Miała tablicę „Kocham policję”, zatrzymała ją policja

Otwarte deklarowanie swojej sympatii do stróżów prawa nie pomogło motocyklistce, a brak właściwej tablicy był mniejszym z jej problemów.

Na samym nagraniu widać tylko moment, w którym koło motocyklistki stoi policjantka, nakazuje jej zejść z maszyny i przeprowadzić ją na pobocze. Obok stoi nieoznakowane BMW.

Według opisu filmu motocyklistka, która zamiast tablicy rejestracyjnej miała tabliczkę z napisem „Kocham policję”, ścigała się na światłach z BMW. Właśnie z tym nieoznakowanym, widocznym na filmie. Po zatrzymaniu policjantka podbiegła do motocyklistki i wyjęła jej kluczyki ze stacyjki.

Najnowsze

Jedna osobówka rozbiła trzy tiry!

Do wyjątkowo groźnych kolizji doszło niedawno na drodze krajowej numer 7. Wszystko za sprawą jednego kierowcy.

Kamera zamontowana w tirze zarejestrowała moment, w którym kierujący Skodą z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w tira, którego kierowca nie wykonał żadnego manewru obronnego. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą zderzył się z drugim tirem i oba się przewróciły na boki.

Skoda w wyniku kolizji obróciła się o 90 stopni i sunęła dalej bokiem, uderzając w ciągnik siodłowy z kamerą. W całym zdarzeniu ucierpiały tylko dwie osoby – pasażer osobówki (lekko ranny) oraz kierowca jednego z tirów (w stanie ciężkim).

Najnowsze

Dowód rejestracyjny i OC można już „wozić” w smartfonie

Niedawno w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa opcja - mPojazd. Możemy tam przechowywać cyfrowe wersje dokumentów naszego samochodu lub motocykla.

Polskie urzędy coraz bardziej się cyfryzują i teraz, oprócz własnych dokumentów, będziemy mogli mieć w smartfonie również dokumenty naszego pojazdu. Wystarczy mieć założony Profil Zaufany, aby móc pobrać do aplikacji dane z dowodu rejestracyjnego, policy OC oraz karty pojazdu.

Pytanie tylko po co mamy to robić, skoro nie ma obecnie obowiązku wożenia ze sobą tych dokumentów. Zakładka mPojazd nadal może nam się przydać, ale sporadycznie – przypomni o zbliżającym się terminie przeglądu okresowego (30 dni wcześniej) oraz o konieczności przedłużenia OC. W razie stłuczki możemy też w ten sposób podzielić się naszymi danymi z drugim kierowcą, pod warunkiem, że również korzysta on z aplikacji mObywatel. Nie będzie też problemu z szybkim dotarciem do potrzebnych danych.

Najnowsze

W Polsce powstaje inteligentny system monitorowania kierowcy

Sztuczna inteligencja, kamery 2D i 3D oraz rozpoznawanie gestów kierowców – to tylko kilka z innowacji, nad którymi pracują inżynierowie z Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie. Firma będzie rozwijała te technologie przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rozwijany w Centrum Badawczo-Rozwojowym Aptiv system Interior Sensing Platform (Platforma Monitorowania Wnętrza) jest oparty na sztucznej inteligencji, a jego głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego, między innymi poprzez wykrywanie spadku koncentracji kierowcy. System monitoruje wnętrze pojazdu i przy pomocy czujników – wspieranych przez oprogramowanie – nie tylko sprawdza czy kierowca patrzy na drogę, ale także rozumie czy kierowca jest fizycznie i emocjonalnie dostępny, czyli np. czy nie jest skupiony na trzymanym w rękach smartfonie.

System Aptiv obsługuje wiele funkcji, w tym personalizację i identyfikację na podstawie twarzy kierowcy oraz sterowanie gestami i wzrokiem. W razie wykrycia niebezpieczeństwa np. zasypiającego kierowcy, system może również wykonać działania, które pomogą zminimalizować ryzyko wypadku. Np. w sytuacji, gdy system zauważy, że kierowca często zamyka oczy, powiadomi go o spadku koncentracji i zasugeruje przystanek lub kawę.

Dodatkowo, kamery 3D zwiększą bezpieczeństwo systemu poduszek powietrznych, wysyłając informacje do wewnętrznego komputera na temat pozycji pasażerów i tego, czy między nimi a poduszkami powietrznymi są jakieś niepożądane obiekty. Technologia  Aptiv umożliwia także wykrywanie, klasyfikowanie i ostrzeganie o obiektach pozostawionych w samochodzie, zarówno dzieciach, zwierzętach, jak i wartościowych przedmiotach. Pierwsza generacja systemu Aptiv jest obecnie wykorzystywana w całej gamie pojazdów BMW o różnym poziomie autonomiczności.

„Wszystko, co robimy, ma jeden cel – zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i pieszych” – mówi Tomasz Miśniakiewicz, prezes Aptiv w Polsce. „Nasze systemy rozpoznawania gestów i wykrywania stanu kierowcy to owoc naszego wieloletniego doświadczenia i kompetencji z zakresu uczenia maszynowego. Ta technologia zmienia reguły gry. Dzięki naszej współpracy z producentami, uczelniami i organizacjami badawczymi wdrażamy system, który zaoferuje wyższe standardy bezpieczeństwa i lepsze doświadczenie pasażerów w trakcie jazdy.”

„System Aptiv będzie w stanie określić, czy kierowca może przejąć kontrolę nad pojazdem, czy jest rozkojarzony i jak pojazd powinien się dostosować. Jeśli system wykryje, że kierowca jest zajęty, to zwiększy swoją czułość i zacznie wcześniej ostrzegać np. o zbliżaniu się do sąsiedniego pasa ruchu, obiektu przed pojazdem, czy wcześniej rozpocznie hamowanie ─ wyjaśnia Gabriel Buchała, Dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.”

Poprawa bezpieczeństwa na drogach to jeden z długoterminowych celów UE. Unijna „Wizja Zero” zakłada, że do 2050 roku uda się do niemal zera ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych i rannych. Instytucje UE pracują obecnie nad nowymi regulacjami, zgodnie z którymi od  2022 r. w europejskich pojazdach staną się obowiązkowe nowe technologie bezpieczeństwa, m.in. ostrzegające kierowcę w przypadku zmęczenia lub rozproszenia uwagi. Już dzisiaj Aptiv dostarcza technologie, które spełniają lub przekraczają wiele wymagań zawartych w planowanych unijnych przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach.

Projekt Interior Sensing Platform jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Będzie on realizowany przez najbliższe dwa lata. Budżet projektu wynosi prawie 30 milionów złotych, z czego kwota dofinansowania to niemal 17 milionów.

Aptiv inwestuje w rozwój technologii aktywnego bezpieczeństwa od ponad 20 lat, od 5 lat obserwując szybki wzrost popularności swoich rozwiązań wśród producentów i konsumentów. Rozwiązania Aptiv, oparte na skalowalnych i wysoko wydajnych systemach obliczeniowych,  mają zastosowanie w pojazdach o poziomach autonomiczności od 1 do 5 i na wszystkich rynkach, od konsumenckiego po floty pojazdów użytkowych.

Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie działa od 2000 roku i zatrudnia ponad 1800 inżynierów i 700 specjalistów korporacyjnych. Jest to największe i najbardziej innowacyjne laboratorium R&D firmy na świecie. Powstały w nim m.in. pierwszy system sterowania gestami dla motoryzacji oraz technologie aktywnego bezpieczeństwa.

Najnowsze

Urlop samochodem – jak przyjemnie i bezstresowo dotrzeć na urlop autem?

Za oknem coraz cieplej, wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób wybierze się na nie samochodem. Oto zestaw porad, dzięki którym podróż z rodziną będzie wygodna i przyjemna.

Jak co roku, w okresie letnich wyjazdów, na polskich drogach zapanuje większy ruch. Wiele osób skorzysta z wynajmu samochodów, aby udać się do jednej z popularnych destynacji w naszym kraju. Przestrzegając kilku porad, uda nam się zmniejszyć stres związany z podróżą i w pełni cieszyć się urlopem.

Sprawdź planowaną trasę

To z pozoru banalna rada, jednak wcześniejsze zapoznanie się z drogą, którą będziesz podróżować, pozwoli oszczędzić dużo czasu i nerwów całej rodzinie, w szczególności, gdy wybierasz się w dłuższą podróż. Sprawdź, czy trasa nie jest zbyt zatłoczona lub właśnie przebudowywana. Upewnij się, jakie obowiązują na niej opłaty, limity prędkości. Warto rozważyć też wszystkie alternatywy, aby wybrać najbardziej malowniczą trasę. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najlepsza.

Wyrusz wcześniej

Staraj się unikać godzin szczytu. Nie daj się zaskoczyć przez korki. Czasem warto dostosować godzinę wyjazdu do panującego ruchu, aby uniknąć stresu związanego z nadmiernym ruchem.

Zadbaj o jedzenie i napoje

Bycie dobrze nawodnionym pozwala utrzymać koncentrację na drodze, poza tym nikt nie lubi być w podróży z pustym żołądkiem. Jeśli podróżujesz z dziećmi, drobna przekąska to dobry pomysł na przykucie ich uwagi.

Zabawy w aucie

Gdy podróżujesz autem z najmłodszymi, aplikacje mobilne, kolorowanki, muzyka czy audiobooki to świetne sposoby na zajęcie ich czasu. Dzięki temu unikniesz słynnego pytania, które uwielbiają zadawać dzieci „Daleko jeszcze?”.

Wypożyczając auto, możesz dodatkowo wybrać dodatkowo router z mobilnym WiFi, który umożliwi połączenie do pięciu urządzeń, w tym telefonów, laptopów i tabletów i zapewni nieograniczoną rozrywkę całej rodzinie.

Wybierz odpowiednie auto

Jeśli wypożyczasz samochód, zwróć uwagę na to, jakiego rozmiaru auto będzie najbardziej odpowiednie dla potrzeb twojej rodziny, na przykład SUV 4×4 zapewni więcej przestrzeni i komfortu. Jeśli wybieracie się we dwoje, w zupełności wystarczy wam kompaktowy samochód, który znakomicie sprawdzi się na miejskich ulicach.

Uważaj na pogodę

Przygotuj się na każde warunki pogodowe na drodze, by uniknąć niemiłego zaskoczenia. Zawsze miej pod ręką okulary przeciwsłoneczne, a dla pasażerów jadących z tyłu przygotuj zasłonki przeciwsłoneczne.

Rób sobie przerwy

Przerwa w trakcie drogi pozwoli tobie i twoim towarzyszom podróży rozprostować nogi i odetchnąć świeżym powietrzem. Dla kierowcy to bardzo ważne, aby był w stanie utrzymać odpowiedni poziom koncentracji.

Wygoda to podstawa

Ubierz się w wygodne ubrania – na przykład leginsy lub dresy, które są idealne na długą podróż. Warto też mieć na sobie kilka warstw. Gdy zrobi się cieplej, łatwo zdjąć jedną z nich, a gdy się ochłodzi, szybko ubierzemy się z powrotem.

Przygotowanie auta kluczem do bezpiecznej jazdy

Ciśnienie w kołach, działanie świateł, poziom płynów, oleju oraz to, ile benzyny mamy w baku – wszystko to należy sprawdzić przed wyruszeniem w drogę. Jeśli korzystasz z wynajętego samochodu możesz być spokojny. Wypożyczalnia zadba o to, aby auto miało ważny przegląd oraz było sprawdzone pod kątem technicznym, ważne ubezpieczenie, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i by było gotowe do drogi, zanim otrzymasz kluczyki.

Najnowsze