Leena i Teena Gade – inżynierowie wyścigowi

Leena i Teena Gade są inżynierami pracującymi przy wyścigach samochodowych. Jak tam dotarły?

Bliźniaczki Leena i Teena Gade pochodzą z Wielkiej Brytanii i są inżynierami pracującymi przy wyścigach samochodowych. W 2011 roku Leena została pierwszą kobietą w historii, która kierowała zespołem technicznym Audi w czasie wyścigu Le Mans (czytaj o tym tu) – zespół zdobył wówczas zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu z Audi R18 TDi. Rok później zespół powtórzył pod jej opieką to osiągnięcie z hybrydowym dieslem R18 e-tron quattro. Teena natomiast była inżynierem w teamie Mini WRC. Obie siostry już w wieku kilkunastu lat chciały zdobywać wykształcenie inżynierskie.

– Już samo oglądanie zmagań F1 w telewizji wprawiało nas w zachwyt – mówi Leena. – Ayrton Senna jeszcze brał udział w zawodach, podobnie jak Nigel Mansell, który jeździł wtedy w zespole Williamsa. Senna był moim największym idolem i inspiracją i to jego osoba spowodowała, że nasze drogi zawodowe ułożyły się tak, jak się ułożyły.

Bliźniaczki Leena i Teena Gade

Rodzice dziewczyn, pochodzący z Indii, gorąco je zachęcali do szukania pracy w sportach motorowych.

– Oni zawsze mieli takie podejście – róbcie, to co chcecie, jeśli macie ku temu talent i wykształcenie, a my chciałyśmy być wyjątkowe we wszystkim, co robiłyśmy – mówi Teena. I dodaje: – Chciałam być kierowcą wyścigowym, ale nie dysponowałam wystarczającą ilością środków, aby ten cel realizować. Nasz tata nigdy nie powiedział czegoś w rodzaju „nie, to niemożliwe”. Jego podejście zawsze było takie – a dlaczego by nie spróbować? Kiedy podzieliłyśmy się z rodzicami wiadomością, że chcemy jako inżynierowie pracować przy różnego typu sportach związanych z samochodami tata powiedział, żebyśmy się absolutnie nie wahały. Aby dostać się tu, gdzie teraz jesteśmy, pracowałyśmy naprawdę ciężko, nie przejmując się, co mówili nam inni.

Chociaż Leena i Teena dostały w domu ogromne wsparcie to świat zewnętrzny nie był już tak przyjazny.

– Kiedy miałam siedemnaście lat i chciałam pracować przy Formule 3 usłyszałam, że praca mechanika nie jest dla dziewczyn – mówi Leena. – Ale pomyślałam sobie wtedy, że udowodnię, że tak nie jest.

Leena uważa, że jest jakaś „zmowę milczenia” w stosunku do kobiet-inżynierów samochodowych.

– Nikt nic nie powie, ale pomyśli sobie, że i tak mi się nie uda – mówi Teena. – Jest tak, że jak dziewczyny mówią, że chcą związać swoje życie z inżynierią, słyszą często „a na co ci to potrzebne?

Bariery z jakimi spotykają się kobiety w tym zawodzi uczynił je mocniejszymi i bardziej zdeterminowanymi.

– Jeśli to jest to, czego pragniesz, to musisz naprawdę mocno się trzymać swoich marzeń i planów i nie poddawać się, a jeśli ktoś rzuca ci kłody pod nogi, uczyń z tego motywację do dalszych działań. Praca, którą wykonujemy jest ukoronowaniem naszych pragnień i ile razy ktoś nam wmawiał, że nam się nie uda, bo np. nie mamy doświadczenia. Szłyśmy w inne miejsce i zdobywałyśmy doświadczenie.

Leena obecnie nadal jest w Audi Sport Team (od 2007 roku) i ma doczynienia z wyścigami samochodowymi typu Endurance a Teena pracuje dla Skoda Motorsport i zajmuje się samochodami rajdowymi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze