Kupiłaś motocykl – i co dalej? Niezbędnik formalności

Kupiłaś swój wymarzony motocykl i sen się spełnił. Ale co dalej? Niestety, to dopiero początek. Teraz czeka Cię ogrom załatwień. Przygotowałyśmy krótkie kompendium, które pozwoli Ci bezboleśnie przejść wizyty w urzędach i zapewni szybkie wkroczenie w zbliżający się sezon motocyklowy.

Marzenie się spełniło – w końcu w Twoim garażu stoi upragniony motocykl, którego chęć posiadania spędzała nie raz sen z powiek. Z uwagi na dewizę wyznawaną przez aparat państwowy o nazwie: „nie może być tak pięknie”, chcąc nie chcąc, każdy po kupnie jednośladu musi stawić czoła kilku urzędom. Ten proces, choć nie należy do grupy tych, które przynoszą szczególnie pozytywne emocje, jest jednorazowy i konieczny. W tym artykule skupimy się na procesie rejestracji motocykli kupionych w Polsce.

fot. materiały prasowe

Jak łatwo się domyślić, kluczową rolę grają tu dokumenty. Oto trzy najważniejsze:

  1. Umowa kupna – sprzedaży (dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzający powierzenie pojazdu, według art.72 Kodeksu Drogowego), czyli dowód przeniesienia własności motocykla ze Sprzedającego na Kupującego, a także konkretne wyodrębnienie podmiotu, którego dotyczy ta czynność prawna. Dane w umowie powinny być wypełnione starannie, nie można pozwolić na popełnienie błędu, zwłaszcza, jeśli kupujemy motocykl kilkaset kilometrów od domu. Dane osób przystępujących do transakcji powinny zgadzać się z danymi w dowodach osobistych lub w dowodzie rejestracyjnym. Przygotowane dwa egzemplarze umowy powinny być podpisane przez Sprzedającego i Kupującego. Egzemplarz Sprzedającego będzie potrzebny mu do wyrejestrowania motocykla (30 dni od sprzedaży jednośladu).
  2. Druk PCC-3, a innymi słowy „Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. Podatek w Urzędzie Skarbowym opłacany jest w przypadku nabycia pojazdu o wartości powyżej 1000 zł. Jego wartość obecnie wynosi 2 proc. od kwoty motocykla, która została wpisana w umowie kupna-sprzedaży.  
    Uwaga!
    Celowe zaniżanie kwoty może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Urzędnicy często porównują te dane z kwotami przygotowanymi przez Eurotax, które są o wiele wyższe i na ich podstawie (a nie na podstawie kwoty zapisanej w umowie) ustalają wartość podatku do zapłacenia. Czasami do druku PCC-3 dołączany jest PCC-3/A, wymagany w momencie, kiedy pojazd ma należeć więcej niż do jednej osoby.

    Ważne: opłatę skarbową należy uiścić w czasie 14 dni od zakupienia pojazdu. Zwłoka skutkuje karą, która startuje od 100 zł i może wynieść znacznie więcej.

  1. Karta pojazdu, obowiązująca właścicieli pojazdów zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej po 1 lipca 1999 roku. W przypadku pojazdów nowych obowiązek wystawienia karty pojazdu spoczywa na producencie lub importerze.
fot. Motocaina

Co, kiedy zgubię dokumenty? Kodeks Drogowy mówi:

W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji.


Krok po kroku
Na początku najlepiej udać się do Urzędu Skarbowego i uiścić opłatę skarbową, ponieważ na to mamy najmniej czasu (14 dni). Po załatwieniu tych formalności urzędnik powinien wydać dowód wpłaty. Następnie, w okresie 30 dni od nabycia motocykla, właściciel zobowiązany jest zawiadomić starostę o dokonanych czynnościach, czyli odwiedzić lokalny wydział komunikacji. W tym celu należy zabrać ze sobą następujące dokumenty: dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty, tablice rejestracyjne oraz dowód opłaty skarbowej. Po wypełnieniu wszystkich dokumentów (dyktowanych przez urzędnika), petent otrzymuje tymczasowy dowód rejestracyjny, który ważny jest przez 30 dni. Po miesiącu (ostatni dzień ważności dowodu tymczasowego) pozostaje nic innego, jak odebranie upragnionych tablic i dowodu rejestracyjnego.

 

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

A jak jest z osobą która ma drugi stopień niepełnosprawności??? Bo piszą że od auta nic taka osoba nie płaci a od motocykla??? Czy ktoś może wie był bym wdzięczny pozdrawiam.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Co jeśli zapomniałam zaplacic 2%i minelo5miesiecy?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

no tak, bo płaci się 23%

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kupując nowy w salonie nie płaci się żadne 2 procent

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

W slarbowym wystarczy umowa kupna sprzedaży?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nazywam się janice Albert, mieszkam tu w USA, chcę
dziękuję panu Johnie Williamowi za pomoc w zdobyciu mojego
Pożyczka, potrzebowałem pożyczki właśnie dzisiaj natknąłem się
mu, więc powiedział mi, że w ciągu najbliższych 3 godzin, że ja
dostanie moją pożyczkę i ku mojemu największemu zaskoczeniu dostałem
moja pożyczka, a teraz ja i moja rodzina jesteśmy szczęśliwi
i dobrze się z nim skontaktować przez e-mail za pośrednictwem:
johnloanfirm2@gmail.com

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim świecie i powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca, który ratuje moją rodzinę przed naszą biedną sytuacją, opowiem imię całego świata i jestem tak z przyjemnością powiem, że moja rodzina jest na dobre, ponieważ potrzebowałem pożyczki w wysokości 100 000 USD, aby rozpocząć całe życie, ze względu na mój zawód, jako ja jestem jedną mama, z 4 dziećmi i całym światem wydawało się, że to było wisząc na mnie, dopóki nie poznałem wysłaną przez Boga firmę pożyczkową, która zmieniła moje życie i rodzinę, bojaźń Bożą, Nora Mildred, była zbawcą BOGA posłanym do ratowania mojej rodziny kredytem w wysokości 100 000 USD kontakt z nią noramildred.loan@hotmail.com

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

i OC!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Cześć wszystkim,

Witamy w firmie wypożyczającej firmę Maria Harry, doceniamy dobre komentarze, które poruszają się po Internecie na temat naszych dobrych robót i dziękujemy wszystkim tym, którzy zaciągnęli pożyczkę od naszej firmy. Przejdźmy teraz do tego, co robimy najlepiej. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki? Pożyczka prawdopodobnie rozszerzyć lub rozpocząć własną działalność gospodarczą? Pożyczka na zakup domu lub samochodu? Pożyczka na spłatę zadłużenia i rachunków, z oprocentowaniem zaledwie 2%, co odpowiada każdemu klientowi i jesteś zobowiązany do korzystania z naszych usług, ponieważ nasi klienci dotyczą to nasz główny cel. Skontaktuj się teraz tak:

E-mail: mariaharryloanfirm@gmail.com lub mariaharryloanfirm000@yahoo.com

Strona Facebook: https://web.facebook.com/Maria-Harry-Loan-Firm-419087971809301/?ref=aymt_homepage_panel

Google Hangout: Maria Harry

Czekam na odpowiedź od ciebie.

Wszystkiego najlepszego,
Maria Harry Loan Firma.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

TAK, w gminie.starostwie nie iteresuje ich PCC3, tylko: umowa ks, karta pojazdu, dowod rej i blacha

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Czy można pierw zarejestrować a potem urząd skarbowy załatwić?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A przeglat

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Opłata skarbowa to nie podatek PCC, mieszasz pojęcia.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

tablice dostajemy razem z tymczasowym dowodem rejestracyjnym.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

tablice dostajemy razem z tymczasowym dowodem rejestracyjnym.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Warto wziąć jeden dzień wolnego i załatwić wszystko za jednym zamachem, nie zapominając o ubezpieczeniu naszego ósmego cudu świata 🙂

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze