Leasing czy kredyt na samochód dla firmy – co się opłaca?

Rozwój działalności gospodarczej bardzo często wiąże się z rozbudową floty samochodowej. To właśnie pojazdy mechaniczne są nierzadko głównym narzędziem pracy w przedsiębiorstwie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie firmy stać na to, aby inwestować własne środki w zakup służbowych aut.

W takiej sytuacji mogą korzystać z finansowego wsparcia, zaciągając kredyt samochodowy w banku lub biorąc leasing. Sprawdź, która opcja jest bardziej opłacalna. Co wybrać, leasing czy kredyt na samochód dla firmy 2023? Dowiedz się więcej już teraz.

Leasing czy kredyt na samochód dla firmy – czym różnią się oferty?

Zastanawiasz się, co wybrać? Lepiej zdecydować się na zakup samochodu na firmę kredyt czy leasing? Rozważ dwie opcje i skorzystaj z bardziej opłacalnej opcji. Zarówno leasing, jak i kredyt samochodowy wykazuje zarówno zalety, ale też szereg wad.

Czym różni się leasing od kredytu na samochód? Leasing samochodowy pozwala użytkować pojazd mechaniczny, ale firma nie staje się jego właścicielem. Może wykupić samochód dopiero po spłacie wszystkich miesięcznych rat. W przypadku kredytu na samochód w banku firma od razu staje się właścicielem pojazdu mechanicznego, a auto stanowi doskonałe zabezpieczenie w razie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy. Dzięki temu kredyt samochodowy bardzo często udzielany jest na preferencyjnych warunkach.

Warto podkreślić, że niższe koszty kredytu samochodowego wcale nie muszą świadczyć o tym, że jest to lepsza forma finansowania samochodowej floty dla firmy. Leasing można wrzucać w koszty, leasingobiorcy nie interesują również ubezpieczenia, serwis czy naprawa leasingowanego pojazdu. W przypadku kredytu na samochód, to kredytobiorca jest w pełni odpowiedzialny za stan auta i ponosi z tego tytułu wszelkie opłaty.

Różnica polega również na tym, że auto w leasingu nie może zostać sprzedane, zaś to nabyte przy wsparciu kredytu samochodowego, może być dowolnie zarządzane. Kredytobiorca jako jego jedyny właściciel, może pojazd pożyczać, a w razie problemów finansowych również sprzedać, aby utrzymać płynność finansową.

Koszty związane z leasingiem i kredytem na samochód dla firmy

Wybierając odpowiednią formę finansowania floty aut, pod uwagę warto wziąć koszty, jakie wiążą się z leasingiem oraz z kredytem samochodowym. Pamiętaj, że zarówno leasing, jak i kredyt na auto mogą być lepszą opcją, ponieważ każda współpraca jest inna. Warunki różnią się, biorąc pod uwagę potrzeby leasingobiorcy czy kredytobiorcy, ale również ogólną sytuację na rynku usług finansowych. Uwzględnić zawsze warto również politykę współpracy ze swoimi klientami, jaką prowadzi każdy bank czy firma leasingowa.

Uznaje się, że kredyt samochodowy jest udzielany na bardziej preferencyjnych warunkach, ponieważ auto stanowi dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania. Zwróć jednak uwagę, że bank zawsze weźmie pod uwagę:

  • zdolność kredytową firmy,
  • historię kredytową firmy,
  • koszty stałe, jakie ponosi firma,
  • branżę, w jakiej działa firma,
  • okres, w jakim firma funkcjonuje na rynku.

Zarówno na leasing, jak i kredyt w banku mniejsze szanse mają nowe firmy, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Patrząc na koszty, warto wybierać zobowiązanie, które nie generuje dodatkowych opłat, jak prowizja za udzielenie finansowego wsparcia czy konieczność nabycia ubezpieczenia.

Aby móc wybrać tańsze rozwiązanie, dobrze jest zweryfikować poszczególne oferty, korzystając z kalkulatora kredytów i leasingów. To narzędzie wskaże, który produkt jest tańszy: https://www.totalmoney.pl/leasing/samochody-osobowe.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć, wybierając pomiędzy leasingiem a kredytem na samochód używany?

Kredyt samochodowy można zaciągnąć na auto nowe albo używane, które pochodzi od prywatnego właściciela, innej firmy, komisu samochodowego czy samochodowego dealera. W przypadku leasingu dostępne są auta jedynie z komisu bądź od dealera, nie uznaje się możliwości leasingowania aut od prywatnych właścicieli.

Co ważne, kredyt na auto można wziąć bez względu na rok produkcji pojazdu mechanicznego. Patrząc na leasing samochodowy, należy uwzględnić ten czynnik. Zgodnie z najczęściej stosowaną przez firmy leasingowe zasadą, wiek pojazdu mechanicznego oraz okres leasingowania nie powinien łącznie przekraczać ośmiu lat. Zasada ta nie jest jednak koniecznością i różni leasingodawcy mogą stawiać inne warunki współpracy.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na kredyt samochodowy, zaciągniesz zobowiązanie celowe. Zgodnie z nim środki, jakie uzyskasz od banku, muszą być przeznaczone na konkretny cel, czyli nabycie auta, a instytucja bankowa skrupulatnie to sprawdzi.

Leasing czy kredyt na samochód – na co się zdecydować?

Kredyt na samochód czy leasing samochodowy? Nie wiesz, na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Nikt nie podejmie za Ciebie tej decyzji, musi być ona podyktowana Twoimi indywidualnymi potrzebami i możliwościami spłaty. Uwzględnij:

  • potrzeby firmy,
  • dochody firmy,
  • koszty stałe, jakie generuje firma (pamiętaj, że leasing samochodowy skutecznie obniży Twoje podatki),
  • dodatkowe bonusy, na jakie możesz liczyć, korzystając z oferty banku lub firmy leasingowej. W przypadku kredytu na auto samochód stanie się od razu własnością firmy, natomiast przy leasingu możesz korzystać z darmowych serwisów, pojazd mechaniczny będzie też ubezpieczony.

Leasing samochodowy wiąże się z minimum formalności, firma leasingowa najczęściej nie weryfikuje zdolności kredytowej leasingobiorcy. Leasing częściej mogą brać nowe firmy, zaś z kredytu hipotecznego korzystają najczęściej przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej.

Co istotne, biorąc kredyt samochodowy na firmę, budujesz jej historię kredytową. Ta pozytywna może okazać się doskonałą formą wsparcia, jeśli chcesz korzystać ze zobowiązań bankowych w przyszłości, na przykład planując kolejne inwestycje. Pamiętaj również, że zaciągając kredyt na auto, możesz nim swobodnie dysponować, ponieważ jest on Twoją własnością.

Artykuł partnera

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze