Maria Kramarczyk mistrzynią za kierownicą legendarnego Fiata

Maria Kramarczyk za kierownicą Fiata 508 Junaka, tego samego, który grał m.in. w „Vabanku”, zdobyła tytuł mistrzyni Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii pre 1945. I to już po raz drugi.

Upodobaniem do zabytkowej motoryzacji panią Marię zaraził tata. Najwcześniejsze wspomnienia sięgają czasów, gdy siadała na spiętrzonych poduszkach za kierownicą Citroena BL 11 z 1934 roku. Jako dorosła już kobieta wspólnie z mężem zakupiła Fiata Topolino z 1938 roku. Włożyli w niego wiele pracy i starań.

fot. PZM

Fiata 508 Junaka odkupili od przyjaciela, Andrzeja Salascha, który uratował go w latach 60. ze składu złomu, odrestaurował i otworzył na karierę filmową. Fiat, oryginalnie z 1935 roku, wystąpił m.in. w „Magnacie”, „Blisko, coraz bliżej” i „Vabanku”. Dziś nowi właściciele również udostępniają go okazjonalnie filmowcom.

fot. PZM

W 2006 roku pani Maria rozpoczęła przygodę z Mistrzostwami Polski Pojazdów Zabytkowych. W charakterze pilotki towarzyszyła jej najpierw Bożena Sikora, a następnie – Małgorzata Martinek. W pełni kobiecy team może pochwalić się niezłymi sukcesami. Nie tylko mistrzostwo, ale również puchar dla najlepszego pilota sezonu w kategorii pre 1945 dla pani Małgorzaty.  

fot. PZM

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze