji o sytuacji w miejscach, do których będzie się zbliżał dopiero za kilka godzin i odpowiednio wcześniejsze podjęcie decyzji np. odnośnie planu dnia.

Mobilne CB wydaje się być świetnym rozwiązaniem, jednak  porównując go do tradycyjnego przegrać może pod dwoma względami. Po pierwsze pod względem przeważającej liczby użytkowników korzystających z tradycyjnego CB. Po drugie korzystanie z mCB wymaga posiadania smartfona z dostępem do internetu, co w przypadku tradycyjnego radia CB jest nie potrzebne.

Więcej informacji o aplikacji Navatar:

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze