Mandat opłacony kartą? Już w przyszłym roku

Płacenie gotówką za mandaty drogowe - czy to te wydane przez policję, czy straż miejską - tak nam już weszło w krew, że ciężko wyobrazić sobie jakąś inną możliwość. A jednak. Terminale umożliwiające regulowanie długów za pomocą karty płatniczej pojawią się w policyjnych radiowozach już w przyszłym roku.

fot. Wikipedia

Obecnie, by zapłacić karę trzeba specjalnie wybrać się do banku lub na pocztę. Funkjconariusze nie mogą  przyjmować gotówki. Wprowadzenie do użytku kart i terminali ma cały proces ułatwić i przyspieszyć. To jednak nie jedyny powód, dla którego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce zmian. Nowe rozwiązanie być może poprawi ściągalność mandatów. Pozwoli również na wyegzekwowanie zapłacenia kar nałożonych na obcokrajowców, często nieposiadających naszej waluty.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli terminale znajdą się już we wszystkich radiowozach, płacenie kartą nie będzie obowiązkowe. Ukarany kierowca zostanie obciążony kosztami prowizji transakcji (do trzech procent) oraz połączenia telefonicznego, co dodatkowo może odstraszyć chętnych.

 

Najnowsze

W środę Wyborcza z alkotestem

"Gazeta Wyborcza" przygotowała kolejne informacje dla kierowców w ramach trwającego w tym tygodniu cyklu dla kierowców. Już jutro razem z dziennikiem będzie można zakupić specjalny dodatek - jednorazowy alkoholtest.

Nawet po najmniejszej ilości alkoholu najlepiej w ogóle nie zasiadać za kółko.
fot. Motocaina

Wakacyjne wypady powodują, że nieco rozluźniamy swoje zasady. Oby nie te, które dotyczą nie wsiadania za kółko po alkoholu. Gdyby jednak dopadła nas słabość i po wypiciu np. lampki wina (czego absolutnie nie polecamy!) trzeba było zasiąść za kierownicą, warto mieć przy sobie urządzenie, które pozwoli określić poziom naszego alkoholu w naszej krwi. Na przeciw tego typu sytuacjom wyszła gazeta Wyborcza, która w środę, 28 lipca, dołoży do egzemplarza dziennika Alkoholtest – szybki test trzeźwości. Pozwala on na sprawdzenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, a tym samym na określenie, czy w takim stanie można prowadzić auto.

Przeczytaj o dozwolonych w Polsce limitach i skutkach jazdy po alkoholu – tutaj.

W sprzedaży wysyłkowej Gazety dostępny będzie również profesjonalny alkomat za 99 złotych.

Cena Gazety Wyborczej i Alkoholtestu – 3,99 złotych.

O wpływie alkoholu na kobietę kierowcę przeczytasz tu.

 

Najnowsze

Z klimą, czy bez?

Klimatyzacja w samochodzie znacznie ułatwia podróże w upalne dni. Choć część kierowców za jej wadę uznaje zwiększone zużycie paliwa, to w określonych warunkach jazda z włączoną klimatyzacją jest bardziej ekonomiczna niż podróż samochodem z opuszczonymi szybami.

fot. Motocaina

Wszystko zależy od tego z jaką prędkością jedzie samochód. Gdy kierowca porusza się w ruchu miejskim, często zwalnia, zatrzymuje się na światłach lub stoi w korku, wówczas bardziej ekonomiczna jest jazda z opuszczonymi szybami, jednak jadąc powyżej 70 km/h bardziej opłaca się włączyć klimatyzację. Przy prędkości ok. 90 km/h, w aucie, w którym są otwarte szyby, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o ok. 20%! Przy dużych prędkościach, wokół samochodu z otwartymi szybami zakłócony jest opływ powietrza. Im prędkość jest wyższa, tym większy staje się opór powietrza, przez co samochód zużywa więcej paliwa, aby ten opór pokonywać. 

Podczas upalnej pogody wskazane jest jednak, aby Ci, którzy mają klimatyzację w aucie używali jej także podczas jazdy przy mniejszych prędkościach. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa
i komfortu. Wyższa temperatura w samochodzie wpływa negatywnie na samopoczucie kierowcy, prowadząc do szybszego zmęczenia.
– To z kolei bezpośrednio przekłada się na obniżoną koncentrację i znacznie osłabia refleks – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. 

Choć optymalna temperatura wewnątrz auta powinna się wahać od 20 do 220C, to podczas upałów należy pamiętać, aby różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu wynosiła nie więcej niż kilka stopni. Zbyt duże wahania mogą prowadzić do zmniejszenia odporności organizmu i przeziębień. 

Te osoby, których samochody nie mają klimatyzacji, powinny zwracać szczególną uwagę na to gdzie parkują swoje samochody. Auto stojące w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie do bardzo wysokich temperatur. Dlatego szczególnie podczas dłuższego postoju warto zatrzymywać się
w cieniu. Po wejściu do nagrzanego samochodu powinno się od razu otworzyć szyby lub drzwi, aby temperatura w kabinie uległa obniżeniu. Bezwzględnie nie można pozostawiać w aucie dzieci lub zwierząt nawet jeśli kierowca opuszcza samochód tylko na chwilę.

 

Najnowsze

Dni otwarte Ducati w Warszawie

Miłośnicy włoskiej marki wreszcie mają swoje święto w stolicy. Już w ten weekend - 31 i 1 sierpnia - przy okazji otwarcia nowego salonu Ducati w Warszawie na Al. Prymasa Tysiąclecie 74, obędą się jazdy testowe motocyklami marki.

fot. Ducati

Udostępnione zostaną m.in. modele Ducati Hypermotard 796, Ducati Monster 696+, Ducati Monster 1100 S Multistrada 1200S.

Na wszytkich odwiedzających będą czekać także wyprzedaże odzieży Ducati, z rabatami sięgającymi – jak zapowiada importer – nawet 60%.

Aby móc uczetsniczyć w jazdach testowych wystarczy mieć prawo jazdy kat. A, przynajmniej kask, rękawice motocyklowe i… 2000 tysiące złotych, które dealer zamierza pobrać w gotówce jako kaucję. Po wpłacie można jeździć 20 minut. Aby skorzystać z tej nie lada okazji należy zarezerwować przejażdżkę pisząc mail na dr@ducati.warszawa.pl

Start imprezy przewidziany jest na godzinię 10.00, a koniec, po wyjściu ostatniego miłośnika Ducati.
Miejsce: Ducati Warszawa, Al. Prymasa Tysiąclecia 74

Najnowsze

Wakacje wypożyczonym samochodem? Tylko bez dzieci

Badania przeprowadzone wśród irlandzkich rodzin, które podczas zagranicznych wakacji z dziećmi wypożyczają auto wykazały, że wiąże się to ze sporymi problemami. Okazuje się, że w większości kierunków "południowych" w wypożyczalniach nie uwzględnia się wynajmu aut ze sprawnymi fotelikami dla dzieci.

Według przeprowadzonych w kwietnu i maju przez AA Travel Insurance (firma ubezpieczeniowa działająca na terenie Irlandii) sondaży, aż 7,1 procent irlandzkich rodzin narzeka na to, że samochody wynajęte podczas wyjazdów wakcyjnych są brudne, brakuje funkcji regulowania siedzeń, a ponadto auta w zasadzie w ogóle nie nadają się do użytku ze względu np. na wcześniejsze, niewłaściwe stosowanie i brak regularnej konserwacji. Co gorsza jednak, w oferowanych przez wypożyczalnie czterech kółkach, nie ma fotelików dla starszych dzieci. Często nie można też ich w ogóle zamontować.

Jak dbać prawidłowo o fotelik samochodowy dla dziecka, dowiesz się tu, a jak go zamontować – tu.
fot. Motocaina

Z badania przeprowadzonego na grupie 7 tysięcy Irlandczyków wynika również, że wiele rodzin nie chcąc ryzykować, mimo dodatkowych kosztów z tym związanych, zabiera na wyjazdy własne foteliki.
– Nie powinno to nikogo dziwić. Dla rodzin z malutkimi lub nawet trochę starszymi dziećmi taki fotelik w aucie jest absolutną koniecznością. Skoro jednak nikt im ich nie chce zaoferować, zabierają własne. I dobrze, bo byłem już świadkiem takich sytuacji, kiedy nie mając wyboru, rodzice albo zmuszeni byli tolerować siedzenia jakości pozostawiającej sporo do życzenia, albo – co gorsza – podróżować bez fotelika – mówi Connor Faughnan, z departamentu polityki w firmie ubezpieczeniowej AA Ireland.

Jeśli zastanawiasz się więc nad wynajmem auta podczas zagranicznych wakacji, sprawdz najpierw w firmie wypożyczającej pojazd, czy ma w swojej ofercie samochód z fotelikiem dobranym do wieku, wagi i wzrostu twojego dziecka.

O tym, dlaczego warto wyposażyć auto w fotelik dla dziecka nikomu chyba nie trzeba przypominać. Przy doborze siedzenia trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach, m.in. zwrócić uwagę na dobre mocowania (najlepiej ISOFIX), czy odpowiedni dla wagi i wzrostu dziecka rozmiar.

Poradnik, na co trzeba zwracać uwagę przy kupnie fotelika dla dziecka, przeczytasz tu.

Więcej szczegółów znajdziecie na: www.aaireland.ie

Najnowsze