Kto smaruje, ten jedzie

Sezon wakacyjny to czas intensywnych podróży samochodem nad morze, Mazury czy w góry. To setki, tysiące kilometrów do pokonania w zmiennych warunkach pogodowych i drogowych. Jak przygotować samochód do wakacyjnych wypraw, aby ustrzec się nieplanowanych postojów i awarii? Jak zadbać o niezawodna pracę silnika?

Nadszedł czas długo oczekiwanych wakacji. Gdy już wszystko jest zaplanowane, wybrane i zarezerwowane miejsce, ekwipunek wakacyjny zakupiony, bagaże spakowane, wsiadamy do samochodu i ruszamy w drogę. Stop! A co z autem? Czy sprawdziliśmy jego stan przed wyjazdem w trasę? Nikt nie lubi w trakcie podróży niemiłych niespodzianek, przymusowych postojów czy awarii. Dlatego warto, a nawet trzeba sprawdzić nasz pojazd przed wakacyjnym wyjazdem na zasłużony odpoczynek!  

Kontrola na pierwszym miejscu
Zwykle pamiętamy o okresowych przeglądach samochodu, wymieniamy olej i dwa razy w roku opony. Jednakże dodatkowo przed każdą dłuższą wyprawą warto sprawdzić i przygotować nasz samochód. Koniecznie skontrolujmy stan opon, np.: czy nie są uszkodzone, czy poziom ciśnienia w oponach jest prawidłowy. W instrukcji obsługi pojazdu znajdziemy informację dotyczącą właściwego poziomu ciśnienia w oponach, należy szczególnie zwrócić uwagę na fakt, iż podróżować będziemy obciążonym autem. A jeśli już mowa o bagażu to jego równomierne rozłożenie i stabilne umocowanie, daje nam gwarancję komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Wartość graniczna ładunku obejmuje zarówno masę bagaży jak i pasażerów. W pełni obciążony samochód będzie mniej zwrotny, a droga jego hamowania będzie dłuższa.

Warto się raz na jakiś czas upewnić, że poziom i stan oleju silnikowego jest w porządku
fot. Frendl

Uzupełnijmy również poziomy płynów: płyn w spryskiwaczu, płyn hamulcowy oraz płyn w chłodnicy. Kolejnym krokiem jest kontrola poziomu oleju silnikowego, który gwarantuje nam niezawodność i stałość pracy silnika, serca naszego samochodu.

Kontrola poziomu oleju silnikowego
Dbając o serce auta – silnik – pamiętajmy o oleju silnikowym, który jest dla samochodu jak kuracja oczyszczająca. Po pierwsze, należy regularnie sprawdzać jego poziom w silniku, nie tylko przed wyjazdem w dłuższą podróż, ale także w trakcie codziennej eksploatacji np. raz w miesiącu. Zbyt niski poziom oleju może spowodować uszkodzenie silnika, a to z pewnością nie uprzyjemni nam podróży na wakacyjny wypoczynek, ale może pociągnąć za sobą dodatkowe uszkodzenia silnika i znaczące wydatki związane z naprawą. Pamiętaj!!! Poziom oleju sprawdzamy na bagnecie, gdy silnik jest zimny. Najlepiej rano przed uruchomieniem pojazdu.

Kto smaruje ten jedzie!
Dokonując rozruchu auta bez oleju silnikowego lub z jego zbyt niskim poziomem, możemy mieć problem z uruchomieniem auta, a nawet możemy trwale uszkodzić silnik. Stare przysłowie mówi: „kto smaruje ten jedzie” i tego należy się trzymać. Olej w silniku samochodu pełni kilka zasadniczych funkcji, które gwarantują jego prawidłową pracę.

Funkcje oleju:
* Smaruje wszystkie ruchome elementy, wykonane ze stali lub stopów metali, ułatwiając ich poruszanie się i zmniejszając tarcie między elementami.
* Chroni ruchome elementy przed zużyciem oraz rdzewieniem czy korozją.
* Odprowadza ciepło z poruszających się części.
* Utrzymuje czystość powierzchni smarowanych.
* Umożliwia łatwe uruchomienie wszystkich zespołów w każdej temperaturze otoczenia.
* Tłumi drgania silnika odczuwalne przez kierowcę.

Stary olej nie spełnia swoich funkcji
Stary olej w silniku samochodu jest tak szkodliwy, jak niechciany cholesterol dla ludzkiego organizmu. Ma on szkodliwy wpływ na gospodarkę paliw, co może prowadzić do przedwczesnych awarii powstałych na skutek blokujących przepływ oleju zanieczyszczeń, uniemożliwiając prawidłową pracę silnika. Dlatego tak istotna dla długotrwałej eksploatacji silnika jest cykliczna wymiana oleju zgodnie ze wskazaniami producenta.

Zużyty olej może zanieczyścić środowisko i nie powinno się go nigdy wylewać do otoczenia. Zużyty olej, jak i opakowanie po nim należy dostarczyć do autoryzowanej firmy utylizacji odpadów.

Jaki olej wybrać?
Jeśli sprawdzając stan oleju silnikowego okaże się, że jego poziom jest niewystarczający – poniżej poziomu minimum zaznaczonym na bagnecie – należy dokonać tzw. „dolewki”. Kolejnym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest, jaki olej dolać? Najbardziej właściwym rozwiązaniem jest dolanie oleju zalecanego przez producenta auta. Tą informację znajdziemy w instrukcji obsługi auta czy na wklejce znajdującej się na silniku, warto także zapytać o to naszego mechanika. Na rynku istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych, różniących się nie tylko ceną i jakością, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając odpowiedni olej należy zwrócić uwagę na typ auta, rodzaj paliwa stosowanego w samochodzie, styl jazdy kierowcy oraz warunki atmosferyczne, w jakich używane jest auto. W nowych samochodach stosuje się oleje syntetyczne (np. 5W30) lub półsyntetyczne (np. 10W-40). W starszych modelach aut z przebiegiem powyżej 100.000 kilometrów zalecane jest stosowanie oleju mineralnego (np. 15W-50).

Odpowiednio dobrany olej silnikowy oraz sposób w jaki eksploatujemy silnik wpływa na jego niezawodność i długi okres eksploatacji bez konieczności dokonywania kosztownych wymian części silnika. Dobra kondycja oleju w silniku naszego auta zapewni nam niezawodność jego pracy i gwarancję, że bezpiecznie i bez żadnych przygód dotrzemy zarówno na wymarzony urlop jak i bezpiecznie wrócimy do domu.

Gdy samochód jest już przygotowany i zapakowany, możemy ruszać w podróż. Letnie słońce i woda sprawiają, że w okresie wakacyjnym podróżujemy chętniej i częściej. Kilka prostych czynności pozwoli nam szczęśliwie i bez niemiłych przygód dojechać do celu i cieszyć się letnim wypoczynkiem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze