Ewa Kania

Jeden przycisk na lusterku, rozwiązuje odwieczny problem kierowców. Masz go w aucie?

Podstawą bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność, a z nią na drodze bywa różnie. Szczególnie po zmroku, kiedy drogi nie zawsze są oświetlone, a do tego oślepiają nas inne samochody. Można częściowo temu jednak zaradzić, wciskając odpowiedni przycisk na lusterku.

Spis treści

Jak radzić sobie z oślepianiem przez samochody w nocy?

Podstawą do nieoślepiania innych kierujących są właściwie ustawione światła. Służy do tego pokrętło regulujące ich wysokość, ale nie zawsze jest to wystarczające. Ustawienia świateł powinny być też regularnie sprawdzane przez diagnostę. Uwaga – światła z automatyczną regulacją wysokości, także trzeba okresowo sprawdzać i w razie potrzeby kalibrować.

Oślepianie innych powoduje także nieumiejętne korzystanie ze świateł drogowych (długich), ale może powodować je także ukształtowanie terenu.

Jak używać lusterka fotochromatycznego?

Na kierowców oślepiających nas z naprzeciwka nie mamy zbyt wielkiego wpływu, ale możemy coś poradzić na osoby, które jadą za nami. Nawet jeśli wszystko mają ustawione prawidłowo, to i tak reflektory widoczne są w lusterku wstecznym i mogą nas rozpraszać podczas jazdy, szczególnie jeśli na drodze nie ma innych źródeł światła.

W jakich sytuacjach pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo? Ten przepis to dla kierowców szok

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi lusterko fotochromatyczne. Wyposażone jest ono w czujnik światła i jeśli wykryje on takie właśnie punktowe oślepianie, przyciemni powierzchnię lustra. Aby jednak działało, musimy wcisnąć przycisk znajdujący się na nim. Zwykle jego działanie sygnalizuje zielona dioda. W razie potrzeby możemy oczywiście także wyłączyć funkcję automatycznego przyciemniania.

Do czego służy dźwignia lub języczek pod lusterkiem?

Lusterko fotochromatyczne to bardzo przydatny dodatek, ale nieobecny w starszych samochodach, a także w nowszych należących do niższych klas. W takich autach stosuje się lusterka z umieszczoną pod nimi dźwigienką, zwaną też języczkiem. Przestawienie powoduje zmianę kąta ustawienia lustra, pod którym znajduje się tryb nocny. Lustro jest wtedy przyciemnione i światła pojazdów z tyłu nas nie będą oślepiały.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze