Ewa Pertyńska

Mandaty coraz wyższe

Platforma Obywatelska stworzyła projekt nowelizacji ustawy dotyczącej fotoradarów oraz kar pieniężnych za przekroczenie prędkości. Partia proponuje, by wysokość mandatów była uzależniona od wysokości średniego wynagrodzenia. Jednocześnie co roku wartość kar finansowych miałaby wzrastać.

Według opinii ekspertów kary w Polsce są dużo łagodniejsze, niż na Zachodzie. Jako przykład można tutaj wziąć Austrię, w której niewielkie przekroczenie prędkości zestawione jest z adekwatnie niskim mandatem, jednak takie, które wiąże się z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h skutkuje karą w przeliczeniu około 9000 złotych. Posłowie PO uważają, że w Polsce te kary również powinny być wyższe. Projekt zakłada, że wysokość mandatów ma być ściśle związana z wartością średniego krajowego wynagrodzenia.

Zależność miałaby być procentowa: przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h równać się ma z karą w wysokości 3 procent średniej płacy, za 41 do 50 km/h wartość wzrośnie już do 14 procent. Jak się to ma do obecnej sytuacji? Mandat 50 – 100 złotowy miałby zostać zastąpiony wartością 114 złotych. Wykroczenie obecnie skutkujące mandatem w wysokości od 300 do 400 złotych „podrożeje” do około 530 złotych. Jednak zapis o tym, że przekroczenie prędkości do 10 km/h nie jest karane miałoby pozostać bez zmian.

Inne zmiany, które miałyby nastąpić po nowelizacji dotyczą radarów; drogówka miałaby używać przenośnych urządzeń, których dotychczas wykorzystywały straże miejskie i gminne, zaś stacjonarne fotoradary miałyby zostać przekazane do Inspekcji Transportu Drogowego. Ma się też zmienić sposób nakładania mandatów – będą teraz wystawiane w trybie administracyjnym (gdy kierowca pojazdu się nie zgłosi), nie wykroczeniowym jak dotąd.

Oczywiście są też pewne wyjątki, kiedy kary płacić nie będzie trzeba – np. gdy samochód zostanie skradziony, czyli użyty wbrew woli właściciela pojazdu. Osoby, które sprzedały swoje auto, a nabywca jeszcze go nie przerejestrował, nie będą obarczane kosztami. Dopuszczalne będzie również bronienie się przed karą w imię wyższej konieczności, np. ratowania czyjegoś życia.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

proponuje głąbom z po mandaty zależne od wysokości zarobków jak jest w niektórych normalnych krajach a nie średniej krajowej KTO ZARABIA ŚREDNIĄ KRAJOWĄ TO KPINA z normalnych ludzi doją nas bez ograniczeń świnie będziemy pamiętać na jesiennych wyborach jak o nas dbacie

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze