LEM Thunder – polski motocykl na Dakar?

Oto zaskakujący projekt lekkiego, elektrycznego motocykla dakarowego, pod nazwą LEM Thunder.

– Jestem członkiem Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych i w tym roku budujemy pierwszy w Polsce Lekki Elektryczny Motocykl Dakarowy. Projektujemy ramę, wahacz, baterię, elektronikę i wiele innych komponentów motocykla. Natomiast design motocykla został zaprojektowany przez wrocławską firmę Unikat Motorworks. Pojazd wystartuje w prestiżowych zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w tym roku po raz piąty w Barcelonie oraz  
po raz pierwszy w Polsce we Wrocławiu – pisze do motocaina.pl Radoław Pietras z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej.

– Będzie to motocykl elektryczny przystosowany do najtrudniejszego rajdu świata jakim jest Dakar. Planujemy wyposażyć go we wszystkie potrzebne funkcje i udoskonalenia, aby mógł stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom! – relacjonuje Szymon Duda, lider projektu LEM Thunder. – Mamy spore doświadczenie, jako uczestnicy takich zawodów, bo z naszymi motocyklami  elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 roku. W poprzednich edycjach konstruowaliśmy m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl  
policyjny (LEM Bullet), a w ubiegłym roku – crossowy (LEM Falcon). I to właśnie ten ostatni pojazd zapewnił nam komplet  zwycięstw w Hiszpanii. Zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając też w konkurencjach statycznych i  dynamicznych.  

Efektem projektu ma być motocykl crossowy o napędzie elektrycznym z mocą silnika do 30kW i dostępny od 0 RPM moment  obrotowy o wartości 250Nm, który pozwoli na podróż o zasięgu 90km.

– Zasięg można zwiększyć, jednak celujemy w zwycięstwo  w zawodach, dlatego redukujemy masę pojazdu. – dodaje lider projektu – Podczas budowy maszyny wykorzystujemy technologię druku 3D, a włókno węglowe stosowane na poszycie, umożliwia znaczną redukcję masy, którą szacujemy na poziomie 120 kg.  

Od kilku lat Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej propaguje pojazdy elektryczne i modę na elektromobilność. Aby jeszcze bardziej promować  ekologiczne pojazdy organizuje zawody Wrocław SmartMoto Challenge – pierwsze zawody motocykli elektrycznych w Polsce. Podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych. W ramach wydarzenia odbędzie się również Festiwal Elektromobilności, na którym zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować jazdy elektrycznymi pojazdami, od rowerów, przez motocykle po samochody. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze do jazdy terenowej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze