Mercedes klasy B - debiut nowej generacji

Mercedes klasy B - debiut nowej generacji
Nowa klasa B wykorzystuje wiele elementów niedawno wprowadzonej na rynek klasy A, ubranych w bardziej przestronną i wszechstronną oprawę.

Klasa B ma wizualnie wyróżniać się w świecie minivanów – takie zadanie wyznaczyli sobie styliści Mercedesa. Długi rozstaw osi (2729 mm) z krótkimi nawisami, subtelnie opadająca linia dachu i większe obręcze o średnicy od 16 do 19 cali tworzą dynamiczny zarys nadwozia, podobnie jak duże przetłoczenia po bokach.

W bazowym wydaniu reflektory wykorzystują żarówki H7 i LED-owe światła do jazdy dziennej, a za dopłatą dostępne są reflektory LED zwracające uwagę światłami dziennymi w typowym dla Mercedesa kształcie. Najciekawszy wygląd mają opcjonalne reflektory MULTIBEAM LED z elektronicznie sterowaną diodową matrycą, która błyskawicznie dostosowuje oświetlenie drogi do aktualnych warunków ruchu.

Mercedes klasy B - debiut nowej generacji

Zajmując miejsce w kabinie kierowca ma przed sobą wolnostojący moduł wyświetlaczy, oferowany w trzech wersjach: z dwoma ekranami o przekątnej 7”, z jednym ekranem o przekątnej 7” i drugim 10,25” lub – w odmianie z panoramicznym kokpitem – z dwoma ekranami o przekątnej 10,25”. Na życzenie dostępny jest wyświetlacz przezierny (head-up).

Otwory wentylacyjne utrzymane są w „turbinowej” stylizacji, a ich kształt czerpie inspiracje ze świata awiacji. W linii wyposażenia Style oprawa otworów zyskuje kolorową iluminację, nadającą wrażenie łuny świetlnej. Nastrojowe oświetlenie w 64 odcieniach oraz 10 „światów” kolorystycznych pozwala nadawać kabinie indywidualny nastrój.

Mercedes klasy B - debiut nowej generacji

Fotele oferują bardziej płaską, a zatem wygodniejszą pozycję siedzącą oraz większy zakres regulacji – w tym większą przestrzeń nad głową. Więcej miejsca jest także na szerokość: przy 1456 mm (+33 mm) szerokość kabiny na wysokości łokci z przodu plasuje się teraz na poziomie aut klasy średniej. Z podgrzewaniem i wentylacją siedzeń oraz wielokonturowymi fotelami z funkcją masażu nowa klasa B oferuje dodatki, które wcześniej były dostępne jedynie w wyższych segmentach rynku.

Tylne oparcia są standardowo składane i dzielone w proporcji 40:20:40. Zależnie od wersji, od połowy 2019 r., kanapa zyska możliwość przesuwania w zakresie 14 cm oraz bardziej pionowego ustawienia oparcia. W rezultacie pojemność bagażnika będzie można zwiększyć z 455 do 705 l. Po złożeniu tylnych oparć jego pojemność (liczona do dachu) wynosi do 1540 l.

Po raz pierwszy model w określonych sytuacjach jest zdolny do jazdy częściowo autonomicznej. W tym celu korzysta z udoskonalonych systemów kamery i czujników, które śledzą ruch drogowy na dystansie do 500 m przed autem, a jednocześnie do realizacji funkcji wspomagających używają danych map i nawigacji. Przykładowo, aktywna kontrola odległości jest zdolna wspierać kierowcę w licznych sytuacjach drogowych, przewidując ograniczenia i wygodnie regulując prędkość np. przed zakrętami, skrzyżowaniami czy zakrętami. Na pokładzie dostępne są także asystent awaryjnego zatrzymania oraz aktywny asystent zmiany pasa ruchu. Standardowo nowa Klasa B oferowana jestz rozbudowanym układem antykolizyjnym, który może zapobiec lub złagodzić skutki kolizji polegającej na najechaniu na tył poprzedzającej pojazdu, a teraz chroni również przed potrąceniem pieszego bądź rowerzysty.

Pod maską modelu debiutuje ustawiona poprzecznie odmiana 2-litrowej jednostki wysokoprężnej o mocy 150 KM oraz 190 KM. Poza tym silnikiem do wyboru będzie 4-cylindrowa jednostka o pojemności 1,5 litra i mocy 116 KM. Oferta obejmie też dwa 4-cylindrowe motory benzynowe 1,33 l o mocy 136 KM oraz 163 KM.

Mercedes klasy B - debiut nowej generacji

Początkowo nowa klasa B będzie oferowana wyłącznie ze skrzyniami dwusprzęgłowymi. Nowością jest 8-biegowa przekładnia 8G-DCT, wykorzystywana w zestawieniu z większym silnikiem Diesla. Po premierze paletę uzupełnią kolejne jednostki, a także warianty z napędem na obie osie 4MATIC. Standardowe wyposażenie obejmuje zbiornik paliwa o pojemności 43 l; na życzenie, zależnie od silnika, dostępny jest zbiornik o pojemności 51 l.

Zależnie od wersji nabywcy mają do wyboru kilka opcji konfiguracji podwozia, w tym obniżone zawieszenie oraz zawieszenie z adaptacyjną regulacją tłumienia, która pozwala kierowcy wybierać pomiędzy zestrojeniem amortyzatorów (DYNAMIC SELECT). We wszystkich wersjach nowej klasy B przednie zawieszenie opiera się na kolumnach MacPhersona. Z tyłu warianty z bazowymi silnikami otrzymują belkę skrętną, a mocniejsze (lub jeśli nabywca zamówi jeden z opcjonalnych układów zawieszenia) – oś czterodrążkową.

Mercedes klasy B

Pełny ekran
Mercedes klasy B

fot. Mercedes

Mercedes klasy B
Mercedes klasy B
Mercedes klasy B
Mercedes klasy B
Mercedes klasy B
Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.