Maluch jedzie do Toma Hanksa!

Maluch jedzie do Toma Hanksa!

16 listopada 2017
91
Maluch, który stał się ulubieńcem hollywoodzkiej gwiazdy, rusza w swoją najważniejszą podróż z Bielska-Białej do swojego nowego właściciela, do Los Angeles w USA!
Loading module...

Podróż będzie podzielona na etapy. W poniedziałek, 20 listopada, odbędzie się serdeczne pożegnanie z autkiem bielszczan i miłośników Maluchów. Zapraszamy na godzinę 12:00 przed Gemini Park Bielsko-Biała. Około 12:20 Monika Jaskólska, inicjatorka i organizatorka akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”, wyjedzie niepowtarzalnym Fiatem sprzed Gemini Park Bielsko-Biała. Tuż za nią Rafał Sonik w swoim egzemplarzu kultowego Malucha. Razem udadzą się do rogatek miasta – do firmy Carlex Design, która zaprojektowała i wykonała wnętrze unikalnego egzemplarza Fiata 126p. Tam na auto dla amerykańskiego aktora będzie już czekać firma jadezabiore.pl, która przetransportuje Malucha do Warszawy.

Od następnego dnia aż do czwartku 23 listopada Lotnisko Chopina będzie gościło Fiata dla Toma Hanksa w ogólnodostępnej hali odlotów, w strefie check-in Polskich Linii Lotniczych LOT. Maluszek promować będzie akcję pomocy dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej „Nie wypada nie pomagać” a dzięki skarbonce umieszczonej na przyczepce do Malucha, gromadził będzie dodatkowe środki na ten charytatywny cel.

Ostatni etap podróży Fiacika przewidziany jest na 27 listopada. Dzięki współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które od kwietnia latają bezpośrednio do Miasta Aniołów w Kalifornii, Maluszek pokona ponad 10 tysięcy kilometrów, na pokładzie najnowocześniejszego samolotu świata Boeinga 787 Dreamliner, na trasie Warszawa – Los Angeles.

Podróż Fiata 126p rozpoczęła się niepozornie, lecz z biegiem czasu i kilometrów nabrała rozmachu i pewności, jakiej pozazdrościłby niejeden krążownik szos. Dla przypomnienia: „Wszystko zaczęło się od zdjęcia Toma Hanksa z maluchem, który podczas nagrywania filmu „Inferno” w Budapeszcie natrafił na zlot tych małych autek. Co jakiś czas wpadał na Fiata 126p i tak mu się spodobały, że zrobił sobie z nimi zdjęcia i umieścił na portalu społecznościowym, chwaląc się „swoim nowym samochodem”. Nie miałam pewności, czy on z tych maluchów żartuje, czy naprawdę mu się podobają, ale postanowiłam że jako bielszczanka, kupię egzemplarz Fiata 126p i mu wyślę wraz z opowieścią o tym: ile znaczy dla mojego kraju - Polski i dla historii mojego miasta - Bielska-Białej. Żeby zrozumiał, że Maluch, który dziś wzbudza uśmiech i powoduje nostalgię, przed upadkiem komunizmu w Polsce w 1989 r. był obiektem marzeń większości mieszkańców. Maluch to także część historii Bielska-Białej. Przez prawie 30 lat samochody Fiat 126 p były produkowane właśnie w bielskiej fabryce. Poza tym moje miasto, to miasto dzielnych ludzi. Twórczych i kreatywnych. Dobrze, żeby Tom o tym wiedział. Może się w nim zakocha i pojedzie Maluchem na rozdanie Oscarów?” – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia Monika Jaskólska bielszczanka, która od kilku lat organizuje też akcję „Nie wypada nie pomagać” na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, prywatnie matka trójki dzieci i właścicielka marki J. Fryderyk.

Z pomocą finansową przybył Rafał Sonik – pierwszy i jedyny Polak, który wygrał Rajd Dakar w klasyfikacji indywidualnej, polski przedsiębiorca i filantrop z Krakowa. To on zakupił auto dla Toma Hanksa. Dzięki temu pieniądze mieszkańców Bielska, które pierwotnie były zbierane na zakup Malucha, zostały w całości przekazane na akcję „Nie wypada nie pomagać”. Zakupiony przez Rafała Sonika Fiat 126p w kolorze turkusowym przyjechał z Suwałk do Bielska-Białej w lutym 2017.Ponad 30-letni Maluch wymagał renowacji. W proces odnowy Fiata 126p dla amerykańskiego aktora zaangażowały się bielskie firmy oraz samo miasto Bielsko-Biała. Przez kilka miesięcy firma BB Odltimer Garage - specjalizująca się w odnawianiu starych zabytkowych samochodów - odnawiała karoserię Malucha. Rekonstrukcją silnika z układem przeniesienia napędu zajęła się firma P.M. Motors przy udziale Centrum Sprzedaży FCA Poland. Z kolei firma Carlex Design - zaprojektowała i wykonała piękne wnętrze Malucha inspirowane kolorystyką logotypu miasta Bielsko-Biała. Zadbała także o detale nawiązujące do pasji Toma Hanksa - maszyn do pisania.

Po kilku miesiącach pracy wielu osób, partnerów i sponsorów, w dniu 61. urodzin Toma Hanksa Biały, Bielsko-Biały! został odsłonięty, przez Monikę Jaskólską i Rafała Sonika przed Centrum Handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej. Jasnozielone wnętrze, spersonalizowane elementy, skórzana tapicerka. Specjalnie dobrany biały lakier, który będzie efektownie prezentował się w kalifornijskim słońcu, przyciski i przełączniki inspirowane maszyną do pisania oraz pokryte srebrem, ręcznie wykonane drewniane elementy, wreszcie wiele motywów nawiązujących do kolorystyki Bielska-Białej. Taki świeżo odrestaurowany Maluszek podróżował wraz ze świnką skarbonką po Polsce i w każde miejsce transportowany przez firmę jadzabiorę.pl.

W październiku autko przechodziło ostatnie poprawki, by dzisiaj - dzięki uprzejmości Lotniska Chopina w Warszawie i LOT - można go było oglądać przed podróżą do Los Angeles i dorzucić się do akcji „Nie wypada nie pomagać”.

Więcej informacji o akcji znajduje się na fan page’u na Facebooku "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa"
https://www.facebook.com/Bielsko-Bia%C5%82a-dla-Toma-Hanksa-1733378546980494/

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!