Mechanik a elektryk samochodowy – do którego fachowca się udać?

Coraz nowocześniejsze technologie stosowane we współczesnych samochodach powodują, że pomoc mechanika samochodowego może okazać się niewystarczająca. Potrzebne są coraz częściej usługi osób o węższych specjalizacjach, do których należą elektrycy samochodowi. Czym różnią się obie te profesje i do którego ze specjalistów należy udać się w przypadku problemów z pojazdem?

Mechanik samochodowy – kiedy warto się do niego udać?

Niesprawne auto to problem, który w większości przypadków można rozwiązać poprzez skorzystania z usług mechanika samochodowego. To zwykle pierwsza osoba, do której udajemy się, gdy pojawia się problem z pojazdem. Wiedza fachowca oraz specjalistyczne narzędzia pozwalają poradzić sobie z różnego rodzaju problemami – od prostych czynności typu wymiana oleju, przez bardziej skomplikowane naprawy jak zerwany pasek klinowy, aż po poważne usterki silnika.

Zwykle zakres usług, świadczonych przez warsztat samochodowy, jest bardzo szeroki – będziemy w stanie wymienić w nim opony, przywrócić sprawność klimatyzacji, a nawet wymienić uszkodzoną szybę. Nie zawsze jednak mechanik samochodowy będzie specjalistą w bardziej szczegółowych i skomplikowanych pracach, związanych np. z elektryką.

Elektryk samochodowy, czyli specjalista od zadań specjalnych

W przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem układu elektrycznego w samochodzie, należy znaleźć warsztat, oferujący usługi elektryków samochodowych (elektromechaników). Odpowiednie wykształcenie, wiedza oraz nowoczesne sprzęty pozwolą specjalistom wyeliminować takie problemy, z którymi nie poradziłby sobie „zwykły” mechanik. Dlatego też specjalizacja ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Czym zajmuje się elektryk samochodowy?

  • Montażem, kontrolą i naprawą układów elektrycznych w pojazdach.
  • Sprawdzaniem prawidłowego działania zapłonu i świateł.
  • Zwiększeniem komfortu jazdy, poprzez naprawę klimatyzacji czy sprzętu muzycznego.

Wszystko to wymaga odpowiednich narzędzi diagnostycznych, a także kwalifikacji – często bowiem naprawa układu elektrycznego nie należy do najłatwiejszych i wymaga bardzo specjalistycznych, skomplikowanych działań.

Kiedy do mechanika, a kiedy do elektryka?

Sprawa jest bardzo prosta – mechanik samochodowy pomoże Ci w przypadku rozmaitych awarii w pojeździe, związanych z usterkami poszczególnych podzespołów, które należy wymienić. Elektryk samochodowy natomiast będzie niezbędny w sytuacji, gdy będziesz mieć problem z oświetleniem w samochodzie czy działaniem zapłonu.

Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele warsztatów samochodowych, które znajdziesz również w swojej okolicy, świadczy kompleksowe usługi – łącznie z mechaniką i elektryką samochodową, a nawet wulkanizacją. Znalezienie właściwych specjalistów nie powinno więc stanowić najmniejszego problemu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze