Katarzyna Frendl

Kwiaty i zaproszenia na szkolenie dla pań od policjantów z „drogówki”

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu uczczą w piątek zbliżający się Dzień Kobiet. Policjanci obdarują panie - uczestniczki ruchu drogowego - zaproszeniami na szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy oraz na przegląd techniczny auta. Szkolenie poprowadzi kierowca rajdowy, a zarazem dziennikarka motoryzacyjna Motocaina.pl - Magdalena Wilk.

W piątek, 6 marca, mazowiecka „drogówka” przeprowadzi akcję prewencyjną „Kobieta na szóstkę”, która będzie promowała bezpieczne zachowanie kierujących na drodze. Wszystko w związku z przypadającym w niedzielę Dniem Kobiet.

Policyjne patrole będą sprawdzać na ulicach Radomia samochody, zwłaszcza te, którymi będą kierowały panie. Funkcjonariusze przy okazji kontroli i rozmowy o bezpieczeństwie będą wręczać kierującym kobietom zaproszenia na spotkanie instruktażowe o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kobiety zostaną także obdarowane kwiatami.

A już w kolejny piątek (13 marca) na kartodromie Automobilklubu Radomskiego panie, które otrzymają zaproszenia będą mogły wziąć udział w szkoleniu, które poprowadzi radomianka, kierowca rajdowy, a zarazem dziennikarka motoryzacyjna – Magdalena Wilk. W czasie kilkugodzinnego spotkania kobiety będą mogły zapoznać się z prawidłowym przygotowaniem auta do jazdy oraz technikami doskonalącymi jazdę w trudnych warunkach drogowych. Diagnostycy z Automobilklubu Radomskiego sprawdzą i wyregulują światła w samochodach uczestniczek szkolenia, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu sprawdzą wszystkim chętnym liczbę punktów karnych i skontrolują wskazania prędkościomierzy w samochodach ze wskazaniami policyjnych radarów. Będzie także można zasięgnąć porad prawnych z zakresu ruchu drogowego.

Jak wyraźnie wskazują policyjne statystyki, to mężczyźni są sprawcami znacznej większości wypadków i kolizji drogowych. W ubiegłym roku, na terenie Mazowsza mężczyźni, którzy kierowali pojazdami byli sprawcami 1506 wypadków drogowych oraz 10982 kolizji. W tym samym czasie kobiety przyczyniły się do powstania 393 wypadków i 3260 kolizji drogowych. Jako piesi, panie świecą jeszcze lepszym przykładem. W 2013 roku kobiety spowodowały 47 wypadków, natomiast piesi mężczyźni 175.

Kobiety też znacznie rzadziej wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W roku 2014, 174 wypadki spowodowali nietrzeźwi mężczyźni, a jedynie 5 kobiety.

Akcja zostanie przeprowadzona w najbliższy piątek (6 marca) w godz.11-13 na parkingu przy Automobilklubie Radomskim w Radomiu przy ul. Warszawskiej 17/21.

Zaproszenia będą ważne dopiero po wcześniejszym e-mailowym potwierdzeniu chęci udziału w szkoleniu, na adres: bezpieczny.niechroniony@gmail.com. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 10 marca. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zaproszenia można także pobrać ze strony internetowej: www.facebook.com/bezpieczny.niechroniony

Szkolenie odbędzie się 13 marca (piątek) w godz. 13-16 na terenie Automobilklubu Radomskiego w Radomiu przy ul. Warszawskiej 17/21.

Patronem medialnym działań mazowieckiej „drogówki” jest Radio „Eska” Radom oraz kobiecy portal motoryzacyjny motocaina.pl.

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Dzień Kobiet w programie „Na Osi”

Zapraszamy do oglądania najnowszego odcinka „Na Osi” - z okazji Dnia Kobiet program poświęcony będzie w całości paniom. Czy płeć piękna może być transportowcem, kierowcą lub pracować w służbach mundurowych? Przekonacie się oglądając ten odcinek.

Dla wszystkich Pań oglądających ten odcinek producenci programu przygotowali konkurs, w którym do wygrania będzie złota biżuteria o wartości 1000 złotych.

W odcinku, którego premiera w Motowizji odbędzie w sobotę 7 marca o 14:00, w TVR i Tele 5 we wtorek 10 marca odpowiednio o 21:25 i 22:30 zobaczyć będzie można m.in.:
– sympatyczną Anię jeżdżącą na co dzień ciężarowym Volvo FH
– szczyptę statystyk pokazujących, że kobiety też dają radę w zdominowanym przez mężczyzn świecie transportowców
– jak baba okiełznała ciężarowego Mercedesa Antosa
– że Panie w mundurach są piękne oraz że bez kobiet motoryzacja byłaby smutniejsza i wiele innych ciekawostek…

FIA European Truck Racing Championship -

Audycja nadawana jest w:
– Motowizji – dostępnej na platformie cyfrowej NC+ na kanale 124, w ORANGE TV na kanale 136, w sieci TOYA na kanale 32 i w Multimedia Polska – kanał 211,
– TVR – która jest dostępna we wszystkich wiodących sieciach kablowych w Polsce, w tym sieci UPC na kanale 159 i Vectra na kanale 711 oraz niekodowanej satelicie Eutelsat,
– TELE 5, która jest dostępna w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz w większości sieci kablowych, w tym Cyfrowy Polsat na kanale 192, UPC na kanałach 169/132 i 119/48, Netia
na kanale 23 oraz Multimedia – kanał 19. 
 

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Więcej kobiet za kierownicą

4 na 10 kierowców jeżdżących po polskich drogach to panie, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wydanych prawa jazd kobietom wzrosła o niemal 150 procent, podczas gdy mężczyznom o 84 procent - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Na koniec 2014 r. w Polsce uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiadało niemal 20 mln Polaków – blisko 7,7 mln kobiet oraz 11,9 mln mężczyzn (dane CEPiK). 10 lat wcześniej, w 2004 r., kierowców mieliśmy dwukrotnie mniej, a udział pań wynosił zaledwie 32%.

Z ostatniej przeprowadzonej policyjnej analizy wypadków drogowych wynika, że w 2013 r. sprawcami 3 na 4 zdarzeń byli mężczyźni[1]. Kobiety spowodowały 21% wypadków. Również z wewnętrznych statystyk Gothaer wynika, że udział kobiet wśród zgłoszonych szkód komunikacyjnych w 2014 r. był sporo mniejszy niż mężczyzn i wynosił 30%.

Kierowcy-mężczyźni są z reguły pewniejsi za kierownicą, odważniejsi i przejawiają większą skłonność do brawury, czego skutki są niestety bardzo poważne. Kobiety za kółkiem są ostrożniejsze i zdecydowanie rzadziej łamią przepisy drogowe, a stereotypowe powiedzenie „jeździsz jak baba” obecnie niewiele ma wspólnego z motoryzacyjną rzeczywistością. Ciężko też powiedzieć, że kobiety powodują mniej wypadków, bo mniej ich jeździ po ulicach. Dane statystyczne informują, że na 10 kierowców przypadają 4 kobiety, zaś na 10 wypadków tylko 2 zostały spowodowane przez panie. Co więcej w grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata, to właśnie mężczyźni powodują największą liczbę wypadków – dodaje Dmytryk z Gothaer.

Źródłó: Gothaer

 

[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Najnowsze

Edyta Klim

Moto-informator na Dzień Kobiet

Zbliżający się Dzień Kobiet można na wesoło i sportowo spędzić za kierownicą samochodu. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i rajdów dla amatorów o charakterystyce sportowej, krajoznawczej czy off-roadowej. Zapraszamy do naszego przewodnika!

BAGNO

Lady in Red 4

Rajd off-road

Organizator: RedRally Team

Data: 7 marca

Miejsce: Bagno k. Obornik Ślaskich

Wpisowe: samochód – 350 zł, quad 4×4 – 250 zł, quad 2k – 150 zł, motocykle – 150 zł

Informacje: http://redrally.pl/ladyinred/

Lady in Red jest imprezą o charakterze sportowo – turystycznym dla użytkowników quadów, motocykli i samochodów terenowych. Organizatorzy przewidują podział na kilka klas. Dopuszcza się start załóg: żeńskich, żeńsko-męskich oraz męskich. Tradycyjnie w załogach męskich (z uwagi na charakter imprezy) co najmniej jeden z uczestników powinien posiadać widoczny kobiecy atrybut.

 

BIAŁY KOSCIÓŁ

Lejdis

Rajd off-road

Organizator: KTS Żubry

Data: 7 marca

Miejsce: Jura Krakowsko-Częstochowska

Wpisowe: 150 zł

Informacje: http://www.zubry.krakow.pl/

Głównym punktem programu będzie trasa turystyczna wiodąca, według roadbooka, po malowniczych jurajskich terenach. Około 60-kilometrowej off-roadowej trasie dojazdowej wyposażonej w punkty kontroli przejazdu towarzyszyć będą próby sportowe. Na torze off-road w Białym Kościele rozegrana zostanie próba extremalna oraz odbędzie się tradycyjne ognisko.

 

CHODECZ

Red Bull Enduro Liga wystartowała. Taddy Błażusiak ogłosił pierwsze zadanie!
Off Road Lejdis Race

Rajd off-road

Data: 8 marca

Miejsce:

Wpisowe:

Informacje: http://chodecz.pl/

Rajd po bezdrożach, integracja przy ognisku, konkursy, gry i zabawy.

 

DOPIEWO

MotoBabki

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Rajd Turystyczny

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Starych Samochodów i Motocykli „Mikrus”

Data: 7 marca

Miejsce: Dopiewo, ul. Łąkowa

Wpisowe: 35 do 5 marca, potem 45 zł

Informacje: http://mikrus.org.pl/

Trasa liczy ok. 50 km. Obowiązują przebrania, wzorem poprzednich lat. W pakiecie: dyplom pamiątkowy, drożdżówka i kawa. Dla zwycięzców puchary i nagrody!

 

DZIERŻONIÓW

Babskie Ściganie

KJS

Organizator: Automobilklub Dolny Śląsk

Data: 8 marca

Miejsce: Dzierżoniów/Łagiewniki

Vettel nie żałuje, że nie został „drugim Schumacherem”, ale jego relacje z Ferrari są napięte
Wpisowe: w pierwszym terminie 150 zł, a w drugim terminie 200 zł. Kobiety odpowiednio 100 i 150 zł

Kontakt: https://akdolnyslask.wordpress.com/

Automobilklub serdecznie zaprasza (nie tylko kobiety) na pierwszą rundę DMO, która odbędzie się 8 marca 2015 roku na terenie Dzierżoniowa i Łagiewnik. Czekają na Was trzy próby przejeżdżane trzykrotnie.

 

KAMIEŃ ŚLĄSKI

Jedziemy dla kobiet! Super OeS

KJS

KONKURS
Organizator: Automaster Klub

Data: 8 marca

Miejsce : Motopark, Kamień Śląski

Wpisowe: 100 zł,  dla Pań kierowców 50 zł (w dniu imprezy 200 zł)

Kontakt : https://pl-pl.facebook.com/events/783599551725022

To impreza dostępna dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić na torze. Nie trzeba być kierowcą wyścigowym ani rajdowym. Nie zabraknie dobrze rozpalonego ogniska, kiełbasek, kilometrów jeżdżenia, miłej atmosfery i kilku latających opon!

 

KRAKÓW

Dzień Kobiet z supertrophy

KJS

Organizator: Stowarzyszenie Promotorsports

Data: 8 marca       

Miejsce: Tor Rzepakowa, Kraków

Wpisowe: kobiety gratis, 150 zł do 7 dni przed imprezą, potem 200 zł

Kontakt: http://www.supertrophy.pl/

W tym dniu wszystkie Panie, które zdecydują się na start w rozpoczynającej ten sezon eliminacji, nie zapłacą wpisowego. Także wszystkie Panie – nie tylko te startujące w wyścigu – wchodzą w ten dzień na teren Toru Rzepakowa gratis. Oprócz wyścigów Supertrophy zaplanowano dodatkowe atrakcje – m. in. specjalny Wyścig Pań, pokaz ratownictwa drogowego Straży Pożarnej (dwa samochody do pocięcia), Policjanci z krakowskiej „drogówki” umożliwią przejechanie się po Torze Rzepakowa w ”alkogoglach”, oraz Supertaxi dla Pań, które odważą się przejechać po Torze na prawym fotelu zawodników biorących udział w tej serii wyścigowej. Jest także dostępna usługa Supertrophy Car Rent – wypożyczalnia samochodów!

 

KROSNO

Rajdowy Dzień Kobiet

KJS

Organizator: Automobilklub Małopolski Krosno

Data: 8 marca

Miejsce: Krosno, ul. Legionów

Wpisowe: 100 zł i 70 zł dla członków tego klubu

Informacje: http://www.automalop.pl

Sportowe zmagania odbędą się w Krośnie na ulicy Legionów. Próba rozpocznie się o godzinie 11:00. Odcinek zostanie przeprowadzony na nawierzchni asfaltowej z ciasnymi nawrotami. Super OS będzie się składał z jednego przejazdu zapoznawczego bez pomiaru czasu i dwóch przejazdów rajdowych.

 

LĘBORK

Leśnicy w spódnicy

Rajd krajoznawczy off-road

Organizator: goingujemy.pl

Data: 7 marca

Miejsce: NEXTTIME.pl ul.Toruńska 1, Lębork

Wpisowe: 145 zł

Informacje: http://gooingujemy.pl

Dzięki uprzejmym leśnikom z powiatu lęborskiego do pokonania będzie piękna trasa widokowo-turystyczna w okolice nadmorskiego kurortu. Kobiety poczują się wyjątkowo – specjalnie dla nich wiele atrakcji. Zalecane, by kierowcami były Panie, a gdy nie ma fizycznej możliwości, wymagane jest przebranie kierowcy za kobietę

 

ŁÓDŹ

KZK na Dzień Kobiet

Konkurs Zręczności Kierowców

Organizator: Automobilklub Łódzki

Red Bull Enduro Liga wystartowała. Taddy Błażusiak ogłosił pierwsze zadanie!
Data: 8 marca

Miejsce: na Motodromie przy ul. Drewnowskiej 147

Wpisowe: 20 zł

Informacje: http://automobilklublodzki.pl/

Rywalizacja odbędzie się w jednej klasie, a kierowcami mogą być wyłącznie Panie. Próba liczy 2 okrążenia po wyznaczonej trasie + test z parkowania bokiem. Można zabrać ze sobą jednego pilota.

 

MIELEC

Brunetki, Blondynki

KJS

Organizator: Automobilklub Mielecki

Data: 8 marca

Miejsce: Mielec, Targowisko

Wpisowe: gratis

Informacje: http://www.automobilklub.mielec.pl/

Na trasie zlokalizowane będzie 3 próby sprawnościowe. Dla uczestniczek imprezy przewidziane będą dodatkowe atrakcje poza konkursem: rzut oponą na odległość, ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomie (pod okiem ratowników drogowych i instruktorów i komputerowy symulator jazdy samochodem.

 

MYSIADŁO

Dzień Kobiet z Mazowiecki Wrak Race

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Wyścig wraków

Organizator: Mazowiecki Wrak Race

Data: 8 marca

Miejsce: w Mysiadle po drugiej stronie ul. Puławskiej wjazd od ul. Geodetów na tyłach Budokruszu

Wpisowe: 200 zl i 250 zł w dniu imprezy

Informacje: http://mazowieckiwrakrace.pl/

Wrak Race- wyścigi starych, wysłużonych samochodów (o wartości do 1000zł)  po zamkniętym, zabezpieczonym, szutrowym torze.

 

NIEGOWONICZKI

4 OFF-ROADOWY DZIEŃ KOBIET

Rajd off-road

Organizator: Śląski Klub Miłośników Samochodów Terenowych SILESIA PARK 4X4

Data: 7 marca

Caravans Salon Poland 2020 - znamy pierwsze szczegóły targów!
Miejsce: Tor Cabała Rally Niegowoniczki (Jura Krakowsko – Częstochowska)

Wpisowe: 150 zł brutto. Każda dodatkowa osoba na pokładzie + 20 zł

Informacje: http://www.silesiapark4x4.pl/

Nie zabraknie błota, jeżdżenia, wody i dobrej zabawy. Dodatkowo uczestnicy mogą liczyć na caterning, opiekę medyczną, zaplecze sanitarne, dobrą muzykę i wspaniałe nagrody.

 

OPOLE      

Rajd Pań

Rajd Turystyczny

Organizator: Opolskie Stowarzyszenie Automobilistów

Data: 8 marca

Miejsce: Opole (zbiórka przy ul. Oleskiej 125a)

Wpisowe: dla załóg, w których składzie są kobiety wynosi 40 zł od załogi, a dla pozostałych załóg wynosi 60 zł od załogi

Informacje: osaopole@poczta.fm lub telefonicznie Henryk Punt: 883 310 211, Marek Pańka: 604 073 345

 

Ford i HP rozpoczynają współpracę w celu przekształcenia odpadów 3D w części samochodowe
Jest to impreza otwarta dla wszystkich sympatyków motoryzacji, turystyki samochodowej i nawigacji, również początkujących, w której obowiązują zasady opisów turystyczno-nawigacyjnych. Impreza składa się z dwóch odcinków jazdy turystyczno-nawigacyjnej o łącznej długości ok. 60 km oraz z próby sprawności kierowania pojazdem, zadań z zakresu BRD i zadań specjalnych związanych z tematyką motoryzacyjną i nie tylko. Trasa przebiega na terenie miasta Opola i jego okolic.  

 

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

KZK Dzień Kobiet

Podróżuj w motoryzacyjnym stylu i spakuj się w walizkę inspirowaną McLarenem Senna GTR
Konkurs Zręczności Kierowców

Organizator: Automobilklub Piotrowski

Data: 8 marca

Miejsce: Lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, ul. Przemysłowa 48, Piotrków

Informacje: https://pl-pl.facebook.com/amkpt

Rywalizacja odbędzie się na terenie piotrkowskiego lotniska po niedużym terenie. Próba będzie zręcznościowa, bezpieczna – na odcinku nie ma krawężników czy latarń (brak możliwości uszkodzenia auta). Dwie grupy: amator i sport.

 

POZNAŃ

 Wielkopolanki za kółkiem – Rajd im. Klementyny Śliwińskiej – pierwszej Wielkopolskiej Automobilistki

KJS

Organizator: Automobilklub Wielkopolski

Data: 8 marca

Miejsce: Škoda Auto Lab Poznań-Komorniki (start) – Tor Poznań (meta)

Wpisowe: 40 zł od uczestniczki (kierowca oraz pilot) i 30 zł  – od pozostałych uczestniczek rajdu

Informacje: http://www.aw.poznan.pl/

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Będą niespodzianki, atrakcje i dobra, rajdowa zabawa. Sportowa rywalizacja będzie miała miejsce na profesjonalnym Torze Poznań, odbędą się także dwa ciekawe odcinki rajdowe po mieście i konkurencje wymagające zwinności i sprytu.

 

MotoFANki

Rajd turystyczny

Organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach, Gmina Pobiedziska, Gmina Swarzędz, Gmina Tarnowo Podgórne, Międzynarodowe Targi Poznańskie, rajdy.wpobiedziskach.pl

Data: 7 marca

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie pawilon 15 poziom 0 (start)

Nowa strefa rozrywki w Energylandii - autodrom i szybki rollercoaster dla miłośników wrażeń!
Wpisowe: 60 zł od osoby

Informacje: http://www.motofanki.pl/      

MotoFANki to rajd samochodowy tylko dla pań – wystartować może każda ochotniczka, nieważne jakim autem, nie ważne z jakim doświadczeniem. Ciekawa trasa turystyczna powinna zadowolić każdą, nawet najbardziej wymagającą motoFANkę!

 

SIERADZ

Dzień Kobiet

Konkurs Zręczności Kierowców

Organizator: Team 50 Sieradz

Data: 8 marca

Miejsce: Sieradz, Plac Wojewódzki, parking przed Starostwem

Wpisowe: Panie gratis

Informacje: http://team50.pl/

Caravans Salon Poland 2020 - znamy pierwsze szczegóły targów!
Udział może wziąć każdy kto posiada prawo jazdy, sprawny samochód oraz chęci. Z okazji dnia Kobiet wpisowe dla Pań zostaje zniesione, utworzona zostaje dodatkowa klasa oraz każda Pani dostanie miły upominek.

 

SŁOMCZYN

Kobiety na traktory

Rajd off-road turystyczno-sportowy

Organizator: Adventura 4×4

Data: 7 marca

Miejsce: w Słomczynie, niedaleko giełdy samochodowej.

Wpisowe: 250 zł/załoga

Informacje: http://www.adventura4x4.pl/

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Trasa będzie miała charakter turystyczno-krajoznawczy, dedykowana dla samochodów seryjnych i SUV’ów. Załogi będą się poruszały wg roadbook’a. Trasa będzie przebiegała drogami szutrowymi i asfaltami ( niewielkie trudności, gdzie będzie wykorzystany napęd na cztery koła). Po drodze będą przygotowane punktowane próby. W klasie Adventure samochody muszą być przygotowane do poruszania się w trudnym terenie.

 

STALOWA WOLA

Konkursowa Jazda Samochodem tylko dla Kobiet

KJS    

Organizator: Automobilklub Stalowa Wola

Data: 8 marca

Miejsce: Parking Centrum „FRAC” przy ul. Niezłomnych w Stalowej Woli

Informacje: http://www.automobilklubstalowawola.pl/

Zapraszamy wszystkie Panie do wspólnej zabawy połączonej z jazdą sprawnościową samochodem, znajomością przepisów ruchu drogowego i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

 

SUCHY LAS

Dzień Kobiet

Rajd turystyczny

Caravans Salon Poland 2020 - znamy pierwsze szczegóły targów!
Organizator: Pullstart

Data: 7 marca

Miejsce: Suchy Las, ul.Obornicka 162

Wpisowe: 150 zł

Informacje: http://www.pullstart.pl/rajdy.html

Impreza off-road o charakterze turystycznym wg roadbooka. Spotkanie o 9.00 w Suchym Lesie, meta i obiad ok. godz. 16.

 

ŚWIECIE

Dzień Kobiet 4×4 Świecie

Zlot samochodów terenowych

Organizator: Pasjonaci 4×4

Data: 14 marca

Miejsce: Świetlica Wiejska w Czaplach

Wpisowe: 250zł

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Informacje: http://pasjonaci4x4.pl/

Impreza o charakterze turystyczno-rekreacyjnym adresowana do posiadaczy samochodów terenowych i ich rodzin, a w związku ze Świętem Kobiet, w szczególności do pań. Ma to być niekonwencjonalny sposób na miłe spędzenie czasu. Oprócz rywalizacji czysto off-roadowej będą inne atrakcje oraz konkurencje sportowo-sprawnościowe.

 

TOMASZÓW MAZOWIECKI

VI Runda SDTJ

KJS

Organizator: Automobilklub Tomaszowski

Data: 8 marca

Miejsce: Lubochnia

Wpisowe: Kobiety gratis

Informacje: http://www.ak-tomaszowski.pl/

Nowe BMW 545e xDrive Limuzyna
Już w najbliższą niedzielę 8 marca o godz. 11:00 zapraszamy do Lubochni, każda pani która zechce wziąć udział, będzie mogła pojechać za darmo.

 

WARSZAWA

Rajd Pań

Rajd turystyczno-nawigacyjny

Organizator: Automobilklub Polski

Data: 8 marca

Miejsce: Autodrom AK Polski, ul. Powstańców Śląskich 127

Wpisowe: 30 zł (zrzeszeni w klubie 20 zł)

Informacje: http://www.automobilklubpolski.pl/

KONKURS
Celem uczestników zabawy jest pokonanie przygotowanej przez organizatorów trasy zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, zwiedzenie wskazanego obiektu turystycznego oraz pokonanie próby sprawnościowej. Na przebycie trasy uczestnicy mają ustalony limit czasu, by każdy dotarł do mety, poruszając się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Każdy kierowca będzie mógł sprawdzić się podczas 2 prób sprawnościowych na zamkniętym, zabezpieczonym terenie. Nie zabraknie również zadań-niespodzianek, związanych z odbywającym się tego dnia świętem.

Najnowsze

Edyta Klim

Rajdy dla amatorów – mapa najbardziej aktywnych automobilklubów

Wyróżniamy najaktywniejsze automobilkluby, pod kątem organizacji imprez rajdowych dla amatorów. Podpowiadamy, gdzie wystarczy samochód i kask, by na chwilę poczuć się jak kierowca rajdowy.

Największą ilością imprez samochodowych, organizowanych dla amatorów w 2014 roku, mogą pochwalić się automobilkluby, które posiadają własne tory czy place (bądź z okolicznych regularnie korzystają).

Umiejscowienie imprezy sportowej w jednej lokalizacji, wyłączonej z normalnego ruchu samochodowego – wydaje się być receptą na sukces. Impreza nie potrzebuje wtedy wiele osób do organizacji i nie trzeba się starać o pozwolenia w kilku instytucjach, jak przy imprezie rozgrywanej na drodze publicznej.

Można też stwierdzić, że impreza rozgrywana na torze nie zakłóca spokoju tym, którzy sportami motorowymi zainteresowani nie są. Jednak jest tak jedynie w teorii… Absurdalność zarzutów wobec imprez motorowych wciąż rośnie i obawy, że niedługo pozamykane zostaną wszystkie tory, bo są za głośne – są niestety uzasadnione. 

Cieszymy się, że jest się jeszcze gdzie pościgać i chcielibyśmy wyróżnić najaktywniejsze automobilkluby, pod kątem organizacji imprez rajdowych dla amatorów.

W czołówce najaktywniejszych klubów jest Auto Koło Centrum z Łodzi, który swój wynik zawdzięcza przede wszystkim serii zawodów Grand Prix Staniewicka. Impreza rozgrywana jest na sporym placu, ale ten automobilklub organizuje też imprezy dużo większe, najczęściej dwudniowe, rozgrywane w okolicznych miastach min.: Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, a także szutrowe. Klub dba o dobre relacje z władzami miast, właścicielami terenów i sponsorami, bo imprezy raz rozegrane – stają się cykliczne. Jak widać, można zorganizować imprezę tak, by stała się także promocją miasta w centrum którego rozgrywa się widowiskowe kryterium.

Kolejny pod względem aktywności jest Automobilklub Rzemieślnik, który zarządza torem Słomczyn. Dobry wynik tego klubu to efekt częstych Dni Otwartych dla kierowców i serii zawodów Puchar Toru Słomczyn. Tor jest obiektem wysokiej klasy o zróżnicowanej nawierzchni, używanym także do imprez rangi mistrzowskiej, więc Dni Otwarte to świetna inicjatywa, by zwyczajny użytkownik samochodu mógł się poczuć, prawie jak zawodnik.

Na następne wyróżnienie zasługuje Automobilklub Bydgoski, który organizuje cykl AB Cup połączony z BMW Challenge, które od lat cieszą się dużą popularnością oraz Bydgoski Mistrz Kierownicy i imprezy szutrowe. Najczęstsze miejscówki to: Kartodrom Bydgoszcz, Lotnisko Bednary, a szutrowe próby w Łochowie.

Automobilklub Kielecki regularnie organizuje serię Superoes na Torze Kielce w Miedzianej Górze oraz Star-Oes w Starachowicach. Podobną aktywność wykazuje Automobilklub Wielkopolski, który dla amatorów ma na torze Poznań swoją serię Superoes i sporadycznie inne imprezy.

Sporą aktywność w działaniu dla amatorów wykazywały także Automobilkluby Tomaszowski i Ziemi Tyskiej. Pierwszy ma swoją serię Szkoły Doskonalenia Techniki Jazdy, rozgrywanej w na placu targowym w Opocznie oraz kilka większych KJS-ów w sezonie. Podobnie drugi klub, dysponujący Torem Fiata w Tychach na którym regularnie rozgrywają się rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów. Bardzo aktywny jest także Automobilklub Królewski z seriami klubowych imprez i testów.

Sporą ilość KZK, czyli Konkursów Zręczności Kierowców rozegrały Auto Klub Skierniewice i Automobilklub Łódzki z Motodromem na ul. Drewnowskiej. Dużo imprez dla amatorów w sezonie 2014 organizowały również automobilkluby: Biłgorajski, Polski, Opolski, Sparta, Południowy, Piotrkowski, Stargardzki, Olsztyński Klub Rajdowy, Auto Klub Szczecin, Rallyland, Chełmski, Zagłębie Turoszowskie i Stowarzyszenie Team 50.

W inicjatywie organizowania prywatnych imprez rajdowych dla amatorów na czoło wybija się województwo dolnośląskie. To tutaj dużą popularnością cieszą się wrocławskie zawody WLTA&WLR, jak i zawody rozgrywane na kultowych, rajdowych trasach w Kamionkach czy Walimiu. Na kolejne wyróżnienie zasługuje inicjatywa Supertrophy na Torze Rzepakowa pod Krakowem. Powstaje sporo nowych inicjatyw prywatnych, jednak nadal mało z nich wybija się na tyle, by dorównać aktywności automobilklubów.

Najnowsze