Leilani Münter – zdolna zawodniczka i eko aktywistka – film

Walczyła o ochronę Zatoki Meksykańskiej, demonstrowała przeciwko rzezi delfinów w Taiji w Japonii, oraz uświadamiała amerykański Kongres o zgrożeniach wynikających ze zmian klimatycznych. To tylko niektóre dokonania utalentowanej zawodniczki Leilani Münter.

Leilani podczas Kansas Lottery 150 w październiku 2010 roku.
fot. z archiwum zawodniczki

Leilani urodziła się i wychowała w Minnesocie. Jej początki w NASCAR sięgają 2001 roku. W  tym czasie Leilani pracowała jako instruktor jazdy i spędziła trzy lata jako specjalny korespondent NASCAR.com. W 2003 roku wystartowała po raz pierwszy na torze South Boston Speedway, kończąc wyścig na dziewiątej pozycji. W kolejnym roku na torze Texas Motor Speedway ustanowiła kobiecy rekord, kończąc kwalifikacje na czwartym, najwyższym jak dotąd osiągniętym przez kobietę kierowcę miejscu. Tor ten okazał się być jej ulubionym. W 2006 roku ponownie ustanowiła tam rekord kończąc wyścig na 4 miejscu na dystansie 2,41 km.

Mistrzostwa ARCA na torze Daytona w 2008 r.
fot. z archiwum zawodniczki

Pod koniec sezonu 2006, Leilani ścigała się w krótko dystansowych wyścigach w południowej Kalifornii, aż trafiła na najbardziej znany tor NASCAR Daytona International Speedway. W wyścigu na torze w Daytona, mimo braku odpowiednich funduszy, udało jej się uplasować na 24 miejscu, spośród 57 zawodników startujących w zawodach. Uznano to za sukces i w następnym roku zaproszono ją do udziału w całej serii ARCA.

Zawodniczka została szybko dostrzeżona i doceniona, co spowodowało, że w tym samym roku otrzymała propozycję startu w serii IndyCar. W 2008 roku wystrtowała jako czwarta kobieta kierowca w

Leilani podczas wyścigu Daytona Arca 6 lutego 2010 roku.
fot. z archiwum zawodniczki

historii wyścigu Indy Pro Series. Uznanie w środowisku zdobyła debiutując na torze w Kentucky Speedway 11 sierpnia 2008 roku, kończąc kwalifikacje na piątej pozycji.

Tor Chicagoland Mistrzostwa Indy Pro 2007 rok, Leilani w bolidzie z numerem 57.
fot. z archiwum zawodniczki

Od 2007 roku, Leilani jednocześnie rozwijając się jako kierowca wyścigowy, głośno demonstrowała swoje proekologiczne poglądy. Jesienią 2008 roku, zawodniczka wzięła udział w kampanii reklamowej firmy Lucky Jeans, której hasło w wolnym tłumaczeniu brzmiało” Leilani Münter, kierowca wyścigowy – ekolog, z każdym wyścigiem chroniący lasy tropikalne”. Jej reklamy pojawiały się w Vogue, Vanity Fair, In Style oraz w sklepach sieci Lucky Brand Jeans w całych Stanach.

Aktywistka Leilani Münter
fot. z archiwum zawodniczki

W 2008 roku, jako Ambasador organizacji National Wildlife, Leilani rozpoczęła polityczną batalię o ochronę środowiska. Kilkakrotnie pojawiła się na Kapitolu, aby porozmawiać z Kongresem o problemie zmian klimatycznych. W czerwcu 2008 roku przemawiała na demonstracji Climate Action na schodach Kapitolu obok senatorów Barbary Boxer, Joe Liebermana i Johna Kerry. W 2010 roku jako jedna z nielicznych walczyła o ochronę Zatoki Meksykańskiej, w czasie słynnego wycieku paliwa.W tym samym roku zaangażowała się w walkę przeciwko rzezi delfinów w Taiji w Japonii.

Münter podczas wyścigu Indy Pro w Kentucky w 2007 roku.
fot. z archiwum zawodniczki

Działalność proekologiczna Leilani została dostrzeżona przez media, dzięki czemu Münter znalazła się na okładkach 13 największych czasopism między innymi USA Today, New York Times, włoskiego Vogue, Esquire, ESPN, Men’s Journal, Newsweek, Glamour, Reader’s Digest, Vanity Fair, Washington Post, i Sports Illustrated . Dodatkowo Glamour umieścił ją w rankingu „Eco Hero”, dziesięciu najbardziej zaangażowanych aktywistek proekologicznych na świecie. W 2010 Discovery Planet Green nadał jej tytuł Eco sportowca.

Leilani jest również utalentowanym mówcą i pisarzem. Obecnie pisze dla Treehugger.com Discovery i zielonej części Huffington Post.

Wracając jednak do sportowych osiągnięć Leilani, w 2010 roku udało się jej ustanowić najlepszy czas okrążenia w wyścigu na torze Daytona (była o 2 / 10 sekundy szybsza od lidera). Leani była także jedną z trzech kobiet obok Danici Patrick i Alli Owens, która zakwalifikowała się do wyścigu Daytona w 2010 ARCA.

2011 rok zapowiada się dla Münter bardzo pracowicie. Poza szeregiem jej proekologicznych aktywności, Leani zaplanowała udział w wyścigach serii ARCA. Najbliży już 15 kwietnia na torze Talladega SuperSpeedway.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze