Licealista projektuje pojazd dla afrykańskich matek

Prototyp zasilanego energią słoneczną pojazdu dla ciężarnych kobiet, zaprojektowany przez Australijczyka Vaibhava Sekhara, ma być gotowy na koniec roku.

Brzmi to przerażająco, ale w wielu rejonach Afryki ciężarne kobiety muszą maszerować całymi kilometrami, by dotrzeć do szpitala na kontrolę lub co gorsza wtedy, gdy poród już się rozpoczął. Stwarza to oczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Na rozmiar tego problemu zwracała uwagę była modelka Christy Turlington za pośrednictwem założonej przez siebie organizacji non-profit Every Mother Counts.

Vaibhav Sekhar opowiada o swoim projekcie
fot. Yahoo 7 News

Walczyła z tą kwestią przez całe lata, aż wreszcie nadeszła pomoc z zupełnie niespodziewanej strony – od licealisty z Australii, Vaibhava Sekhara. Pod nadzorem swojego mentora, doktora Petera Pudneya, stworzył on projekt zasilanego energią słoneczną samochodu, który mógłby posłużyć do szybkiego przewozu ciężarnych afrykańskich kobiet do szpitala. Podjęli się tego na prośbę pozarządowej organizacji z Zimbabwe. Samochód ma prostą konstrukcję, odchylany dach, miejsce dla trzech osób, a sposób, w jaki jest zasilany, czyni go również oszczędnym. Nie potrzebuje dużych nakładów na paliwo, naprawy i utrzymanie.

Na razie projekt pozostaje w fazie wstępnej, ale już pod koniec roku, jeśli wszystko się powiedzie, może trafić do produkcji. A co na to Sekhar? Jest zadowolony z najwyższej oceny, jaką otrzymał w szkole za swój projekt, i ma nadzieję, że w ten sposób dokonał czegoś, co okaże się ważną i pozytywną zmianą.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze