Karolina Chojnacka

Mercedes nauczy cię ekologicznej jazdy. Chcesz wiedzieć jak?

Mercedes me Eco Coach to osobisty „trener” ekologicznej jazdy.

Coraz więcej klientów Mercedes-Benz decyduje się na wybór auta w 100% elektrycznego lub hybrydy plug-in. Teraz kierowcy takich modeli mogą liczyć na specjalne wsparcie – pomoże im inteligentny, cyfrowy trener osobisty Mercedes me Eco Coach. To najnowsza aplikacja w ekosystemie usług Mercedes me.

Eco Coach w rozrywkowej formie zapoznaje kierowców zelektryfikowanych modeli Mercedes-Benz z możliwościami ich aut. Ci, którzy postępują zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się w aplikacji, mają szansę nie tylko lepiej poznać swój samochód, ale też udoskonalić własny styl jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa oraz energii – z korzyścią dla środowiska. To nie wszystko – użytkownicy aplikacji zbierają również bonusowe punkty do wykorzystania na wyjątkowe oferty i usługi.

Mercedes me Eco Coach

Britta Seeger, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG ds. sprzedaży, powiedziała:

Dla wielu naszych klientów kwestia zrównoważonego rozwoju ma niebagatelne znaczenie. Dzięki Eco Coach mają oni do dyspozycji swojego własnego, inteligentnego trenera, który pomoże im wypracować jeszcze bardziej efektywny styl jazdy. Nasza aplikacja łączy idee zrównoważonego rozwoju z czynnikiem zabawy – przyjmując bardziej przyjazny dla środowiska styl jazdy, kierowcy mogą zdobywać nagrody. To nasz sposób, by towarzyszyć naszym klientom w przejściu do epoki elektromobilności i ich motywować. Chcemy oferować im nadzwyczajne wrażenia z jazdy naszymi modelami xEV, pod każdym względem.

Mercedes me Eco Coach

Jednym z kluczowych elementów aplikacji Eco Coach są różne wyzwania. Jeśli użytkownik im sprosta, jest nagradzany punktami. Dotyczą one na przykład najbardziej efektywnej jazdy hybrydą plug-in – premiowane są między innymi jak największy udział kilometrów pokonanych w trybie elektrycznym, ładowanie samochodu w różnych lokalizacjach, ładowanie go przez kilka kolejnych dni i osiągnięcie możliwie najniższego zużycia paliwa. Liczba punktów do zdobycia zależy od stopnia trudności wyzwania. Na przykład za ukończenie wyzwania „Naładuj swój samochód w trzech różnych lokalizacjach” przyznawanych jest 100 punktów. Aplikacja pozwala także na rywalizację w ramach społeczności wszystkich użytkowników Mercedes me Eco Coach.

Zdobyte punkty można wymienić później na premie w specjalnym programie bonusowym. W chwili premiery aplikacji w Niemczech jako nagrody dostępne są bony na ładowanie w usłudze Mercedes me Charge oraz bony na zakupy w sklepie Mercedes-Benz Collection. Istnieje również możliwość zamiany punktów na kompensację CO2, np. celem wyrównania emisji dwutlenku węgla hybryd plug-in podczas jazdy z silnikiem spalinowym. Jeśli użytkownik zdecyduje się na kompensację CO2, jego punkty zostaną przeznaczone na inwestycje w wysokiej jakości projekty z certyfikatami CER (złoty standard), realizowane wspólnie z wybranymi firmami partnerskimi.

Oczywiście wskazówki w aplikacji maja zapewnić wartość dodaną nie tylko użytkownikowi, ale także środowisku naturalnemu – i to na dwa sposoby. Z jednej strony aplikacja zachęca kierowców do korzystania z samochodu w sposób jak najbardziej efektywny, a tym samym oszczędny. Z drugiej – przestrzeganie wskazówek skutkuje dłuższą żywotnością wysokonapięciowego akumulatora. Jednym z celów aplikacji jest bowiem przedłużenie cyklu eksploatacji zelektryfikowanych aut, a zwyczaje użytkowników mają znaczący wpływ na długoterminową wydajność i pojemność użytkową akumulatora trakcyjnego – podobnie jak w przypadku baterii smartfona.

Im częściej kierowca korzysta z aplikacji, tym dokładniejsze są jej zalecenia. Informacje zwrotne generowane w aplikacji bazują bowiem na indywidualnym profilu jazdy, który odpowiednio interpretuje algorytm aplikacji. Przeglądając zamieszczane w niej statystyki, użytkownicy mogą śledzić zmiany w swoim stylu jazdy i porównywać wybrane dane (np. zużycie paliwa lub prądu albo udział dystansu pokonanego w trybie elektrycznym) ze średnimi wartościami użytkowników aplikacji.

W Niemczech Mercedes me Eco Coach można bezpłatnie pobrać w sklepach App Store i Google Play. Już wkrótce nowa aplikacja będzie dostępna w innych krajach Europy. Łącząc elementy z zakresu informacji i grywalizacji, Eco Coach ma zmotywować kierowców modeli zelektryfikowanych, zwłaszcza użytkowników hybryd plug-in, do regularnego ładowania wysokonapięciowego akumulatora, tak aby optymalnie wykorzystać możliwości samochodu. Oczywiście wskazówki dotyczą nie tylko ładowania. Aplikacja obejmuje również funkcję „trenera”: np. zachęca kierowców do umiarkowanego przyspieszania, gdy to możliwe, oraz do zachowania zrównoważonego stylu jazdy. W przyszłości w autach z systemem MBUX wskazówki będą prezentowane także na pokładowym ekranie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze