LEM Thunder - polski motocykl na Dakar?

LEM Thunder - polski motocykl na Dakar?
Oto zaskakujący projekt lekkiego, elektrycznego motocykla dakarowego, pod nazwą LEM Thunder.

- Jestem członkiem Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych i w tym roku budujemy pierwszy w Polsce Lekki Elektryczny Motocykl Dakarowy. Projektujemy ramę, wahacz, baterię, elektronikę i wiele innych komponentów motocykla. Natomiast design motocykla został zaprojektowany przez wrocławską firmę Unikat Motorworks. Pojazd wystartuje w prestiżowych zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w tym roku po raz piąty w Barcelonie oraz  
po raz pierwszy w Polsce we Wrocławiu - pisze do motocaina.pl Radoław Pietras z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej.

- Będzie to motocykl elektryczny przystosowany do najtrudniejszego rajdu świata jakim jest Dakar. Planujemy wyposażyć go we wszystkie potrzebne funkcje i udoskonalenia, aby mógł stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom! – relacjonuje Szymon Duda, lider projektu LEM Thunder. - Mamy spore doświadczenie, jako uczestnicy takich zawodów, bo z naszymi motocyklami  elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 roku. W poprzednich edycjach konstruowaliśmy m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl  
policyjny (LEM Bullet), a w ubiegłym roku – crossowy (LEM Falcon). I to właśnie ten ostatni pojazd zapewnił nam komplet  zwycięstw w Hiszpanii. Zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając też w konkurencjach statycznych i  dynamicznych.  

Efektem projektu ma być motocykl crossowy o napędzie elektrycznym z mocą silnika do 30kW i dostępny od 0 RPM moment  obrotowy o wartości 250Nm, który pozwoli na podróż o zasięgu 90km.

- Zasięg można zwiększyć, jednak celujemy w zwycięstwo  w zawodach, dlatego redukujemy masę pojazdu. – dodaje lider projektu – Podczas budowy maszyny wykorzystujemy technologię druku 3D, a włókno węglowe stosowane na poszycie, umożliwia znaczną redukcję masy, którą szacujemy na poziomie 120 kg.  

Od kilku lat Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej propaguje pojazdy elektryczne i modę na elektromobilność. Aby jeszcze bardziej promować  ekologiczne pojazdy organizuje zawody Wrocław SmartMoto Challenge - pierwsze zawody motocykli elektrycznych w Polsce. Podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych. W ramach wydarzenia odbędzie się również Festiwal Elektromobilności, na którym zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować jazdy elektrycznymi pojazdami, od rowerów, przez motocykle po samochody. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze do jazdy terenowej.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.