Masz Škodę? To nie ma opcji, żebyś wjechał na autostradę pod prąd. Jest tylko jeden warunek...

22 lutego 2021
25
Do systemów Infotainment niektórych samochodów Škody dołączyła właśnie nowa aplikacja, Traffication.

Zadaniem Traffication jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Aplikacja ostrzeże ich między innymi o zagrożeniach drogowych, takich jak unieruchomione pojazdy czy też przed wjechaniem na autostradę pod prąd.

Aplikacja Traffication, po raz pierwszy pojawiła się w Škodzie Superb. Teraz można ją łatwo pobrać i zainstalować także w modelach Scala, Kamiq, Kaoq i Kodiaq, pod warunkiem, że pojazdy są wyposażone w najnowsze systemy Infotainment trzeciej generacji. W ciągu roku aplikacja będzie dostępna dla kolejnych modeli Škody, a marka stopniowo poszerzy zakres jej funkcji.

Nowa aplikacja uzupełnia funkcję nawigacji systemów Infotainment. Wyświetlając informacje o warunkach drogowych, zwiększa bezpieczeństwo, nie rozpraszając kierowcy. Aplikacja zawsze działa w tle, nie trzeba więc wprowadzać do systemu celu podróży, aby otrzymywać ostrzeżenia o zagrożeniach. Gdy na zbliżającym się odcinku drogi pojawia się zagrożenie, aplikacja natychmiast wyświetla ostrzeżenia na centralnym wyświetlaczu Infotainment, ostrzegając na przykład przed omyłkowym wjechaniem na autostradę pod prąd.

Wczesne ostrzeżenie jest również wyświetlane, gdy system wykryje na drodze unieruchomione pojazdy z włączonymi światłami awaryjnymi. Aby na wyświetlaczu centralnym pojawił się stosowny komunikat ostrzegawczy, te samochody również muszą być wyposażone w aplikację Traffication. W przyszłości ostrzeżenia będą wysyłane ze wszystkich nowych pojazdów Škody wyposażonych w systemy oparte na modułowej platformie Infotainment od trzeciej generacji wzwyż.

W ciągu roku Škoda obiecuje dodać kolejne funkcje do aplikacji Traffication. W trzecim kwartale będą one obejmować komunikaty o pogodzie i warunkach drogowych oraz możliwość głośnego odczytywania powiadomień przez system. Ponadto kierowcy będą mogli sami zgłaszać zagrożenia. Inne planowane ulepszenia obejmują zaawansowane algorytmy przewidywania i ulepszoną wydajność automatycznego wykrywania potencjalnych zagrożeń. W przygotowaniu są również dodatkowe rodzaje powiadomień i informacji wysyłanych z wyprzedzeniem, które będą dotyczyć często użytkowanych przez kierowców tras. Ich ukończenie jest zaplanowane na czwarty kwartał 2021 roku.

Instalacja aplikacji to bardzo prosty proces, który można wykonać z poziomu pojazdu, za pośrednictwem sklepu. Aplikacja jest bezpłatna przez pół roku. Dalsze użytkowanie wiąże się z niewielką opłatą roczną. Przypominamy, że Traffication jest dostępna dla pojazdów wyposażonych w najnowsze systemy Infotainment.

Aplikacja zachowuje kompatybilność z systemem Columbus w modelach Superb, Kodiaq, Karoq oraz z systemem Amundsen w modelach Kamiq i Scala. W trzecim kwartale 2021 roku planowane jest dodanie systemu Amundsen w modelu Fabia i systemu Columbus w modelu Octavia. Wszystkie inne modele Škody wyposażone w topowe systemy Infotainment od trzeciej generacji wzwyż, w tym Enyaq iV z czwartą generacją systemów multimedialnych, zostaną uzupełnione o Traffication w czwartym kwartale 2021 roku.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!