Kurtka z poduszką powietrzną uratowała życie

Wypadek na motocyklu jest traumatycznym przeżyciem. Dlatego warto zainwestować w nasze bezpieczeństwo kupując kurtkę wyposażoną w poduszkę powietrzną. Ten film przekona Was do tego.

Do bezpiecznej jazdy na motocyklu nie wystarczy dobry kask i rękawiczki. Potrzebna jest także bezpieczna odzież. Na tym filmie możemy zobaczyć motocyklistę, który był ubrany w kurtkę marki Helite wyposażoną w poduszkę powietrzą.

Taka kurtka jest wyposażona w aktywator pirotechniczny, który pompuje ją niczym poduszkę, która chroni ciało przed uderzeniem w twarde przedmioty. Na uruchomienie potrzebuje zaledwie 80 ms. Po wystrzeleniu może zostać ponownie użyta. Wystarczy tylko podpiąć nowy nabój z CO2. 

Kurtka motocyklowa z poduszką powietrzną nie zapewni stuprocentowej ochrony, ale w tym przypadku zdała egzamin na piątkę. Zobaczcie, jak wyglądała cała sytuacja.

Najnowsze

BMW M3 – specjalna edycja na 30 lat

W tym roku bawarski producent obchodzi 30. urodziny jednego ze swoich flagowych modeli. Z tej okazji BMW M3 będzie dostępne w specjalnej, limitowanej wersji.

Auto pojawi się w sprzedaży już latem tego roku. Limitowana edycja będzie dostępna wyłącznie w jednym kolorze – Macao Blue, który zadebiutował 30 lat temu w pierwszej generacji modelu M3. Auto będzie wyróżniać się specjalnym wykończeniem wnętrza, specjalnymi felgami w rozmiarze 20 cali oraz czarnymi końcówkami wydechu i znaczkami „30 Years M3”.

W kabinie pojawi się dwukolorowa skóra Merino z wyszywanym logo specjalnej wersji na zagłówkach. Pasy bezpieczeństwa będą przyozdobione logo BMW M. Nie zabraknie tabliczki znamionowej potwierdzającej autentyczność egzemplarza.

Auto będzie sprzedawane w standardzie z pakietem Competition, który skrywa pod maską silnik 3.0 BMW M TwinPower Turbo, czyli sześć cylindrów ułożonych rzędowo dostarczających na tylną oś 450 KM. W standardzie dostępna będzie sześciobiegowa skrzynia ręczna. Za dopłata można zamówić siedmiobiegową przekładnię dwusprzęgłową. W przypadku tej drugiej opcji samochód rozpędzi się od 0 do 100 km/h w 4 sekundy. Na wyposażeniu standardowym specjalnej wersji pojawi się zawieszenie Adaptive M oraz dyferencjał Active M.

Produkcja specjalnej wersji M3 zostanie ograniczona do 500 egzemplarzy. Do ceny standardowego M3 z pakietem Competition trzeba będzie doliczyć ponad 10 tys. euro.

Najnowsze

Mitsubishi Outlander przyciągnął pszczoły

Zwykle japoński SUV jest niezbyt atrakcyjnym celem dla pszczół, ale tym razem było inaczej. Mitsubishi Outlander został oblepiony przez rój pożytecznych owadów. I wcale nie było łatwo się ich pozbyć.

W walijskim hrabstwie Pembrokeshire doszło do ciekawego zdarzenia. Królowa ula została uwieziona w bagażniku japońskiego SUV-a przez co rój składający się z ponad 20 tys. owadów przez dwa dni podążał za samochodem.

Przerażony właściciel nie wiedząc, o co chodzi wezwał na pomoc pszczelarza. Gdy jeden nie poradził sobie z problemem, na pomoc wezwano innych pszczelarzy, a także strażników miejskich i przechodniów, którzy zbierali delikatnie pszczoły do plastikowych pudełek.

W pewnym momencie pojawił się pijany bywalec lokalnego baru, który postanowił załatwić sprawę gołymi rękoma. Niestety bardzo szybko odstąpił od swego pomysłu po tym jak został mocno pożądlony przez pszczoły-robotnice broniące królowej.

W końcu przy pomocy dymu udało się usunąć wszystkie pszczoły wraz z królową, która została zwabiona do wnętrza samochodu słodkim zapachem. Dzięki temu pszczoły bezpiecznie wróciły do ula, a właściciel mógł znowu spokojnie użytkować samochód.

https://www.youtube.com/watch?v=jvSbfdh3O9M

Najnowsze

Edyta Klim

Rusza 12 Rajd Gdańsk Castrol Inter Cars

Po trzyletniej przerwie na kaszubskich szutrowych odcinkach specjalnych zobaczymy najlepszych kierowców rajdowych, a wśród nich dwie zawodniczki w roli pilotów.

 12 Rajd Gdańsk Castrol Inter Cars przybrał bardziej kompaktową, dwudniową formę i jako jedyny w kalendarzu mistrzostw Polski rozegra się na nawierzchni szutrowej.

Rywalizacja toczyć się będzie na 11 odcinkach specjalnych o łącznej długości 122,9 km położonych w rejonie miejscowości Szemud, Luzino, Kartuzy i Przodkowo. Bazą rajdu będzie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie ulokowane zostaną: Biuro Rajdu, Punkt Kibica, Park Serwisowy (otwarty dla kibiców) i Park Zamknięty. Sponsorzy przygotowali na terenie bazy rajdu wiele atrakcji dla kibiców.

Doskonałą okazją do obejrzenia samochodów rajdowych z bliska będzie badanie kontrolne, które odbędzie w piątek 27-ego maja w godzinach: 18:00-21:00 w hali wystawienniczej MTG. A specjalną atrakcję stanowić będzie Super Odcinek Specjalny BESOS Power Stage rozgrywany na zakończenie rajdu w Gdańsku (w okolicach bazy rajdu) – Power Stage rozpocznie się w niedzielę 29-ego maja o godzinie 15:25. 

Do udziału w rajdzie głosiło się 45 załóg, a wśród zawodników wypatrzyliśmy dwie kobiety. W załodze Mitsubishi Lancera Evo IX z numerem 19, pilotką jest Łukasza Kabacińskiego jest Joanna Madej. Miło nam, po dłuższej przerwie widzieć to nazwisko na Liście Zgłoszeń, trzymamy kciuki za powrót do dyktowania i dobrą lokatę na mecie!

Druga kobieta w stawce to Agnieszka Pyra, która towarzyszy swojemu mężowi Tomaszowi w Hondzie Civic Type-R z numerem 40. To drugi start tej załogi w sezonie, ale tym razem bardziej sentymentalny:

– Rajd Gdańsk to dla nas bardzo ważny start, ponieważ jedziemy reprezentując organizatora – Automobilklub Orski i przed własną publicznością. Cieszymy się bardzo, że ta edycja odbędzie się na drogach szutrowych, a także z tego, że połączono go z Szuter Cup’em i RSMPO, w których to startuje dużo naszych sportowych przyjaciół. Przygotowania do rajdu rozpoczęły się już trzy tygodnie temu i tym razem miały głównie charakter techniczny – musieliśmy przygotować odpowiednio samochód, aby poradził sobie z kaszubskimi drogami. Liczymy na bardzo dobrą rywalizację, bo tym razem w naszej klasie mamy silną, choć nadal niezbyt liczną konkurencję. Będziemy starać się uzyskać jak najlepszy wynik, mamy nadzieję na bardzo dobrą atmosferę zawodów i szczęśliwe ich ukończenie – mówi zawodniczka. 

Zapraszamy na trasy rajdu i do śledzenia wyników na żywo. Wszystkie, potrzebne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie: http://www.rajd-kaszub.pl

Najnowsze

Edyta Klim

5 zasad bezpiecznej jazdy motocyklem

O złote zasady, którymi powinni kierować się motocykliści podczas jazdy, spytaliśmy Pawła Borysa - doświadczonego instruktora nauki i doskonalenia techniki jazdy.

Aby sprawnie i bezpiecznie używać narzędzia, jakim jest motocykl zobowiązuję swoich kursantów do zapoznania się, ćwiczenia i kierowania wg następujących zasad:

1. Należy dbać o stan techniczny swojego motocykla, a dokładniej o:

  • prawidłową regulację i ustawienie dźwigni sprzęgła, obu hamulców oraz luzu (a raczej jego braku) na manetce gazu

  • stan techniczny opon i prawidłowe w nich ciśnienie

  • brak wycieków z zawieszenia

  • smarowanie i odpowiedni naciąg łańcucha

  • sprawne oświetlenie 

2. Należy dbać o własną kondycję, zwłaszcza w takich obszarach jak: równowaga, refleks, przerzutność i podzielność uwagi.

3. Zawsze ale to zawsze pamiętać i stosować dogmaty motocyklizmu, a są trzy:

  • prawidłowa pozycja i trzymanie się motocykla
  • patrz tam dokąd chcesz dojechać
  • świadomie używaj przeciwskrętu 

4. Zanim ruszysz zaplanuj trasę. Jadąc – planuj trasę. Hamując – zaplanuj miejsce zatrzymania.

5. Odsuwaj się od niebezpieczeństw. Buduj i dbaj o prywatą strefę bezpieczeństwa. Patrz, myśl i przewiduj

Jeżeli te zasady są Wam obce, zachęcamy do doskonalenia własnych umiejętności w jeździe motocyklem i skorzystania z profesjonalnej pomocy: http://szkoleniamotocyklowe.com.pl.

Najnowsze