Kurtka motocyklowa - jak ją wybrać?

Kurtka motocyklowa - jak ją wybrać?

18 lutego 2016
Osoba, która dopiero zaczyna przygodę z motocyklem, czyli zapisuje się na kurs prawa jazdy kat. A, przeważnie nie ma jeszcze odpowiedniego stroju i nie wie, że aktualnie sklepy, te stacjonarne i te internetowe, oferują naprawdę ogromny wybór towarów, a dostawa wybranego modelu zza granicy nie stanowi już najmniejszego problemu.
Loading module...

Skóra czy tekstylia - oto jest pytanie
Tak naprawdę, wszystko zależy od charakteru jazdy na motocyklu. Jeśli dana osoba preferuje maszyny duże, niskie, szerokie, nawiązujące do amerykańskich drogowych tradycji, to z pewnością motocyklowa odzież skórzana będzie tutaj pasować idealnie. Z kolei do jazdy turystycznej, podróżowania czy szaleństw w terenie lepiej zaopatrzyć się w kurtkę tekstylną. Najlepiej mieć oba rodzaje kurtek w szafie i zakładać je w zależności od pogody, trybu jazdy czy pomysłu na przejażdżkę.

Przeczytaj też: jak wybrać skórzaną kurtkę motocyklową dla kobiety.

Kurtki skórzane motocyklowe wyróżniają się możliwością doczepienia do nich ozdób w postaci np. ćwieków lub frędzli, które podkreślą rockowy i buntowniczy charakter takiej odzieży.

Z kolei motocyklowe kurtki tekstylne mają wyraźny ścisły splot, który chroni motocyklistkę przed deszczem i równocześnie oddycha pozwalając ciału wysychać podczas wysiłku lub upału. W przypadku kurtek skórzanych – trudno o takie udogodnienia. Oddychającą membranę zastępują perforacje i dziurki, które rozlokowane są m.in. we wstawkach pod pachami i na karczku.

Warto wspomnieć także o tym, że kurtki tekstylne, oprócz oddychających tkanin, mają wstawki lub wszywki z odblaskowych materiałów. To zwiększa bezpieczeństwo kierowcy motocykla na drodze, czyniąc go bardziej widocznym. Pod koniec dnia lub w warunkach niedostatecznej widoczności, na kurtkę skórzaną, po prostu trzeba założyć kamizelkę odblaskową.

Do kurtki tekstylnej można wpiąć ocieplacz, czyli taką wewnętrzną warstwę, chroniącą przed wiatrem i chłodem, która przyda się podczas jazdy w zimne dni.

Jak dopasować kurtkę motocyklową?
Każda motocyklistka w stroju do jazdy chce czuć się wygodnie i wyglądać świetnie. Oczywiście, ubranie to musi być przede wszystkim bezpieczne i chronić ciało przed urazami i przed prądem powietrza, oraz wszystkim tym, co powietrze niesie ze sobą. Właściwie o kompletnym stroju motocyklowym trzeba by powiedzieć, że powinien być on bardziej funkcjonalny, niż ładny. Ale to nie jedyne kryterium wyboru kurki motocyklowej. Przecież zwracamy uwagę na kolor, jakość materiałów i wykonania, czy ilość „gadżetów” (np. tylna część kurtki ze specjalną kieszenią na tzw. camel bag, czyli płaską butelkę na wodę z giętką słomką).

Wielu specjalistów od zagadnień związanych z ubraniami motocyklowymi twierdzi, że bardzo ważny jest kolor. Ogólnie sugeruje się noszenie jasnych strojów i białych kasków – to zwiększa widoczność na szarej nawierzchni lub w jednolitej, nudnej krajobrazowo przestrzeni oraz w mieście.

A oto kilka porad na temat dobierania kurtki motocyklowej:

  • Kurtkę najlepiej przymierzyć przed zakupem; jeśli w Internecie cena jest niższa, warto przejść się po sklepach w poszukiwaniu tego samego modelu, zmierzyć go i wówczas kupić online,
  • kurtkę lepiej kupować w komplecie ze spodniami – wtedy mamy pewność, że obie te części da się ze sobą spiąć. W ten sposób powstanie motocyklowy ubraniowy zestaw na każdą podróż,
  • mierząc kurtkę, wyciągnijmy ręce do przodu. Rękawy nie powinny odsłaniać nadgarstków,
  • w kurtce powinnyśmy czuć się swobodnie. Jej rozmiar powinien odpowiadać naszemu rozmiarowi odzieży wierzchniej, ale równocześnie kurtka nie może upinać, uciskać czy ograniczać nam swobodne oddychanie. Prawidłowo założona kurtka motocyklowa przylega do ciała, ale go nie krępuje,
  • każdy model kurtki motocyklowej powinien być wyposażony w ochraniacze – na łokcie i na plecy. Nie zawsze są one idealne – wówczas można pomyśleć o dodatkowej ochronie ciała. Przykładem tego jest tzw. żółwik,
  • dobrze jest kupić kurtkę, która ma solidną wewnętrzną kieszonkę na dokumenty oraz głębokie i pojemne kieszenie zewnętrzne, do których można schować różne drobiazgi, telefon, klucze etc.,
  • chcąc zakupić tekstylną kurtkę odporną na wodę i wilgoć, warto przyjrzeć się wspomnianej membranie, a także sprawdzić, czy wszystkie suwaki mają dodatkową, zapinaną na napy listwę, chroniącą przed wodą.

Przed dokonaniem zakupu warto porozmawiać z instruktorem nauki jazdy, na którego doświadczeniu można polegać. Powinien on uczulić kursantkę na wszystkie problemy, które mogą wystąpić w czasie poszukiwań kurtki idealnej, a także powinien jej zwrócić szczególną uwagę na to, że strój motocyklowy zakładamy zawsze, nawet jeśli jedziemy „tylko” na zakupy do sklepu kilka ulic dalej. Ubranie do jazdy na motocyklu pełni kluczową rolę w chronieniu ciała kierowcy. Lepiej zainwestować w solidną kurtkę niż leczyć trwałe obrażenia i trudne do wyleczenia, a także zostawiające blizny, obrażenia skóry.

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!