Łożyska i piasty kół – przyczyny i objawy awarii

Łożyska i piasty kół to elementy, od których sprawności zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Żywotność tych podzespołów jest stosunkowo długa. Nie są uznawane za elementy eksploatacyjne i może się zdarzyć, że przetrwają nawet cały okres użytkowania samochodu. Czasem jednak dochodzi do uszkodzenia piasty, bądź zniszczenia łożyska. Jaka jest funkcja piasty oraz łożyska, co powoduje ich awarię i jakie objawy da się wówczas zaobserwować?

Spis treści

Za co odpowiada w samochodzie piasta oraz łożysko koła?

Piasta jest elementem, do którego przykręca się koło w samochodzie. Łożysko obecne we wnętrzu piasty umożliwia natomiast płynny obrót koła. Piasty to części samochodowe, które z czasem zmieniły się i w różnych modelach samochodów można spotkać się z odmiennymi rozwiązaniami.

Pierwsza generacja piast wykorzystuje wymienne łożyska, co umożliwia wymianę tego elementu, bez konieczności zakupu nowej piasty. W drugiej generacji piasta jest zespolona z łożyskiem i niemożliwa jest wymiana pojedynczego elementu. W trzeciej generacji piasta jest wyposażona w dodatkowy kołnierz do mocowania tarczy hamulcowej oraz zwrotnicy. Piasty trzeciej generacji wykorzystują często moduł odczytujący prędkość obrotową, co wspomaga pracę układów takich jak ABS czy ESP.

Nowsze generacje piasty wymagają zakupu całego elementu, nie pozwalając na wymianę samego łożyska. Ich budowa sprawia jednak, że są lżejsze i ograniczają ilość potrzebnych części. W efekcie zmniejsza się m.in. masa nieresorowana, mająca wpływ na zużycie m.in. eksploatacyjnych elementów zawieszenia.

Dlaczego łożyska i piasty ulegają awarii?

Chociaż łożyska i piasty są jednymi z najbardziej wytrzymałych podzespołów, to określone sytuacje mogą prowadzić do ich zużycia. Wśród czynników przyczyniających się do zniszczenia piasty lub łożyska wymieniane są:

  • Uderzenia np. przejazd przez dziurę w drodze z wyższą prędkością, czy niezamierzone uderzenie w krawężnik,
  • Nieprawidłowy montaż łożyska, a także brak odpowiedniej ostrożności podczas wymiany innych podzespołów np. tarcz hamulcowych, w które trzeba czasem uderzyć, aby odeszły od piasty,
  • Użytkowanie samochodu z nieprawidłowo ustawioną geometrią kół przez długi czas,
  • Poruszanie się z uszkodzonymi tarczami hamulcowymi. Tarcze są przykręcane do piasty, jeżeli są skrzywione, to wywołują wibracje prowadzące do powstawania luzów w konstrukcji łożyska.

Oczywiście na żywotność piasty i łożyska wpływa również jakość podzespołu. Produkty niskiej jakości są bardziej podatne na awarię, jeżeli zostaną narażone na wymienione czynniki. Szeroki wybór piast oraz łożysk kół jest dostępny na https://deler.pl/c/zawieszenie/lozyska-i-piasty-kol. O konieczności wymiany świadczą charakterystyczne objawy, których pojawienie się wymaga wizyty w serwisie.

Łożyska i piasty kół

Jakie objawy daje uszkodzona piasta i łożysko koła?

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia piasty, to podczas jazdy da się zauważyć niepożądane objawy, które wpływają na komfort jazdy. Skrzywiona piasta może powodować problem z utrzymaniem kierunku jazdy i zmuszać kierowcę do ciągłego korygowania kierownicą toru, po którym samochód się porusza. Krzywa piasta utrudnia również sam obrót koła, a więc zwiększa się zużycie paliwa.

Zniszczona piasta może być także źródłem wibracji, które da się odczuć na kierownicy. Oprócz tego na kole ze zniszczoną piastą pojawia się luz – da się go łatwo wykryć po podniesieniu samochodu na podnośniku. Ponadto jeździe mogą towarzyszyć hałasy, takie jak stuki i metaliczne dźwięki. Dźwięk, który wydobywa się z uszkodzonego łożyska, jest najczęściej określany jako huczący bądź szumiący.

Jeżeli dojdzie do całkowitego zniszczenia łożyska, to koło zmienia swój kąt pochylenia. W takiej sytuacji element należy wymienić natychmiast. Uszkodzone łożysko może w skrajnej sytuacji nawet zablokować koło podczas jazdy. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów zużycia łożyska oraz piasty i możliwie szybko usuwać wszelkie pojawiające się awarie.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze