Lampka win(n)a, czyli jazda po alkoholu

Zbliża się czas wzmożonych wyjazdów, rodzinnych spotkań oraz świątecznych toastów. Osoby, które zamierzają wypić choćby odrobinę alkoholu, a niedługo potem mają w planach jazdę samochodem, powinny pamiętać, że nawet mała dawka nie pozostaje obojętna dla organizmu.

Kierowca pod wpływem alkoholu stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie i podróżnych, których przewozi, ale także dla pozostałych uczestników ruchu. Nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że mózg upośledza funkcję wzroku, przez co kierowca nie jest w stanie prawidłowo śledzić obiektów. Alkohol ogranicza też samo pole widzenia – kierowca ma tendencję do patrzenia na wprost, przez co nie dostrzega innych pojazdów i pieszych znajdujących się np. na poboczu. Zaburzeniom ulega także ocena odległości i prędkości. Charakterystyczne dla nietrzeźwych kierowców są brawurowe zachowania na granicy ryzyka: przejeżdżanie na czerwonym świetle, znaczne przekraczanie prędkości czy niezapinanie pasów.

Symulacja ostrości widzenia przy poziomie 1,5 promila alkoholu
fot. Renault

Choć w Polsce dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, to już przy stężeniu zaledwie
0,1 promila koncentracja kierowcy podczas jazdy ulega obniżeniu. Jednocześnie zmniejsza się jego zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drodze.* Kieliszek wina o pojemności 150 ml zawiera ok. 12% czystego alkoholu i – choć każdy organizm trawi alkohol inaczej – można przyjąć, że jego stężenie po godzinie u osoby ważącej ok. 80 kg będzie wynosić ok. 0,1 promila. Kierowca, który ma
w planach jazdę samochodem, nie powinien w ogóle pić alkoholu

– Nawet przy minimalnych dawkach może pojawić się problem z koordynacją wzrokową-ruchową kierowcy, która ma fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – przestrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Postrzeganie innych aut przez trezeźwego kierowcę
fot. Renault

Nie wierz w mity
Wielu kierowców wierzy w domowe sposoby na błyskawiczne zmniejszenie ilości alkoholu
w organizmie. Tymczasem, w zależności od ilości wypitego alkoholu, na jego rozkład w organizmie potrzeba określonego czasu. Kawa może jedynie na krótką chwilę zniwelować senność, ale nie zneutralizuje alkoholu. Na spadek ilości alkoholu nie wpłynie też intensywne wdychanie świeżego powietrza, żucie gumy miętowej czy obfity posiłek. 

Uwaga na nietypowe zachowania
W ubiegłym roku nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami prawie 10% ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących.** Warto aby kierowcy byli szczególnie wyczuleni na nietypowe zachowania pozostałych. Jeśli widzimy kierowcę, który jadąc przekracza linię jezdni, szeroko pokonuje zakręty, jedzie nierównym tempem czy wjeżdża tam, gdzie jest to niedozwolone, należy maksymalnie zwolnić i uważnie obserwować sytuację. Każdy nieobliczalny manewr nietrzeźwego kierowcy może mieć fatalne skutki także dla tych osób, które jadą prawidłowo.

Źródła
* National Institutes of Health, Office of science education, USA
** Wypadki drogowe w Polsce w 2008 roku, dane statystyczne policji

Najnowsze

Tankuj paliwa zimowe

Zima, mrozy i śnieg to prawdziwa próba dla silnika. Na stacjach pojawiły się już paliwa zimowe, które pozwolą silnikowi przetrwać ten najcięższy, zimowy okres. Warto zwrócić uwagę, jakie paliwo tankujemy, żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z układem paliwowym.

Zapytaj na stacji o właściwe paliwo na zimę.
fot. Motocaina

Od początku października do połowy listopada na stacjach dostępne były paliwa przejściowe, dzięki którym samochód może sprawnie funkcjonować w temperaturze nie schodzącej niżej niż -10 stopni C.

– Paliwa przejściowe stosuje się tylko do połowy listopada ponieważ przy niższych temperaturach istnieje ryzyko zablokowania układu paliwowego. Dlatego obecnie kierowcy tankujący na stacjach Neste mogą zaopatrzyć się w paliwo zimowe, które można wykorzystywać nawet przy -20 stopniach C – mówi Paweł Sitarski z Neste Polska.

– Paliwa zimowe posiadają właściwości uniemożliwiające blokowanie filtra paliwa w ujemnych temperaturach, czyli zapobiegają krzepnięciu parafiny jako składnika oleju napędowego – potwierdza prof. Stanisław Kruczyński, Kierownik Zakładu Silników Spalinowych w Instytucie Pojazdów Politechniki Warszawskiej. 

W zimę lepiej nie zostawiać długo auta na mrozie, kiedy jest rezerwa.
fot. Motocaina

Dzięki uniemożliwieniu wytrącania się kryształków parafiny, kierowcy stosujący paliwa zimowe nie muszą obawiać się o prawidłowe działanie silnika nawet podczas największych mrozów.

Najnowsze

Ekskluzywne samochody na eBay?

Gdzie kupić super samochody? Wiadomo, w równie super salonach w towarzystwie skaczącej wokół nas obsługi i w atmosferze wielkiego wydarzenia albo...przed komputerem.

 

1,5 miliona i jest twój od ręki…dolarów oczywiście
fot. Lamborghini

Aukcje internetowe to już nie tylko kupowanie książek, sprzętu elektronicznego czy rękodzieła. Sprzedaż samochodów przez internet też nie należy do rzadkości, można się jednak zdziwić natrafiając na serwisie aukcyjnym na auto jedyne w swoim rodzaju. Dziennikarze jednego z amerykańskich portali internetowych mieli okazję znaleźć w sieci warte 1,5 miliona Lamborghini. Ciekawe…

Lamborghini Reventon wystawiony jest na eBay’u za cenę „Kup teraz” 1,5 miliona dolarów i to podobno promocja. Samochód należy bowiem do jednego z tylko dwudziestu poruszających się po światowych drogach, jest też 3 na Świecie modelem co do ceny i… ma niesamowicie mały przebieg. Przyznacie, że 125 kilometry to niewiele, dużo kryje się natomiast pod jego maską – 650 koni mechanicznych to naprawdę sporo. Po co więc kupować takie auto jeśli przejedzie się nim tylko 100 kilometrów grzmią internauci i zgodnie potwierdzają, że gdyby tylko mieli te pieniądze natychmiast wzięliby udział w aukcji. My obiecujemy znaleźć dla was lepsze „promocje”.

Najnowsze

Mini Aston

Głośno zapowiadany nowy Aston Martin Cygnet ma swoim rozmiarem przypominać malutką Toyotę IQ. Ekskluzywność nie pójdzie jednak w parze z jego niewielkimi wymiarami. W końcu to Aston Martin!

 

Toyota IQ? Nie, to Aston Martin
for. Aston Martin

Bycie samochodem Jamesa Bonda zobowiązuje. W końcu Agent Jego Królewskiej Mości może poruszać się tylko samochodem nowoczesnym, dynamicznym, niespotykanym i przestronnym. Czy Astonowi Cygnet uda się spełnić wszystkie pokładane w nim nadzieje? Zobaczymy już w nadchodzącym roku. Na razie możemy tylko zastanawiać się jak samochód oparty na konstrukcji japońskiej Toyoty IQ stanie się brytyjskim autem z manufaktury i czy w tak małym wnętrzu da się stworzyć wrażenie ekskluzywności w każdym szczególe. Brytyjski producent zapewania, że tak i zapowiada samochód pełen kreatywnych i orginalnych rozwiązań, wydajny i ekologiczny, a przy tym luksusowy i dodający prestiżu. Pierwsze opublikowane zdjęcia problemu na razie nie rozstrzygają, pozostaje więc czekać by przekonać się czy to odpowiednie auto dla dziewczyny Bonda?

Źródło: Aston Martin

Najnowsze

Telefon od Land Rovera – odporny na wszystko

Ciągle obijasz swoj telefon komórkowy, zdarzyło Ci się podczas wakacyjnej przygody utopić aparat, a może notorycznie zbijasz szybkę? Teraz producent telefonów wraz z Land Roverem opracowali aparat oporny na Twoje pomysły.

fot. Sonim

Telefon komórkowy już dawno temu przestał być wyłącznie urządzeniem do komunikowania się z innym ludźmi. Zwiększają się wymagania użytkowników, którzy oczekują oryginalnych, niestandardowych produktów mobilnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań. Są takie modele telefonów, których można używać niemalże w każdych warunkach. 

Na polskim rynku pojawiła się niedawno w sieci Volbis limitowana edycja telefonu Sonim XP3 Land Rover Edition GPS. Charakteryzuje się ona nie tylko „odpornym” wyglądem, wysoką tolerancją na skrajne temperatury – od minus 20 stopni Celsjusza do 60 stopni powyżej zera. Może towarzyszyć nam podczas kąpieli – bezproblemowo działa w wodzie przy zanurzeniu do 1 metra przez 30 minut. Jego ekran TFT odporny jest na zarysowania oraz na upadek z wysokości do 2 metrów. 

Oczywiście telefon ten posiada standardowe funkcje m.in.: WAP, Bluetooth, wbudowany zestaw głośnomówiący i radio FM oraz aparat fotograficzny 2 MPX. Dla kierowców, zwłaszcza tych preferujących „trudne” drogi, użyteczna może być nawigacja GPS w telefonie, która może się okazać bezcenna podczas podróży po leśnych trasach i bezdrożach. Aparat posiada też slot na karty pamięci MicroSD, na której można zapisać na przykład mapy potrzebne do nawigacji GPS. Telefon ma niespotykanie długi okres gwarancji – 3 lata.

Dla maniaczki przygód w terenie: XP3 Land Rover Edition kosztuje 1899 zł.

Najnowsze