Konrad Maruszczak

Ładowanie elektryka z gniazdka zagrożeniem? W tym kraju już nie naładujesz w ten sposób auta na prąd

To pierwszy kraj w Europie, który zakazuje ładowania elektryków z domowego gniazdka. Jest to podyktowane bezpieczeństwem. Czy słusznie samochody elektryczne są zagrożeniem?

Spis treści

Norwegia wiedzie prym jeśli chodzi o samochody elektryczne. Według niektórych źródeł już 600 tys.takich pojazdów porusza się po norweskich drogach, co stanowi 21 proc. wszystkich aut osobowych zarejestrowanych w tym kraju.

Dodatkowo, Norwegia chce wprowadzić zakaz sprzedaży aut z napędem spalinowym wcześniej niż zadecydowała Komisja Europejska, bo już w 2025 roku.

W Norwegii nie naładujesz elektryka z domowego gniazdka

W tym kraju skandynawskim władze wprowadzają najnowszą wersję normy NEK 400 – do końca 2023 roku jesteśmy w okresie przejściowym. Obecnie dozwolone jest projektowanie instalacji zgodnie z normą NEK 400:2018: bez naściennych ładowarek, tzw. wallboxów, ale z odpowiednio przygotowanymi gniazdami 230 V. 

Od 1 stycznia 2024 roku każdy, kto będzie chciał w swoim domu ładować auto z gniazdka, będzie musiał wyposażyć się w instalację do montażu wallboxa i zamontować taki system.

Według Norwegów ładowanie z gniazdka jest niebezpieczne

Eksperci z Norweskiej Federacji Samochodowej (NAF) twierdzą, że ładowanie auta elektrycznego ze zwykłego gniazdka może stanowić zagrożenie. Chodzi głównie o budynki starszego typu, które nie są przystosowane do długotrwałej pracy pod znacznym obciążeniem.

Chodzi przede wszystkim o uniknięcie zagrożenia przegrzaniem instalacji i wywołaniem pożaru, co może być szczególnie groźne podczas ładowania auta w nocy, gdy domownicy śpią.

Nie jest wykluczone, że w ślad za Norwegią także inne kraje europejskie wprowadzą podobne przepisy.

Samochody elektryczne – sprzedaż w Norwegii

Ten kraj skandynawski jest prymusem w statystykach sprzedaży samochodów elektrycznych. Elektryki stanowią ponad 80% wszystkich nowych samochodów sprzedanych w Norwegii. Spośród 20 najczęściej sprzedawanych modeli, aż 19 było elektrycznych.

Jakie modele najlepiej sprzedają się w Norwegii? Oto lista:

  • Audi Q4 E-tron – 643 szt. (8,1% wszystkich)
  • Hyundai IONIQ 5 – 477 szt. (6%)
  • BMW iX – 444 szt. (5,6%)

Jedyny niezelektryfikowany samochód w pierwszej dwudziestce to Toyota Rav4, której sprzedaż w styczniu wyniosła 271 szt. (3,4%). Ciekawostką jest fakt, że w styczniu 2023 roku zarejestrowano więcej nowych elektrycznych Porsche Taycan niż nowych samochodów benzynowych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze