Agnieszka Serafinowicz

Mercedes zainwestuje 1 mld euro w fabrykę w Jaworze – tu powstaną elektryczne dostawczaki niemieckiej marki

Mercedes inwestuje 1 mld euro w fabrykę w Jaworze, będą tu powstawać elektryczne samochody dostawcze niemieckiej marki.

Dostawcze auta marki Mercedes powstają dziś w Europie w Niemczech (Düsseldorf i Ludwigsfelde) we Francji (Maubeuge) oraz w Hiszpanii (Vitoria). Dołączy do nich nowy zakład w Jaworze na Dolnym Śląsku. To miejsce, w którym już funkcjonuje fabryka silników i baterii. W przyszłości będą tu produkowane samochody dostawcze oparte na całkowicie elektrycznej architekturze VAN.EA.

Mercedes będzie produkować w Polsce tylko elektryczne dostawczaki

Niemiecka marka planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. W przyszłości ma tu znaleźć zatrudnienie ok. 2500 osób. Silniki produkowane są w Jaworze od 2019 roku, a baterie do samochodów elektrycznych Mercedes-Benz od 2020 roku.

Mercedes - fabryki samochodów dostawczych

Fabryka neutralna względem emisji CO2

Polski rząd i agencje państwowe, jak Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także miasto Jawor i gmina Męcinka wspierają projekt i aktywnie angażują się w rozwój inwestycji. We wspólnym oświadczeniu (Memorandum of Understanding) strony zobowiązały się do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji. Istniejący zakład w Jaworze był od początku zaprojektowany jako fabryka neutralna pod względem emisji CO2 i tym samym odgrywa ważną rolę w strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju Mercedes-Benz Group AG.

Decyzja o lokalizacji produkcji elektrycznych aut dostawczych i budowa fabryki zależą jeszcze od spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy publicznej. Na platformie VAN.EA

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze