Karolina Chojnacka

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Lucid Motors, której misją jest wyznaczanie nowych standardów w transporcie przez luksusowe pojazdy elektryczne napędzane technologią nowej generacji, przekazała informacje na temat produkcji wyczekiwanego pojazdu Lucid Air, nowego luksusowego sedana, w całości napędzanego energią elektryczną.

Peter Rawlinson, dyrektor generalny i dyrektor technologiczny Lucid Motors, wyznał:

Celem Lucid Motors jest nieustanne ulepszanie samochodów elektrycznych, a tym samym wspieranie rozwoju całej branży w kierunku szybszego przyswajania rozwiązań opartych na zrównoważonej mobilności. Konsekwentna realizacja tego podejścia w zakresie tworzenia najbardziej zaawansowanych pojazdów elektrycznych na świecie ma zapewnić ludzkości zrównoważony, zeroemisyjny transport, a także zainteresować nowych klientów branżą pojazdów elektrycznych. Projekt Lucid Air stanowi +halo car+ dla całej branży, dowodząc możliwości zastosowania zaawansowanych rozwiązań, które mogą przesuwać granice technologii i wydajności pojazdów elektrycznych dalej niż kiedykolwiek wcześniej.

Projekt Lucid Air jest wynikiem zastosowania podejścia Lucid Space Concept w obszarze motoryzacji, w ramach którego wykorzystano zminiaturyzowany elektryczny układ napędowy stworzony przez firmę Lucid dla zoptymalizowania przestrzeni w kabinie. Koncepcja ta stanowi trzon architektury zaawansowanej platformy elektrycznej Lucid (ang. Lucid Electric Advanced Platform, LEAP), w oparciu o którą tworzony będzie Lucid Air i przyszłe pojazdy firmy. Jest to całościowe i bardzo nowatorskie podejście w zakresie budowy pojazdów elektrycznych, które odrzuca typowe rozwiązania tak często spotykane w samochodach elektrycznych pochodzących od popularnych producentów samochodów.

Lucid Space Concept zakłada również zastosowanie w projekcie Lucid Air nieco innych i bardziej nowoczesnych proporcji, które nie bazują na tradycyjnych zasadach projektów motoryzacyjnych, lecz pozwalają stworzyć piękny samochód, którego sylwetka będzie znacząco wyróżniać się na drodze. Derek Jenkins, wiceprezes ds. projektu w Lucid Motors, powiedział:

Rozpoczynając przygodę w Lucid Motors i tworząc nasz pierwszy pojazd  Lucid Air, odrzuciliśmy kompromisowe rozwiązania. Już na wczesnym etapie postanowiliśmy dopracować nasz projekt w każdym aspekcie wydajności, innowacji i luksusu. W rezultacie stworzyliśmy najlepszy samochód świata, a liczby mówią same za siebie. W dodatku nie odbyło się to kosztem wyglądu. Lucid Air będzie stanowić pierwszy przykład samochodu stworzonego w całości z nowatorskich rozwiązań z wykorzystaniem swobody projektowania, jaką zapewnia architektura pojazdów elektrycznych.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Lucid Air wyposażony w podwójny silnik o mocy do 1080 koni mechanicznych i napęd na cztery koła będzie osiągać ćwierć mili (trochę ponad 400 metrów) w zaledwie 9,9 sekundy w powtarzanych warunkach. Na chwilę obecną jest to jedyny elektryczny sedan zdolny osiągnąć ćwierć mili w czasie poniżej 10 sekund. Wyjątkową moc Lucid Air potwierdzają także rozszerzone parametry zasięgu, które pozwalają na osiągnięcie szacunkowego zasięgu EPA na poziomie 517 mil (czyli ponad 800 km) przy jednym ładowaniu.

Przeczytaj też: Lucid Air przejedzie 832 km na jednym ładowaniu! To pierwszy elektryk nowej generacji?

Po pojawieniu się w sprzedaży Lucid Air będzie też odznaczać się najkrótszym czasem ładowania spośród wszystkich pojazdów elektrycznych, jakie kiedykolwiek wypuszczono na rynek. W przypadku podłączenia do sieci szybkiego ładowania wskaźnik ładowania wyniesie nawet 20 mil/min. Dla właścicieli ładujących swój pojazd Lucid Air w standardowych warunkach na drodze przełoży się to na możliwość przejechania 300 mil po zaledwie 20 minutach ładowania.

Lucid Motors opiera się na 10 latach doświadczenia i ponad 20 milionach mil testowania produktów w warunkach  rzeczywistych opracowania autorskiego kompaktowego akumulatora 113kWh o wydłużonym czasie działania. Produkt dopracowano podczas wiodących mistrzostw rajdowych z udziałem pojazdów elektrycznych, a technologia akumulatorowa sprawdzona w warunkach rajdowych została udoskonalona z zastosowaniem systemu zarządzania akumulatorem (BSM – Battery Management System), zmyślną obudową ogniw i światowej klasy parametrami gęstości energii.

Z filozofią Space Concept opracowaną przez Lucid, samochód Lucid Air oferuje pełnowymiarowe luksusowe wnętrze przy równoczesnym zachowaniu charakteru zwinnego sportowego sedana. Podejście to pozwoliło na zaprojektowanie największej maski samochodu elektrycznego do chwili obecnej i zapewnienie niesamowitego dwupoziomowego miejsca do przechowywania zarówno w przedniej jak i tylnej części pojazdu.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Lucid Air jest najbardziej aerodynamicznym luksusowym autem na świecie, co potwierdziły wyniki testów przeprowadzonych w Windshear, zaawansowanym tunelu aerodynamicznym imitującym warunki na drodze, potwierdzając wartość współczynnika oporu powietrza na poziomie 0,21.

Wnętrze samochodu Licid Air odzwierciedla rewolucję w zakresie sposobu eleganckiej integracji wyświetlaczy nowej generacji w wystrój wnętrza samochodu, zapewniając piękną i płynną metodę interakcji z oprogramowaniem pokładowym i interfejs użytkownika ukierunkowany na potrzeby człowieka. Kierowca ma przed sobą 34-calowy zakrzywiony wyświetlacz pokładowy 5K, który „unosi się” nad tablicą rozdzielczą, co pozwoliło na uzyskanie lekkiego i przestronnego charakteru wnętrza. Ponadto wysuwany centralny panel pilota znajduje się w zasięgu kierowcy i pasażera, zapewniając bardziej dogłębną kontrolę układów i funkcji pojazdu. W celu uzupełnienia cyfrowego wyświetlacza, zapewniono również kilka dotykowych, precyzyjnie dopracowanych tradycyjnych przycisków, w tym sterowanie funkcjami kierownicy, ustawienie głośności dźwięku i przełączniki dwupozycyjne do ustawienia poziomu klimatyzacji.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Zaawansowany system wsparcia kierowcy (Advanced Driver-Assistance System – ADAS), LucidDreamDrive, jest pierwszą tego typu platformą łączącą najbardziej wszechstronny zestaw czujników na rynku z przełomowym systemem monitorowania kierowcy (DMS), która znajduje się w standardowym wyposażeniu Lucid Air Dream Edition. Jest to pierwszy system wyposażony w 32 czujniki, obejmujące systemy wizyjne, radar, ultradźwięki oraz urządzenie LIDAR o wysokiej rozdzielczości po raz pierwszy wykorzystane w standardowym wyposażeniu pojazdów elektrycznych. Systemy te współpracują ze standardowym systemem DMS i mapą HD wykorzystującą geo-fencing w celu zapewnienia możliwie najbezpieczniejszego podejścia do technologii wsparcia kierowców poziomu 2 i 3.

Przednie oświetlenie Lucid Air jest prawdziwie rewolucyjnym układem mikrosoczewek składającym się z dosłownie tysięcy „kanałów świetlnych”. Opracowana w całości w obiektach Lucid, technologia ta dostarcza najbardziej jasny, precyzyjny i zaawansowany system oświetlenia, jaki kiedykolwiek został wprowadzony na rynek. Cyfrowe sterowanie kierunkiem oświetlenia jest możliwe poprzez przełączenie  kanałów świetlnych w różnych kierunkach, rewolucjonizując widoczność i poprawiając bezpieczeństwo.

Lucid współpracował z Amazon w obszarze wprowadzenia wbudowanej funkcji Alexa bezpośrednio do samochodu Lucid Air. Daje to kierowcy i pasażerom możliwość pełnego wykorzystania Alexy podczas podróży, w tym nawigację, połączenia telefoniczne, media, systemy inteligentnego domu, dodawanie pozycji do listy zakupów lub zadań do wykonania, a wszystko to można robić bez odrywania rąk od kierownicy i kontrolując sytuację na drodze. Alexa wdrożona w pojazdach Lucid również zapewnia szeroki zestaw zlokalizowanych funkcji sterowania pojazdem Lucid Air, w tym HVAC, wszystkie z prostymi poleceniami głosowymi. Gdy kierowca korzysta z Alexy, otrzyma również wsparcie wizualne dla poleceń za pośrednictwem wyświetlacza Lucid Air. Z czasem, dostępny zestaw funkcji będzie systematycznie powiększany za pośrednictwem wbudowanych aktualizacji Lucid, Over-the-Air (OTA).

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Cztery modele samochodu Lucid Air będą początkowo dostępne w Ameryce Północnej. Są to:

  • Air, punkt wyjścia dla całej serii, będzie dostępny w 2022 r., w cenie rozpoczynającej się od 80000 dolarów;
  • Bogato wyposażony model Air Touring, będzie dostępny pod koniec 2021 r., w cenie rozpoczynającej się od 95 000 dolarów;
  • Model Air Grand Touring z pełnym wyposażeniem, będzie dostępny w połowie 2021 r., w cenie rozpoczynającej się od 139000 dolarów;
  • Limitowana edycja Air Dream Edition, dostępna na wiosnę 2021 r. w cenie 169000 dolarów.

Model Lucid Air Dream Edition będzie charakteryzował się jedyną w swoim rodzaju kombinacją atrybutów Lucid i technologii, łącząc w sobie niesamowitą wydajność i wyjątkowy zasięg. Ten luksusowy elektryczny sedan o mocy 1080 KM będzie dostępny w wersjach wykończenia Stellar White (gwieździsta biel), Infinite Black (głęboka czerń) i Eureka Gold (złoty), przy czym ta ostatnia opcja została przeznaczona wyłącznie do pojazdów Dream Edition. Każdy kolor uzupełniony jest tematycznym wystrojem wnętrza w stylu „Santa Monica”, obejmującym skórę licową Nappa firmy Bridge of Weir i posrebrzane akcenty z drzewa eukaliptusowego. Model Dream Edition będzie również wyposażony w unikatowy zestaw 21-calowych kół „AcroDream”, co zostanie podkreślone specjalnym oznakowaniem i wzorem, który jest potwierdzeniem pozycji tego modelu Lucid Air jako auta z limitowanej edycji.

Sercem serii aut Lucid Air będą modele Air Touring i Air Grand Touring, które oferują odpowiednio moc 620 i 800 KM. Model Air Grand Touring będzie charakteryzował się zasięgiem do 517 mil, co odpowiada szacunkowej wartości ostatnio ogłoszonej w rankingu EPA. Szczegółowe dane dotyczące dostępnych konfiguracji i wszystkich modeli Air są dostępne na stronie Lucid Motors.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Zamówienia mogą obecnie składać klienci z USA i Kanady, oraz z wybranych krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Osoby, zainteresowane kupnem, mogą zarezerwować Lucid Air wpłacając 1000 dolarów zwrotnej kaucji lub auto z limitowanej edycji Dream Edition, wpłacając 7500 dolarów zwrotnej kaucji.  Daty dostawy, wyceny i informacje o salonach i centrach obsługi dla klientów z Europy i Bliskiego Wschodu zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Produkcja w zakładzie Lucid Motors w Casa Grande, w stanie Arizona, rozpocznie się w nadchodzących miesiącach, przy czym dostawy pojazdów Lucid Air do klientów w Ameryce Północnej rozpoczną się na wiosnę 2021 roku.

Przeczytaj też: Tesla ponownie zrewolucjonizuje auta elektryczne? Wkrótce pokaże „superbaterie”

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze