Quantcast
Ewa Kania

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa, np. podczas wjeżdżania na ten sam pas?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa, gdy w tym samym momencie zechcą na niego wjechać dwaj kierujący autami?

Spis treści

Z roku na rok przybywa w Polsce dróg wielopasmowych, ale nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak zachować się na nich właściwie. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy na ten sam pas ruchu chcą jednocześnie wjechać dwaj kierujący. Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa?

Zmiana pasa ruchu – jak wykonać ją prawidłowo?

Wydaje się to oczywiste, ale przypomnijmy. Po pierwsze powinniśmy zmianę pasa ruchu sygnalizować odpowiednim kierunkowskazem, pamiętając, że służy on do sygnalizowania zamiaru, a nie samego manewru. Powinniśmy więc włączyć go jeszcze przed rozpoczęciem zjeżdżania na sąsiedni pas.

Po drugie musimy zachować szczególną ostrożność, pamiętając, że inny pojazd może znajdować się w naszym martwym polu. Mamy też obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierowcy, który już znajduje się na pasie, który chcemy dopiero zająć. Mówi o tym art. 22, ust. 4:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.

Zmiana pasa ruchu, na który w tym samym momencie wjeżdża inny pojazd. Kto ma pierwszeństwo?

Zasady zmiany pasa ruchu na drodze dwupasmowej można równie dobrze stosować na logikę. Lecz co w przypadku drogi z trzema pasami lub większą ich liczbą, kiedy jednocześnie dwa samochody zjeżdżają na ten sam pas?

Wyobraźcie sobie, że jedziecie lewym pasem i chcecie zjechać na środkowy. Jednocześnie kierowca z prawego pasa, też chce wjechać na pas środkowy, co grozi kolizją. Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa w tej sytuacji? Który kierowca powinien ustąpić?

Przeczytaj też:

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – kto jedzie pierwszy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa?

Wyjaśnione jest to w cytowanym już fragmencie Prawa o ruchu drogowym, który wcześniej trochę skróciliśmy, bo wielu kierowców pamięta o nim tylko w przytoczonej poprzednio formie. Jego pełne brzmienie to:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Do wyjątków przejdziemy za chwilę – teraz interesuje nas informacja o ustępowaniu pojazdowi z prawej strony. Jak więc wykonać prawidłowo ten manewr i ostatecznie kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa? Jeśli my zjeżdżamy na pas środkowy z lewego, a inny kierowca z prawego, to on ma pierwszeństwo. Łatwo to zapamiętać, łącząc z zasadą prawej ręki, rozstrzygającej pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych.

kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa

Kiedy pierwszeństwo ma kierowca wjeżdżający na nasz pas?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa Odpowiedź prosta brzmi – nigdy. Wersja dłuższa to odniesienie do ustępów 4a i 4b, mówiących o obowiązku jazdy na suwak. Wtedy kierowca zjeżdżający z zanikającego pasa (przy spowolnionym ruchu, czyli na przykład w korku), nadal nie ma przed nami pierwszeństwa. Lecz my mamy obowiązek go przed siebie wpuścić, bez względu na to, czy zjeżdża z naszej lewej czy prawej strony.

Warto też przeczytać o nieustąpieniu pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu tu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze