Karolina Chojnacka

Luzowanie koronawirusowych obostrzeń a jazda samochodem. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do powrotu na drogi!

Rozpoczyna się powolne luzowanie koronawirusowych obostrzeń. Dzieci wracają do szkół, ponownie otwarto galerie handlowe i sklepy budowlane, na powrót zwiedzających czekają muzea. Wraz z luzowaniem obostrzeń z pewnością można się spodziewać wzrostu liczby samochodów na drogach. Kierowco! Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do jazdy!

Wiele osób mocno ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało z jazdy samochodem podczas lockdownu. Na szczęście lockdown powoli się kończy i wzrasta tempo luzowania koronawirusowych obostrzeń, a to oznacza, że coraz częściej będziemy mieli okazję pojechać gdzieś autem. Dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych użytkowników dróg, pamiętajmy, by odpowiednio przygotować się do powrotu na drogi!

Wskazówki, jak zadbać o swój samochód:

  • Sprawdź poziom oleju i płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdź, czy wszystkie światła są czyste i działają.
  • Jeśli po uruchomieniu auta zapalą się jakiekolwiek lampki ostrzegawcze i pozostaną włączone, upewnij się, że wiesz, co oznaczają i podejmij odpowiednie działania naprawcze.
  • Sprawdź opony. Szczególną uwagę zwróć na ciśnienie oraz na stan bieżnika. Wszystko, co wydaje ci się podejrzane, powinno zostać jak najszybciej sprawdzone w warsztacie.

Przeczytaj też: Mandat za złe opony. Kiedy nam grozi?

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze:

  • Zawsze zapinaj pasy, nawet podczas najkrótszych podróży. I upewnij się, że wszyscy pasażerowie w samochodzie mają zapięte pasy. Zapięcie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko śmierci o 45% w przypadku kierowców i osób na przednich siedzeniach oraz zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń o 50%.
  • Przestrzegaj ograniczeń prędkości.
  • Zrób badanie wzroku. Dobry wzrok to podstawa bezpiecznej jazdy, więc jeśli nie sprawdzałeś wzroku w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zarezerwuj wizytę u okulisty.
  • Zachowaj czujność podczas jazdy. Pozbądź się niebezpiecznych czynników rozpraszających, takich jak telefony komórkowe, i rób regularne przerwy podczas długich podróży.
  • Pamiętaj o innych użytkownikach drogi i ich prawach

Przeczytaj też: Kierowcy samochodów kontra rowerzyści. Czy przyjazna i bezpieczna koegzystencja na drodze jest możliwa?

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze