Młodzi kierowcy przeceniają umiejętności!

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska, młodzi kierowcy bardzo szybko nabierają przesadnej pewności siebie, mimo niewielkiego doświadczenia za kierownicą. Takie myślenie może być tragiczne w skutkach.

TNS Polska przeprowadziło badanie na zlecenie Michelin Polska. Brały w nim udział dwie grupy respondentów. Pierwsza to uczestnicy kursu prawa jazdy, a druga to młodzi kierowcy posiadający prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata.

Wniosek, jaki nasuwa się po przeanalizowaniu wyników jest jednoznaczny. Zmiana postrzegania niebezpiecznych zachowań na drodze jest mocno zależna od doświadczenia kierowcy. 

Według wyników badań, 85 procent osób starających się o prawo jazdy uważa podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów jako niebezpieczne. Jednak w przypadku młodych kierowców ze stażem do 3 lat, tylko 70 procent uważa takie zachowanie za niebezpieczne. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozmowy przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. 80 procent kursantów oceniło tę czynność jako niebezpieczną, natomiast tylko 65 procent młodych kierowców pomyślało tak samo. 

Młodzi kierowcy bardzo wysoko oceniają swoje umiejętności. 84 procent kierowców, którzy mają uprawienia nie dłużej niż 3 lata uważa, że prowadzi samochód zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze. w przypadku mężczyzn odsetek, który uważa się za dobrych lub bardzo dobrych kierowców wynosi aż 89 procent. Taką  opinię dzieli natomiast 77 procent kobiet.

Michelin zamówiło badania w ramach kampanii edukacyjnej „Złote zasady Michelin”, która jest skierowana do młodych i przyszłych kierowców. Jej celem jest propagowanie bezpiecznej jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze