Karolina Chojnacka

Lee McKenzie: wyjątkowa kobieta w świecie motorsportu

Lee McKenzie jest nie tylko cenioną prezenterką telewizyjną, przekazującą kibicom zakulisowe wieści z paddocku F1. Od lat wykorzystuje swoją popularność i rozpoznawalność, by zachęcać młode dziewczyny do realizacji swoich pasji i pracy w świecie sportów motorowych.

Lee McKenzie jest pierwszą kobietą w historii, która prowadziła galę Autosport Awards i pierwszą dziennikarką nagrodzoną Jim Clark Memorial Award. A jak doszła do statusu gwiazdy dziennikarstwa sportowego?

Dziennikarstwo ma we krwi
Lee McKenzie od dzieciństwa związana jest z dziennikarstwem i sportami motorowymi. Jej ojciec był dziennikarzem sportowym i motoryzacyjnym. Już w wieku 15 lat publikowała swoje pierwsze teksty. Potem dołączyła do Border TV i związała swoją karierę z telewizją. Na ekranie zadebiutowała w wieku 22 lat, zostając najmłodszą osobą w Wielkiej Brytanii, która prezentowała newsy. Całkowicie z pisania jednak nie zrezygnowała. Fani wciąż mogą, od czasu do czasu, przeczytać jej artykuły i komentarze dotyczące sportu, które pisze dla niemal wszystkich gazet w Zjednoczonym Królestwie, a także niektórych magazynów i portali internetowych.

W 2007 r. zdobyła Jim Clark Memorial Award, nagrodę przyznawaną corocznie przez Stowarzyszenie Szkockich Pisarzy Motoryzacyjnych tym Szkotom, którzy wnieśli znaczący wkład w sport motorowy. Od 2009 do 2015 roku pracowała jako reporterka BBC w paddocku Formuły 1. Cztery lata temu dołączyła do ekipy Channel 4. Od 2019 r. jest prezenterką i ambasadorką W Series.

Lee to wspaniała prezenterka – inteligentna i zagłębiająca się w temat, ale jednocześnie przyjazna i przystępna dla widzów. 

– skomentowała wybór McKenzie szefowa serii Catherine Bond Muir.

Swoją pracę wykonuje bardzo profesjonalnie i rzetelnie. Przeprowadzała wywiady z największymi osobowościami F1, między innymi Michaelem Schumacherem, Stirlingiem Mossem czy Lewisem Hamiltonem. Wiele z nich odbiło się szerokim echem w świecie sportów motorowych. Rozmowy ze skorymi do żartów, a niechętnymi do odpowiedzi kierowcami, jak np. Sebastian Vettel, nie są jej straszne.

W słusznej sprawie
W grudniu 2017 r. Lee McKenzie została jedną z ambasadorek Dare To Be Different, organizacji założonej przez kierowcę wyścigowego Susie Wolff oraz The Motor Sports Association (Stowarzyszenie Sportów Motorowych), która pomaga „inspirować, łączyć, prezentować i rozwijać” kobiety, które obecnie pracują lub chcą pracować w świecie sportów motorowych. McKenzie dołączyła do innych dziennikarek w gronie ambasadorek D2BD, Rachel Brookes i Louise Goodman.

Susie Wolff założy nowy program dla kobiet w motorsporcie

W tym samym roku poprowadziła jako pierwsza kobieta w historii galę Autosport Awards, powszechnie uważaną za jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie sportów motorowych. W trakcie uroczystej gali przyznawane są nagrody między innymi dla najlepszego kierowcy wyścigowego czy najlepszego kierowcy rajdowego. Nagrody są rozdawane od 1982 roku. Przez wszystkie lata prowadzącymi galę byli mężczyźni. Dopiero w 2017 r. organizatorzy postanowili zaprosić kobietę do współprowadzenia gali w parze z Davidem Coulthardem.

Lee Mckenzie jest także ambasadorką organizacji SheCanHeCan, której celem jest inspirowanie dziewczynek, żeby nie bały się przyjmować roli liderek i zachęcanie ich do kwestionowania stereotypowego podziału ról w społeczeństwie.

Idea SheCanHeCan naprawdę do mnie przemawia, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona wszystkich. Musimy zachęcać nie tylko dziewczęta do wykorzystania ich potencjału i zrozumienia, że żadna kariera nie jest poza ich zasięgiem, ale też edukować młodych chłopców, że to samo dotyczy także ich.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogą dzielić te same marzenia o byciu lekarzami, pilotami, kierowcami wyścigowymi czy piłkarzami. Płeć nie powinna określać, co możesz, a czego nie możesz robić. 

– twierdzi dziennikarka.

Lee McKenzie na torze Brands Hatch

Konie mechaniczne… i nie tylko
McKenzie nie tylko relacjonuje wyścigi, ale również ma doświadczenie po drugiej stronie kamery – za kierownicą. W 2004 roku, razem z Tonym Jardinem, wystartowała w kilku rundach Rajdowych Mistrzostw Świata, a w Rajdzie Wielkiej Brytanii była pierwsza w klasie N3. Rok później dziennikarka wzięła udział w rajdzie Norwegian Mountain.

Kampania „Wyprzedzamy Nowotwór” powróciła na rajdowe trasy. Tym razem w cyfrowej wersji

Jednak nie samymi sportami motorowymi Lee McKenzie żyje. Jeździectwo, tenis (w tym Wimbledon), rugby (w szczególności Puchar Sześciu Narodów) czy Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie – to tylko niektóre ze sportowych wydarzeń, które zawodowo relacjonowała dziennikarka.

Z racji swojego zawodu Lee dużo podróżuje, dlatego najszczęśliwsza jest w swoim domu, na wsi, na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Odpoczywa tam pijąc ulubioną herbatę i jeżdżąc konno. Bo Lee McKenzie uwielbia nie tylko konie mechaniczne, ale też te zwykłe, z czterema kopytami. Jest patronką World Horse Welfare, organizacji charytatywnej działającej na rzecz poprawy życia koni, a kiedy ma wolny czas trenuje i bierze udział w zawodach w ujeżdżaniu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze