MINI inspirowane Scramblerem

MINI zaprezentowało specjalną wersję modelu Clubman All4 Scrambler. Auto zostało zainspirowane nietuzinkowym motocyklem marki BMW. Na razie jest to koncept, który być może trafi do produkcji.

Jakiś czas temu BMW zaprezentowało motocykl R nineT Scrambler. Teraz przyszedł czas na przedstawienie samochodu w podobnym klimacie. Wykorzystano do tego MINI, które od dłuższego czasu znajduje się pod skrzydłami bawarskiego koncernu. Model Clubman All4 Scramlber ma podniesione zawieszenie oraz specjalnie zaprojektowane felgi, które ubrano w terenowe opony. Na dachu pojawiły się relingi, a nadwozie pomalowano lakierem Midnight Frozen Grey, który nawiązuje do koloru baku w motocyklu. 

Mimo dość surowego nadwozia wnętrze jest bardzo luksusowe. Fotele, boczki drzwi oraz podsufitkę obszyto skórą Nappa oraz Alcantarą, którą obszyto siedzisko w R nineT Scrambler. Oczywiście specjalna wersja otrzymała tabliczkę znamionową nawiązującą do nazwy motocykla.

MINI nie zdradziło osiągów koncepcyjnej wersji, ale samochód jest zasilany jednostką TwinPower Turbo. To oznacza, że pod maską pracują cztery cylindry o łącznej pojemności dwóch litrów. Całość produkuje 189 KM maksymalnej mocy, która jest przekazywana na wszystkie koła. Sprint do setki zajmuje mniej niż siedem sekund, a prędkość maksymalna wynosi 225 km/h.

Oficjalna prezentacja konceptu nastąpi podczas imprezy Valentino Park Motor Show pod koniec tego tygodnia.

Najnowsze

Porsche 911 GT3 RS z Lego w pełnej skali

Niemiecka marka wydała wraz z Lego specjalną edycję klocków, w których można złożyć nowy model 911 GT3 RS. Kilka dni temu pojawił się specjalny egzemplarz zbudowany z Lego w pełnej skali.

Jeżeli specjalna edycja Lego Technic w skali 1:8 to dla kogoś za małe wyzwanie, to w jednym ze szwedzkich domów handlowych pojawiło się Porsche 911 GT3 RS w pełnym rozmiarze, w całości zbudowane z plastikowych bloczków. 

Eksponat robi niesamowite wrażenie, ponieważ udało się zachować w dużej mierze bryłę samochodów, a nawet zbudować koła z klocków. Do tego udało się bardzo realistycznie odwzorować wnętrze auta, wraz z fotelami, deską rozdzielczą czy kierownicą.

Nie wiadomo, kto zbudował ten projekt, ale całość jest oparta o klocki Lego Technic. Producent klocków raczej nie zdecyduje się na wprowadzenie takiego zestawu do sprzedaży, ale chętni mogą nadal nabywać zestaw w skali 1:8, który składa się z 2700 elementów, a jego budowa oznacza przejście przez instrukcję składającą się z 600 stron.

Najnowsze

Supersamochody robią zadymę pod restauracją

Członkowie klubu supersamochodów North Face Rally w Kanadzie zrobili niezłą zadymę pod restauracją. Wszystko dlatego, że kelnerka potraktowała ich w nieodpowiedni sposób.

Całe zamieszanie rozpoczęło się w momencie, gdy kilku członków klubu postanowiło zjeść kolację w popularnym barze All Star Wings & Ribs w Ontario. Na miejscu dowiedzieli się, że bez rezerwacji będzie ciężko ze znalezieniem miejsca. Po chwili jednak kelnerka usadowiła ich w jednym miejscu mówiąc, że mają szczęście, że dostali wolny stolik. Jednak chodziło jej raczej o duży ruch w restauracji wieczorową porą. Jednak członkowie klubu potraktowali to jako rasistowski wybryk i opuścili lokal.

Po chwili jednak podjechali pod wejście swoimi samochodami i rozpoczęli koncert na kilkadziesiąt cylindrów. Po kolei podjeżdżały kolejne drogie, szybkie i bardzo głośne samochody, a kierowcy dodali gazu i palili gumę pod lokalem.

Najnowsze

Niewidzialny kierowca w Tesli

Już niedługo będziemy mogli zobaczyć na ulicach samochody bez kierowców w środku, ale nadal widok takiego pojazdu wzbudza przerażenie u innych uczestników ruchu.

Tym razem kierowca tego samochodu znajduje się fizycznie w kabinie, ale przebrał się za fotel samochodowy. Dzięki temu zamaskowaniu na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak, jakby w środku nie było żywej duszy. Jedynie osoby, które wiedzą jak wygląda oryginalny fotel w Tesli mogą połapać się, że to żart. 

Reakcje innych uczestników ruchu są bezcenne. Większość nie może uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Samochód bez kierowcy wcale nie jest futurystyczną wizją. Sam Uber zamierza w najbliższym czasie wprowadzić nawet 100 tys. autonomicznych samochodów na całym świecie.

Tak więc to już tylko kwestia czasu, kiedy takie obrazki będą codziennością.

Najnowsze

Utrata prawa jazdy za prędkość – co grozi za ponowne kierowanie?

Ponad 33 tys. praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym – tak przedstawia się bilans po roku od wprowadzenia nowych przepisów drogowych. Co grozi tym, którzy mimo braku uprawnień usiądą za kierownicą?

W środę 18 maja mija rok od kiedy zaczął obowiązywać zmieniony kodeks drogowy, zgodnie z którym za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy na 3 miesiące. Jak podaje Komenda Główna Policji dokumenty straciło w związku z tym aż 33 500 kierowców[1]. Jeśli ukarani zdecydują się pomimo „zawieszenia” usiąść za kierownicą, w przypadku kontroli okres bez prawa jazdy wydłuży się o kolejne 3 miesiące. Jeśli i to nie poskutkuje, może zostać podjęta decyzja o cofnięciu uprawnień, co oznaczać będzie konieczność powtórnego zdania egzaminu. Jazda bez dokumentów może mieć jednak także inne konsekwencje – finansowe.

Kierowcy poruszającemu się bez prawa jazdy, jak każdemu innemu uczestnikowi ruchu drogowego, grozi udział w kolizji czy wypadku – jako poszkodowany lub sprawca. Zazwyczaj w takiej sytuacji ochronę zapewniają ubezpieczenia OC i AC. Jednak brak uprawnień sprawia, że wypłata odszkodowania może być niekiedy po prostu niemożliwa. Oznacza to, że jazda bez dokumentów, a więc z pominięciem prawa, na pewno będzie dla kierowcy kosztowna.

Możliwe skutki wypadku drogowego z udziałem kierowcy bez prawa jazdy obrazują trzy poniższe sytuacje:

Sytuacja 1: Ubezpieczenie OC – sprawca wypadku nie ma prawa jazdy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym wypłatę odszkodowania z polisy posiadanej przez sprawcę zdarzenia. Jeśli wypadek spowodował kierowca nieposiadający uprawnień do prowadzenia pojazdu, to OC i tak zadziała, a więc poszkodowani otrzymają pieniądze. Jednak za wyrządzone szkody sprawca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma bowiem prawo zastosować regres, czyli zażądać od sprawcy zwrotu wypłaconych świadczeń. Ten przepis wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i stosują się do niego wszyscy ubezpieczyciele.

Sytuacja 2: Ubezpieczenie OC – poszkodowany nie ma prawa jazdy

Zdarzyć się może także, że to nieposiadający uprawnień do kierowania autem zostaje poszkodowany na drodze. W takim przypadku ubezpieczyciel ocenia związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy brakiem prawa jazdy, a powstaniem szkody lub jej rozmiarem. W zależności od okoliczności towarzystwo może w części lub całościowo uchylić się od odpowiedzialności za zdarzenie. Jednak w praktyce trudno jest udowodnić, że brak uprawnień miał wpływ na powstanie szkody. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem brak prawa jazdy nie wyklucza wypłaty odszkodowania. Może mieć natomiast znaczący wpływ na jego wysokość.

Sytuacja 3: Ubezpieczenie AC – właściciel pojazdu nie ma prawa jazdy

Gdy kierowca bez prawa jazdy zechce skorzystać z własnego AC, aby naprawić uszkodzony z własnej winy pojazd, może się okazać, że jest to niemożliwe. Co prawda istnieje cień szansy, że ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzy jego zgłoszenie, ale prawdopodobieństwo takiego rozwiązania jest niewielkie. Z punktu widzenia ubezpieczycieli taka sytuacja jest jednym z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności. Zapis o tym znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) większości firm. Niekiedy swego rodzaju okoliczność łagodzącą może stanowić to, że brak uprawnień nie miał wpływu na powstanie szkody.

To od oceny okoliczności konkretnego zdarzenia przez ubezpieczyciela zależy, czy brak uprawnień do kierowania pojazdem nie jest przeszkodą do wypłaty odszkodowania. Na pewno jednak nie warto w ten sposób testować zakładów ubezpieczeń, czyli w przypadku braku uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi po prostu nie siadać za kierownicą.

Źródło: Superpolisa.pl

 

[1] Dane Komendy Głównej Policji, stan na 17.05.2016 r.

Najnowsze