Luksusowa bitwa BMW z Mercedesem

Niecały miesiąc pozostał do końca roku, a szala zwycięstwa pod względem liczby sprzedanych samochodów w segmencie luksusowym wciąż przechyla się raz na stronę BMW, a raz Mercedesa.

W listopadzie BMW zanotowało w Stanach 45-procentowy wzrost sprzedaży, w dużej mierze dzięki sukcesowi sedana serii 5, osiągając tym samym 31,213 sprzedanych sztuk samochodów. Mercedes natomiast sprzedał o 13% więcej egzemplarzy niż w tym samym okresie w zeszłym roku, dobijając do 30,315 sztuk, co z kolei jest zasługą nowego Mercedesa E-klasy. Całościowo Mercedes jest nadal na przedzie, ale jego przewaga nad BMW się zmniejsza – obecnie wynosi 1,849 w porównaniu do 2,748 pod koniec października i 5,221 pod koniec września. Może się zatem okazać, że Mikołaj przyniesie BMW pod choinkę niespodziewane zwycięstwo.

fot. materiały prasowe

Dodajmy, że te statystyki nie obejmują sprzedaży MINI ani Smartów, żadna z tych marek nie podpada pod segment luksusowy.

 

 

Najnowsze

Drogi Mikołaju, a gdyby tak… samochód?

Wedle badania przeprowadzonego z okazji nadchodzącego okresu świątecznego, w Stanach jednym z najbardziej trafionych prezentów zazwyczaj jest... nowy samochód.

Badanie, przeprowadzone przez Auto Alliance na grupie 5000 dorosłych Amerykanów, wykazało, iż 65% z nich chętnie zanurkowałoby pod choinkę w poszukiwaniu nowego samochodu. No, chociażby kluczyków do niego. Ostatecznie, może być podjazd przed domem i symboliczna kokarda przy lusterku… Co ciekawe, zaledwie 17% z nich przyznaje, że kiedykolwiek kupiło auto komuś innemu – zazwyczaj są to rodzice nagradzający swoje pociechy w dzień dyplomu.

fot. Ford

Marzenia swoją drogą, a rzeczywistość swoją. Ci sami respondenci zapytani, kto mógłby im taki samochód ofiarować, w większości przyznali, że nikt (51%). 23% liczy na małżonka, 8% na rodziców, 5% na dziecko, 4% na partnera/partnerkę, a 2% na prezent od oddanych przyjaciół. Znaleźli się nawet tacy (1%, ale zawsze), którzy za najbardziej prawdopodobnego ofiarodawcę uznali szefa. O anonimowym świętym Mikołaju jakoś nikt nie wspomniał.  

Ciekawe, ile Polek wymieniłoby samochód na pierwszym miejscu listy świątecznych priorytetów?

Najnowsze

Czapki z głów

Przyszła zima, śnieg za oknem, robi się coraz chłodniej, więc ubieramy się cieplej. Dobór garderoby, jeśli zamierzamy prowadzić w niej samochód, ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Najbardziej groźne, gdyż ograniczające widoczność, są grube czapki i kaptury, które należy zdjąć przed rozpoczęciem podróży. Założony na głowę kaptur radykalnie zawęża pole widzenia, utrudnia korzystanie z lusterek i obserwowanie innych uczestników ruchu. Gruba czapka może dodatkowo zsunąć się na oczy i całkowicie uniemożliwić prowadzenie auta.

Nie wolno prowadzić samochodu w rękawiczkach wykonanych z włókien bez odpowiedniej przyczepności, takich jak np. wełna czy bawełna. Należy także unikać rękawiczek
z jednym palcem lub grubych. Mogą one uniemożliwiać prawidłowe trzymanie kierownicy. Najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami. Najlepiej wozić jedną taką parę w schowku na zmianę.

fot. materiały prasowe

Przed wejściem do samochodu należy oczyścić buty ze śniegu i osuszyć, przynajmniej na dywaniku samochodowym. Mokre buty mogą zsunąć się z pedału hamulca. Niebezpieczna jest także gruba czy szeroka podeszwa, gdyż ogranicza odczuwanie nacisku przenoszonego na pedały lub może spowodować naciśnięcie dwóch pedałów jednocześnie. Obuwie nie może również ograniczać ruchów w kostce. Do jazdy nie nadają się wysokie sztywne kozaki czy buty trekkingowe.  

Kurtka nie może ograniczać ruchów kierowcy. Gdy temperatury spadną znacznie poniżej zera i grube skafandry staną się niezbędne, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu po ogrzaniu wnętrza i zdjąć krępującą ruchy odzież.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

 

Najnowsze

Uważaj na przeziębienia

Czy kierowca z ciężkim przeziębieniem powinien prowadzić samochód? Testy pokazują, że nie.

Oszacowano, że zdolność do prowadzenia auta w takim stanie pogarsza się o około 50%. Szybkość reakcji osoby z symptomami poważnego przeziębienia jest gorsza niż u kogoś, kto wypił cztery duże whisky.

Badania wykazały, że kierowcy z ciężkim przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów – wszystko to na skutek znacznie obniżonej orientacji w otaczającym ruchu drogowym.

fot. materiały prasowe

Co piąty kierowca przyznaje się do prowadzenia samochodu w czasie, gdy miał grypę lub był ciężko przeziębiony. Jeśli kichniemy, jadąc na autostradzie z prędkością ponad 100 km/h, możemy przejechać z zamkniętymi oczami ponad 60 m. Prowadzącego pojazd rozpraszają dodatkowo katar, ból głowy czy podrażnienia oczu. Sięganie po chusteczkę czy przecieranie oczu to kolejne sytuacje, gdy przeziębiona osoba przestaje obserwować drogę i naraża w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu.

Osoba przeziębiona szybciej odczuwa zmęczenie, co ma szczególne znaczenie przy dalszych podróżach. Kierowcy, którzy biorą leki, aby pozbyć się uciążliwych symptomów choroby, muszą pamiętać o sprawdzeniu ulotki informacyjnej. Niektóre leki mogą osłabiać zdolności motoryczne.    

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

 

 

Najnowsze

Katarina Vrabelova dookoła świata motocyklem BMW GS 650

Katarina Vrabelova to 23-latka, która kocha motocykle, a w jej wnętrzu siedzi głęboko zakorzeniony duch podróżniczki. Chęć realizacji marzeń skłoniła młodą Czeszkę do podjęcia wyprawy dookoła świata. Podróż ta potrwa ponad dwa lata.

Katarina podróżuje na motocyklu już od 16 roku życia. Cel, jaki postawiła sobie teraz jest imponujący. Czeszka planuje podróżować przez dwa lata i jeden miesiąc. Warto zauważyć, że kobieta zabiera ze sobą jedynie dwa kufry: jeden z podstawowymi narzędziami do naprawienia ewentualnych usterek powstałych w wyniku trudów podróży; druga kufer zaś zawierać będzie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, jak ubrania, czy środki czystości. Jednakże, Katarina jest świetnie przygotowana do drogi ku swojemu celowi – kobieta doskonale potrafi poradzić sobie z naprawami: wymiana oleju, opon, czyszczenie filtrów powietrza i inne nie stanowią dla niej problemu.

fot. Katarina Vrabelova

Katarina swą podróż rozpocznie w Czechach i przejedzie wszystkie kontynenty na motocyklu BMW GS 650 z 2012 roku. Kobieta twierdzi, że woli podróżować sama i ma w tym duże doświadczenie – podczas swoich wypraw przejeżdżała od 300 do 1000 kilometrów dziennie.

Vrabelova ma już na swoim koncie 9-miesięczne eksplorowanie Azji, roczny pobyt w Afryce i wiele wycieczek przez Europę. Ta, na którą wyruszy niebawem będzie jej najdłuższą.

fot. Katarina Vrabelova

Katarinie życzymy wszystkiego najlepszego!

Najnowsze