Ewa Kania

Mada 9 to konkurent Bugatti zbudowany przez talibów. Napędza go silnik z Corolli

Marzyć o stworzeniu własnego supersamochodu może każdy. Tym razem zamarzyli rządzący Afganistanem talibowie i nawet zaprezentowali już prototyp, który ma ucieleśniać ich wizje.

Mada 9 czyli nowy samochód z Afganistanu

W internecie pojawiły się pierwsze filmiki prezentujące Madę 9, czyli supersamochód zaprojektowany oraz skonstruowany w Afganistanie. Nad jego powstaniem przez pięć lat pracowało 30 inżynierów z firmy Entop oraz Afgańskiego Technicznego Instytutu Zawodowego w Kabulu. Pieniądze na jego projekt wyłożyły Ministerstwo Informatyki i Centrum Innowacji w Afganistanie.

Mada 9 prezentuje się całkiem nieźle, ale na pierwszy rzut oka widać, że jest to tylko prototyp. W najlepszym razie prototyp, bo chociaż pojazd jedzie o własnych siłach, a nawet kręci bączki na śniegu, robi to nie na torze, ale niewielkim placu pośrodku blokowiska.

Z kolei dyrektor instytutu współtworzącego projekt przyznaje, że samochód napędza silnik z 20-letniej Corolli. Co więcej docelowo Mada 9 ma być autem elektrycznym, więc nie ma powodu wierzyć, żeby jakiekolwiek zastosowane obecnie rozwiązania techniczne, miały trafić do pojazdu seryjnego.

Mada 9 to duma Afganistanu?

Fakt, że mamy do czynienia raczej z jeżdżącą makietą pojazdu niż faktycznym samochodem, zdaje się nie przeszkadzać talibom. Prezentują go jako „dumę dla całego kraju” i zapowiadają, że ruszy w tournée po Afganistanie, aby obywatele mogli zobaczyć auto z bliska. Pojazd porównywany jest też do… Bugatti.

Podobno już teraz zainteresowanie Madą 9 jest duże, ale może to wynikać raczej z zaskoczenia, że w opanowanym przez talibów kraju nadal pracuje się nad takimi projektami. Obecnie nic nie wskazuje, aby pojazd mógł w najbliższym czasie zostać wprowadzony do produkcji. Podobno jednak Mada 9 ma pojawić się na salonie samochodowym w Katarze, a więc tym, który przeniósł się tam z Genewy. Może wtedy dowiemy się czegoś więcej, co zmniejszy nasz poważny sceptycyzm pod adresem afgańskiego pojazdu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze