Misja: nowy motocykl. Jak kupić, by nie żałować?

Zakup motocykla to nie lada wyzwanie. Wybrany pojazd musi odpowiadać stylowi, możliwościom oraz umiejętnościom motocyklisty. Nieodpowiedni dobór parametrów może negatywnie wpłynąć na komfort i zadowolenie z jazdy. Na co warto zwrócić uwagę, by później nie żałować?

Motocykl – dla kogo?

Czy zakup motocykla dla doświadczonego użytkownika i nowicjusza będzie wyglądać tak samo? Oczywiście, że nie! Jeśli decydujemy się na zakup pierwszego pojazdu, pamiętajmy, by brać pod uwagę nie tylko cenę i stan jednośladu. Istotne będą m.in. rodzaj, styl jazdy, moc, waga. Te i wiele innych czynników uwarunkują nasze przyszłe zakupy, ale wpłyną również na nasze zachowanie i bezpieczeństwo na drodze.

Typ maszyny to podstawa

Poszukiwania należy rozpocząć przede wszystkim od określenia, jakiego rodzaju maszyny potrzebujemy. Czy ma to być enduro przeznaczony do jazdy w terenie, sportowy motocykl z dużą mocą czy może stylowy amerykański cruiser. Każdy z nich prowadzi się inaczej, ustalmy więc po jakiej nawierzchni będziemy jeździć, a także, w jaki sposób chcemy wykorzystywać pojazd. Warto też spotkać się ze sprzedawcą jednośladu. Czasem wystarczy bezpośredni kontakt z motocyklem, by przekonać się, że spełnia on nasze oczekiwania. Jeśli to możliwe poprośmy też o jazdę próbną.

Duża moc, większa odpowiedzialność

Jazda motocyklem to zajęcie dosyć niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dodamy do tego brak doświadczenia. Wielu początkujących motocyklistów ma już listę upragnionych maszyn, które chcieliby nabyć. Sęk w tym, że brak im obycia za kierownicą, a to w połączeniu z brawurą i dużą mocą może zakończyć się tragicznie. Dobierajmy więc sprzęt, mając na uwadze własne umiejętności. Zbyt szybka i ciężka maszyna może się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Zamiast cieszyć się z jazdy, będziemy koncentrować się na opanowaniu pojazdu.

Unikaj cenowych skrajności

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany model lub rodzaj przypadnie nam do gustu, nie przepłacajmy. W wielu przypadkach o cenie decyduje przede wszystkim popularność marki. Jeśli wybieramy pierwszy motocykl, miejmy na uwadze przede wszystkim jego rodzaj. Szukamy sportowego ścigacza? Zacznijmy od zakupu mniej popularnej marki, a dopiero z czasem przesiądźmy się na bardziej znane modele.

Nie oznacza to jednak, żeby od razu sięgnąć po najtańszą dostępną maszynę. Jeśli oferowana cena jest zbyt niska, to do zakupu podejdźmy niezwykle ostrożnie. Możliwe, że pojazd uległ już wypadkowi, a sprzedawca rekompensuje w ten sposób zły stan techniczny. Przed podjęciem decyzji zajrzyjmy do sieci i zorientujmy się, w jakim przedziale cenowym nabędziemy interesujący nas motocykl. Lepiej zapłacić trochę więcej, ze świadomością, że wybieramy sprawdzony i bezpieczny pojazd. A jeśli poszukujemy dodatkowych środków na sfinansowanie zakupu, możemy udać się do oddziału Santander Consumer Banku – banku od kredytów. Posiada on w swojej ofercie pożyczkę dedykowaną fanom jednośladów. Można z niego skorzystać, kupując motocykl w salonie, komisie lub od osoby fizycznej.

Sprawdź koszty eksploatacji

Nawet jeśli kupimy motocykl, korzystając z kredytu samochodowego, może się okazać, że koszty eksploatacji nas przerosną. Niektóre marki mają jedynie kilka serwisów w naszym kraju. Naprawa, nie dość, że będzie kosztowna, będzie wymagać dodatkowo transportu pojazdu na miejsce. Przed zakupem sprawdźmy więc dostępność serwisów oraz ceny podstawowych usług.

Jedź na przegląd

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed zakupem to oczywistość. Poprośmy właściciela o spotkanie w serwisie, jeśli to możliwe. Jeśli nie, pojedźmy na oględziny pojazdu z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Fachowe oko z łatwością wyłapie wszystkie niedogodności i usterki.

A jeśli już zapłaciliśmy za motocykl? Każdy konsument ma swoje prawa, jeśli sprzedawca zataił przed nami pewne usterki, możemy odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni od daty sprzedaży.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze