Quantcast

Miej się na baczności przed nieuczciwymi handlarzami – kupując, sprawdź VIN samochodu!

Kupno używanego samochodu powinno być transakcją wolną od ryzyka. Wiadomo jednak, że przy tego typu operacjach pojawia się zawsze mnóstwo łowców okazji, także wśród handlarzy – w końcu każdy chce zarobić! Jeśli chcesz się uchronić przed ich nieuczciwymi praktykami, koniecznie prześledź historię pojazdu. Jak to zrobić? Na początek sprawdź VIN na stronie autoDNA. Pozwoli Ci to uzyskać wszelkie istotne przy zakupie samochodu informacje, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN samochodu?

Sprawdzenie VIN jest ważne podczas zmiany właściciela auta, szczególnie przy zakupie używanego samochodu z niesprawdzonego źródła. Numer VIN, czyli vehicle identification number, to unikalny ciąg cyfr, który znajduje się między innymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, na tabliczce znamionowej, stopniach wejściowych po stronie kierowcy lub pierwszych drzwiach (po ich wewnętrznej stronie).

Numer identyfikacyjny pojazdu pozwala poznać jego historię i daje dostęp do informacji na temat istotnych działań, które były związane z autem, na przykład odczytów przebiegów czy wyrejestrowania.

Z punktu widzenia kupującego dekoder VIN autoDNA jest bardzo przydatnym narzędziem. Uczciwy sprzedawca nie zawsze zna pełną historię pojazdu, a nieuczciwy – będzie próbować ukryć niewygodne szczegóły. Dlatego nawet jeśli sprzedający ma dobre intencje, zakup auta używanego rzadko jest wolny od ryzyka. Sprawdzenie VIN pozwoli uchronić się przed zakupem pojazdu:

 • w złym stanie technicznym, wymagającego kosztownych napraw,
 • przeznaczonego do złomowania,
 • kradzionego,
 • po modyfikacjach (np. z cofniętym licznikiem)
 • o innym przeznaczeniu niż deklarowane (np. było używane jako taxi, a kupujący nie jest o tym informowany).

Jeśli zdecydujesz się kupić raport, znajdziesz w nim podstawowe dane, które pozwolą Ci już na wstępie odsiać każdy ryzykowny egzemplarz. Raport odpowiada na najczęściej zadawane pytania – jest przejrzystym graficznie, czytelnym już na pierwszy rzut oka sprawozdaniem z cyklu życia pojazdu. Aby poznać przeszłość auta, wystarczy zatem jedynie numer VIN.

Dodatkowo ostatnia zmiana wyglądu raportów historii pojazdu od auto DNA spowodowała, że teraz zyskujesz większą przejrzystość i dostęp do nowych sekcji i udogodnień, takich jak Centrum Powiadomień czy QR kod.

Czego dowiemy się poprzez sprawdzenie VIN?

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN pozwoli oddzielić auta dobrej jakości od tzw. lemon cars (auta z wadami, ukrytą, powypadkową przeszłością). Zamawiając raport VIN od autoDNA, możesz zweryfikować dane – te podstawowe i bardziej techniczne – jeszcze przed zakupem auta. Sprawdzisz np.:

 • rok produkcji,
 • rok modelowy,
 • kraj pochodzenia,
 • przebieg,
 • akcje serwisowe
 • numer nadwozia,
 • wyposażenie pojazdu fabrycznie przeznaczone dla danego modelu.

Dzięki temu dowiesz się także, czy pojazd nie jest kradziony lub wyłączony z eksploatacji. Możesz uniknąć zakupu auta z powypadkową przeszłością i nie trafić na minę. Używane auta, a zwłaszcza te sprowadzane, zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Sprawdzenie historii samochodu pozwala je ograniczyć do minimum.

Jak sprawdzić VIN pojazdu? Skorzystaj z wiarygodnego źródła – autoDNA

Jeśli kupujesz auto używane od znajomego w Polsce, a on opowie Ci o nim wszystko, co wie, sytuacja jest bardzo korzystna. Niestety nie zawsze aktualny właściciel zna pełną historię samochodu. Dlatego nawet wtedy zakup wiąże się z ryzykiem.

Aby sprawdzić, czy używane auto nie jest przypadkiem „samochodem pułapką”, możesz między innymi skorzystać z rządowej bazy danych CEPiK albo CEPiK 2.0 (w drugim przypadku możesz sprawdzić przeszłość zagranicznego pojazdu niezarejestrowanego w Polsce, jednak należy wtedy skorzystać z Profilu Zaufanego). Aby uzyskać pełną informację o pojeździe i poznać jego szczegółową historię, warto jednak postawić na komercyjną usługę, taką jak autoDNA.

Sprawdzając VIN, od razu i za darmo zapoznasz się z zakresem dostępnych informacji dla konkretnego numeru, zobaczysz np., w których sekcjach raportu są interesujące Cię fakty czy zdjęcia. Następnie na tej podstawie zamawiasz raport.

Dlaczego warto zamówić raport historii pojazdu od autoDNA? Ponieważ firma posiada dane o pojazdach pochodzących z ponad 20 krajów europejskich, USA i Kanady, z więcej niż 50 000 różnych instytucji świadczących usługi w sektorze motoryzacyjnym!

Co więcej, od 1 lipca 2022 r. na raporty historii pojazdu obowiązuje promocja. Oznacza to w praktyce, że za całościowe sprawdzenie auta według numeru VIN zapłacisz jedną równą kwotę, niezależnie od tego, ile raportów będzie dostępnych w ofercie autoDNA.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze