Marzena Chrostek po kolejnej rundzie Pucharu Polski Supermoto

W dniach 9-10 czerwca czołowi zawodnicy Europy w Supermoto po raz kolejny zawitali na Tor Poznań. Dodatkowo odbyła się druga runda Pucharu Polski Supermoto, w którym wystartowała nasza redaktorka Marzena Chrostek.

Obok zmagań czołowych motocyklistów kategorii Supermoto Europy na Torze „Poznań” (o czym poniżej) rozgrano także II Rundę Mistrzostw i Pucharu Polski Supermoto. W sobotnim wyścigu klasy Amator najlepszy okazał się Robert Kania przed Łukaszem Smagałą i Bartoszem Michalskim. Klasę C2 zdominował Alex Vetkin z Estonii, który wygrał oba wyścigi tej klasy, zapewniając sobie końcowy triumf. Bartosz Dembowy i Krzysztof Urbański uzupełnili podium tej klasy. Oba wyścigi rozgrywane w ramach Mistrzostw Polski w klasie S2 pewnie wygrał Erik Provazenik (Czechy), pokonując Alexandra Latsheva i Denisa Chadrysiaka.

Warto wspomnieć, że Czech Erik Provaznik, wielokrotnie gościł na podium w Mistrzostwach Polski. Erik Prowaznik, startował w  tym roku również w Mistrzostwach Europy, natomiast Poznań nie był dla niego tym razem łaskawy, w skutek zderzenia stracił pompę hamulcową i musiał ukończyć wyścig.

Na zawody zjechali się zawodnicy z całego świata. Tor Poznań to wyjątkowy obiekt do treningów supermoto: odcinek terenowy ma bardzo techniczny odcinek z  30-metrowym skokiem. Zawodnicy Supermoto ścigają się na ogumieniu typu slick. Odcinek terenowy po deszczu pokonywany na takich oponach to duże wyzwanie – błoto w kontakcie z asfaltem powoduje mniejszą przyczepność. Na szczęście pogoda dopisała!

Marzena Chrostek, jedyna kobieta w wyścigach Supermoto, wystartowała w klasie C4 Pucharu Polski (jedynej klasie Supermoto nie korzystającej z części off-road, tylko z części asfaltowej), w której  dominował Mieszko Laszecki, przed Konradem Stawickim i Michałem Irzykiem. Marzena po upadku w drugim wyścigu na przedostatnim okrążeniu, nie odrobiła straty i spadła na 8 miejsce, na szczęście obyło się bez większych obrażeń. W Klasie Pucharu Polski zwyciężył Laszecki Mieszko, miejsce drugie Konrad Stawicki i trzecie miejsce Irzyk Michał.

Polscy kibice Supermoto kolejną okazję do trzymania kciuków za swoich faworytów będą mieli 22 lipca w Koszalinie.

Mistrzostwa Europy
Do klasy S1 zgłosiło się w Poznaniu 29 zawodników, w treningach wolnych zdecydowanie najszybszy był reprezentant Francji Thomas CHAREYRE (T.M.), niestety w skutek upadku w czasie drugiego treningu wolnego Thomas złamał obojczyk i odpadł z dalszej rywalizacji. Pod jego nieobecność Pole Position padło łupem Pavel Kejmara (T.M.). Czech uzyskał czas 1 okrążenia Toru „Poznań” 1m02s071 wyprzedzając Markusa Classa (Husquarna) o 0,388s.

Pierwszy wyścig S1 rozegrano w południe, zgodnie z przewidywaniami Pavel Kejmar i Markus Class odjechali reszcie zawodników, choć Markus w paru momentach groźnie zbliżył się do Pavela, ten zawsze miał na tyle pewności siebie by utrzymać przewagę do mety, wygrywając ostatecznie o 0,164s. Za ich plecami walkę o 3 miejsce toczyli Włoch – Diego Monticelli (T.M.) i Francuz – Laurent Fath (KTM). Ostatecznie Fath okazał się lepszy. Równą jazdą imponował Czech – Milan Sitniansky sklasyfikowany na 5 miejscu.

Drugi wyścig przyniósł sporo kontrowersji, Kejmar podownie szybko zdobył prowadzenie nie popełniając błędów mimo początkowej presji ze strony Markusa Class. Za ich plecami toczył się zacięty pojedynek o trzecie miejsce, na które wskoczył Milan Sitniansky, po zaciętym pojedynku z Diego Monticiellim i Laurentem Fath. Na dalszych pozycjach dochodziło za to do dramatów, które jak się okazało, wpłynęły na wyniki końcowe. Edgardo Borella (SWM Factory) zaliczył poważny upadek w strefie off-roadowej, mimo dobrej pracy sędziów wirażowych, wielu zawodników zignorowało sygnalizację żółtej i medycznej flagi, za co później zostali ukarani.

Pavel Kejmar otrzymał najsurowszą z kar, mimo, że jako pierwszy przekroczył linię mety, decyzją Jury został przesunięty o 10 pozycji. Kary nie ominęły także pozostały zawodników czołówki dzięki czemu triumfatorem 2 wyścigu został Milan Sitniansky, przed Elią Sammartinem i Romain Kaiversem. Jedyny startujący Polak – Paweł Leśkow niestety nie ukończył żadnego z wyścigów.

W końcowej punktacji poznańskiej rundy S1 FIM Supermoto European Championship zwyciężył Milan Sitniansky (CZ, Honda) z 41 pkt. przed Elią Sammartinem (IT, TM) z 35 pkt. i Pavlem Kejmarem (Cz, TM) z 35 pkt.

W klasyfikacji sezonu Kejmar prowadzi ze 123 pktami przed Milanem Sitniansky 104 pkt. i Markusem Classem również 104 pkt. Kolejna runda Mistrzostw Europy dobędzie się w greckich Thessalonikach w dniach 14-15 lipca.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze