Marzena Chrostek po kolejnej rundzie Pucharu Polski Supermoto

Marzena Chrostek po kolejnej rundzie Pucharu Polski Supermoto
W dniach 9-10 czerwca czołowi zawodnicy Europy w Supermoto po raz kolejny zawitali na Tor Poznań. Dodatkowo odbyła się druga runda Pucharu Polski Supermoto, w którym wystartowała nasza redaktorka Marzena Chrostek.

Obok zmagań czołowych motocyklistów kategorii Supermoto Europy na Torze „Poznań” (o czym poniżej) rozgrano także II Rundę Mistrzostw i Pucharu Polski Supermoto. W sobotnim wyścigu klasy Amator najlepszy okazał się Robert Kania przed Łukaszem Smagałą i Bartoszem Michalskim. Klasę C2 zdominował Alex Vetkin z Estonii, który wygrał oba wyścigi tej klasy, zapewniając sobie końcowy triumf. Bartosz Dembowy i Krzysztof Urbański uzupełnili podium tej klasy. Oba wyścigi rozgrywane w ramach Mistrzostw Polski w klasie S2 pewnie wygrał Erik Provazenik (Czechy), pokonując Alexandra Latsheva i Denisa Chadrysiaka.

Warto wspomnieć, że Czech Erik Provaznik, wielokrotnie gościł na podium w Mistrzostwach Polski. Erik Prowaznik, startował w  tym roku również w Mistrzostwach Europy, natomiast Poznań nie był dla niego tym razem łaskawy, w skutek zderzenia stracił pompę hamulcową i musiał ukończyć wyścig.

Na zawody zjechali się zawodnicy z całego świata. Tor Poznań to wyjątkowy obiekt do treningów supermoto: odcinek terenowy ma bardzo techniczny odcinek z  30-metrowym skokiem. Zawodnicy Supermoto ścigają się na ogumieniu typu slick. Odcinek terenowy po deszczu pokonywany na takich oponach to duże wyzwanie - błoto w kontakcie z asfaltem powoduje mniejszą przyczepność. Na szczęście pogoda dopisała!

Marzena Chrostek, jedyna kobieta w wyścigach Supermoto, wystartowała w klasie C4 Pucharu Polski (jedynej klasie Supermoto nie korzystającej z części off-road, tylko z części asfaltowej), w której  dominował Mieszko Laszecki, przed Konradem Stawickim i Michałem Irzykiem. Marzena po upadku w drugim wyścigu na przedostatnim okrążeniu, nie odrobiła straty i spadła na 8 miejsce, na szczęście obyło się bez większych obrażeń. W Klasie Pucharu Polski zwyciężył Laszecki Mieszko, miejsce drugie Konrad Stawicki i trzecie miejsce Irzyk Michał.

Polscy kibice Supermoto kolejną okazję do trzymania kciuków za swoich faworytów będą mieli 22 lipca w Koszalinie.

Supermoto Tor Poznań 2018

Pełny ekran
Supermoto Tor Poznań 2018

fot. Marzena Chrostek

Supermoto Tor Poznań 2018
Supermoto Tor Poznań 2018
Supermoto Tor Poznań 2018
Supermoto Tor Poznań 2018
Supermoto Tor Poznań 2018

Mistrzostwa Europy
Do klasy S1 zgłosiło się w Poznaniu 29 zawodników, w treningach wolnych zdecydowanie najszybszy był reprezentant Francji Thomas CHAREYRE (T.M.), niestety w skutek upadku w czasie drugiego treningu wolnego Thomas złamał obojczyk i odpadł z dalszej rywalizacji. Pod jego nieobecność Pole Position padło łupem Pavel Kejmara (T.M.). Czech uzyskał czas 1 okrążenia Toru „Poznań” 1m02s071 wyprzedzając Markusa Classa (Husquarna) o 0,388s.

Pierwszy wyścig S1 rozegrano w południe, zgodnie z przewidywaniami Pavel Kejmar i Markus Class odjechali reszcie zawodników, choć Markus w paru momentach groźnie zbliżył się do Pavela, ten zawsze miał na tyle pewności siebie by utrzymać przewagę do mety, wygrywając ostatecznie o 0,164s. Za ich plecami walkę o 3 miejsce toczyli Włoch - Diego Monticelli (T.M.) i Francuz – Laurent Fath (KTM). Ostatecznie Fath okazał się lepszy. Równą jazdą imponował Czech – Milan Sitniansky sklasyfikowany na 5 miejscu.

Drugi wyścig przyniósł sporo kontrowersji, Kejmar podownie szybko zdobył prowadzenie nie popełniając błędów mimo początkowej presji ze strony Markusa Class. Za ich plecami toczył się zacięty pojedynek o trzecie miejsce, na które wskoczył Milan Sitniansky, po zaciętym pojedynku z Diego Monticiellim i Laurentem Fath. Na dalszych pozycjach dochodziło za to do dramatów, które jak się okazało, wpłynęły na wyniki końcowe. Edgardo Borella (SWM Factory) zaliczył poważny upadek w strefie off-roadowej, mimo dobrej pracy sędziów wirażowych, wielu zawodników zignorowało sygnalizację żółtej i medycznej flagi, za co później zostali ukarani.

Pavel Kejmar otrzymał najsurowszą z kar, mimo, że jako pierwszy przekroczył linię mety, decyzją Jury został przesunięty o 10 pozycji. Kary nie ominęły także pozostały zawodników czołówki dzięki czemu triumfatorem 2 wyścigu został Milan Sitniansky, przed Elią Sammartinem i Romain Kaiversem. Jedyny startujący Polak – Paweł Leśkow niestety nie ukończył żadnego z wyścigów.

W końcowej punktacji poznańskiej rundy S1 FIM Supermoto European Championship zwyciężył Milan Sitniansky (CZ, Honda) z 41 pkt. przed Elią Sammartinem (IT, TM) z 35 pkt. i Pavlem Kejmarem (Cz, TM) z 35 pkt.

W klasyfikacji sezonu Kejmar prowadzi ze 123 pktami przed Milanem Sitniansky 104 pkt. i Markusem Classem również 104 pkt. Kolejna runda Mistrzostw Europy dobędzie się w greckich Thessalonikach w dniach 14-15 lipca.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.