Lewis Hamilton

14 lutego 2009
4
Jeden z najmłodszych. Jeden z najszybszych. Czy utrzyma koronę mistrza w sezonie 2009?

Lewis Hamilton, NR 1, McLaren Mercedes
Foto: McLaren Mercedes
Lewis Carl Hamilton urodził się w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii 24 lata temu, 7 stycznia 1985 roku. Jak w przypadku wielu innych kierowców wyścigowych jego przygoda z kierownicą zaczęła się od kartingu. W wieku 10 lat po raz pierwszy wygrał brytyjskie Mistrzostwa Kartingowe. Dzięki następnym zwycięstwom mógł przystąpić do programu McLaren and Mercedes-Benz Motorsport, co zagwarantowało mu finansowe i techniczne wsparcie zespołu pod kierownictwem Rona Denisa. W roku 2000 uzyskał tytuł World Karting Nr 1 i pozostaje najmłodszym zawodnikiem, który zdobył ten tytuł. W 2002 przesiadł się do samochodu Formuły Renault i już w następnym sezonie zdominował tę serię wygrywając dziesięciokrotnie, ustanawiając 9 najszybszych okrążeń i zdobywając pole position 11 razy. Zwycięstwo zagwarantował sobie na dwa wyścigi przed końcem serii.

Dwa następne lata to czas spędzony w Formule 3 i wywalczenie mistrzoskiego tytułu w 2005 roku. Następnym etapem kariery Lewisa Hamiltona były wyścigi w serii GP2, gdzie po dwóch podwójnych zwycięstwach (GP 2 to dwa wyścigi w trakcie jednego weekendu) i wygraniu wyścigu w Monako zdobył swój nastęny tytuł mistrzowski w zespole ART Grand Prix.

Na sezon 2007 podpisał umowę z Vodafone McLaren Mercedes Formula 1 Team. Debiutant wygrał cztery wyścigi tego sezonu, zdobył tyle samo punktów co jego kolega z zespołu Fernando Alonso i przegrał mistrzostwo tylko o dwa punkty z Kimi Raikkonenem. Był to najlepszy debiut w historii Formuły 1. Niestety, nie najlepiej układała się podobno współpraca Lewisa z byłym mistrzem świata. Mało sportowe zachowania kierowców mogliśmy sami obserwować podczas wyścigowych weekendów. Po odejściu Alonso do zespołu Renault, z którym podpisał on kontrakt na sezon 2008, sytuacja zdecydowanie uspokoiła się.  Zaprzestano ciągłych dywagacji na temat jak bardzo nierówno traktowani są kierowcy zespołu McLaren Mercedes i na ile Ron Denis faworyzuje Lewisa. Nastąpił sezon 2008, w którym walka o tytuł toczyła się do ostatniego Grand Prix w Brazylii. Lewis zdobył tytuł Mistrza Świata z wynikiem 98 punktow, o jeden więcej od Felipe Massy.

Prywatnie najlepszy kierowca Formuły 1 uwielbia podobno grę na gitarze, spotkania z przyjaciółmi, karting i swoją dziewczynę - Nicole Scherzinger. Więcej chyba jednak mówi się o jej wypowiedziach na temat tego związku niż o deklaracjach gwiazdy F1. Wokalistka zespołu The Pussycat Dolls spotkała Lewisa podczas ceremonii MTV European Music Awards w 2007 roku. Wielokrotnie w trakcie ostatniego sezonu towarzyszyła mu podczas wyścigów i bardzo przeżywała jego walkę na torze. Ponad 6 lat starsza piękność napisała nawet dla swojego chłopaka piosenkę o wymownym tytule "I think I'm in love".

 

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!