Mini Pat Moss Edition – wyjątkowy hołd dla pionierki motoryzacji. Motyw tulipana nawiązuje do historycznego zwycięstwa

60 lat temu Pat Moss zdobyła dla marki Mini pierwsze zwycięstwo w międzynarodowym rajdzie. Edycja specjalna Mini upamiętnia początek sportowej kariery brytyjskiego „malucha” oraz odważne wejście kobiet w dyscyplinę sportu zdominowaną przez mężczyzn.

Największe sportowe sukcesy Mini osiągnęło w rajdach. A wszystko zaczęło się od wyjątkowej zawodniczki, Pat Moss. Dzięki jej fenomenalnej jeździe w maju 1962 roku klasyczne Mini po raz pierwszy znalazło się na liście zwycięzców międzynarodowych rajdów samochodowych.

Wraz z sukcesem w Holandii zarówno klasyczne Mini, jak i Pat Moss oraz jej pilotka Ann Wisdom stały się definitywnie bohaterkami w dyscyplinie zdominowanej z jednej strony przez znacznie większe pojazdy, a z drugiej strony całkowicie przez mężczyzn.

Mini Pat Moss Edition – wyjątkowy hołd dla pionierki motoryzacji

W Międzynarodowym Rajdzie Tulipanów, prowadzącym z holenderskiej gminy Noordwijk na Riwierę Francuską i z powrotem, Pat Moss zdobyła za kierownicą klasycznego Mini Coopera najlepszy czas. 60 lat później brytyjska marka poprzez edycję specjalną oddaje hołd talentowi, odwadze i pasji zawodniczki.

Mini Pat Moss Edition
Mini Pat Moss Edition, fot. materiały prasowe / Mini

Mini Pat Moss Edition, limitowana do nieco ponad 800 egzemplarzy, dostępna będzie jako 3-drzwiowe Mini Cooper S, 5-drzwiowe Mini Cooper S i Mini John Cooper Works. Samochody wyróżniają stylowe ekskluzywne detale, nawiązujące zarówno do rajdowej historii brytyjskiej marki, jak i do sportowych karier Pat Moss i Ann Wisdom.

Na słupkach C modeli tej edycji, a także na ozdobnikach bocznych, znajduje się stylizowany tulipan symbolizujący pierwsze zwycięstwo w rajdzie i miejsce dawnego triumfu oraz napis „Pat Moss”. Również dekielki obręczy kół mają ekskluzywną stylistykę z grafiką odwzorowującą kontur typowego dla Holandii kwiatu i logotypem Mini.

Pod ozdobnikami bocznymi na przednich błotnikach wyszczególniono również najważniejsze fakty dotyczące Rajdu Tulipanów 1962: trasę Noordwijk – Monte Carlo – Noordwijk, dystans 2500 kilometrów, pojazd, Mini Cooper, i jego numer startowy 104.”. Motyw tulipana, napis z nazwą oraz najważniejsze informacje o pierwszym zwycięskim rajdzie znajdują się również na zaprojektowanych wyłącznie dla tej edycji aluminiowych listwach progowych wykonanych metodą sitodruku.

Mini Pat Moss Edition
Mini Pat Moss Edition, fot. materiały prasowe / Mini

Kolejnym elementem stylistycznym zastosowanym w wersji Pat Moss Edition jest poziomy biały pas na masce silnika. Nadrukowana sekwencja trójwymiarowych cyfr i liter – 737 ABL – jest numerem rejestracyjnym klasycznego Mini, które wygrało Rajd Tulipanów w 1962 roku, i tym samym nawiązuje do historycznego modelu. Pas przedni tego modelu zdobi nadruk z podpisem złożonym oryginalnie przez Pat Moss na masce jej samochodu po jednym ze zwycięstw.

Mini Pat Moss Edition
Mini Pat Moss Edition, fot. materiały prasowe / Mini

We wnętrzu samochodu na sportowej kierownicy skórzanej na wstawce na dolnym ramieniu znajduje się plakietka edycji w postaci grafiki tulipana. Rysunek tłoków silnika poruszających się w górę i w dół służy jako motyw dla grafiki na panelu ozdobnym po stronie kierowcy. Różnej wysokości słupki rysunku układają się w kształt liter „M” i „W” od nazwisk „Moss” i „Wisdom” i symbolizują doskonale zgrany duet, który przez wiele lat wzbudzał sensację na scenie rajdowej.

Mini Pat Moss Edition
Mini Pat Moss Edition, fot. materiały prasowe / Mini

Pat Moss i Ann Wisdom – bohaterki w dyscyplinie zdominowanej przez mężczyzn

„Mossie” i „Wizz”, jak nazywano je w zespole, tworzyły udany duet przez siedem lat. Te dwie kobiety miały odwagę rywalizować w zdominowanym przez mężczyzn sporcie i fundamentalnie go zmienić.

Pat Moss, młodsza siostra kierowcy Formuły 1 Stirlinga Mossa, w 1968 roku, wygrała również Rajd Sestriere we Włoszech, stawała na podium w wielu innych międzynarodowych zawodach i pięciokrotnie wygrywała klasyfikację kobiet w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Ann Wisdom jest uważana za pierwszą zawodową pilotkę w historii rajdów samochodowych. Obie mówiły o swoim odważnym wejściu w dyscyplinę sportu z oczywistością odnoszących sukcesy sportsmenek i z typowo brytyjskim understatementem. Po latach Ann Wisdom mówiła:

Nie uważałyśmy się wtedy za pionierki. Po prostu pojechałyśmy na rajd.

Pat Moss i Ann Wisdom utorowały drogę niezwykłej karierze klasycznego Mini. Ten mały brytyjski samochód zwyciężył w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo w roku 1964, 1965 i 1967. Dekady później MiniI stało się dominującą marką w najbardziej wymagającym rajdzie wytrzymałościowym na świecie. W latach 2012–2015 Mini cztery razy z rzędu zdobywało zwycięstwo w Rajdzie Dakar.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze