Edyta Klim

Książka pod choinkę dla motocyklistki/ty

Zimą warto rozgrzewać motocyklowe marzenia, a można to zrobić tematyczną książką, czytaną np. przy kominku. Czy Św. Mikołaj się domyśli?

Księgarnie internetowe oraz serwisy aukcyjne mają szeroką gamę książek, albumów i przewodników skierowanych do motocyklistów/tek. Oto kilka przykładów ciekawych lektur tematycznych na zimowe wieczory:

 

O motocyklowych podróżach

Ellis Heather – Ubuntu. Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę

Heather Ellis ma 28 lat, kiedy w jej głowie pojawia się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Zaledwie rok później znajduje się w porcie w Durbanie, skąd rusza ukochaną Yamahą TT600 w przygodę życia – 15 miesięcy, 19 krajów, 42 000 kilometrów. Na każdym etapie podróży pomaga jej lokalna ludność, której przedstawiciele uczą Heather na czym polega duch ubuntu – uniwersalnej więzi przyjaźni i współistnienia.

Cena: od 19 zł na https://www.allegro.pl

 

Weronika Kwapisz – W poszukiwaniu Dzikiego Zachodu

Autorka zabierze Was do Ameryki Północnej, gdzie Triumphem Bonneville przejechała niebywały dystans 19 728 kilometrów, okrążając samotnie ten kontynent. Odkryjecie piękno Ameryki, zasmakujecie jazdy motocyklem, a także poczujecie wiatr we włosach. Przygody Weroniki bawią, ale także uczą, że warto być wytrwałym i walczyć o swoje marzenia.

Cena: 35 zł na stronie http://ridingacross.com

 

Palak Witold – Motocyklem przez Indie

Witold Palak i Dorota Wójcikowska na motocyklu Royal Enfield przejechali Indie niemal wzdłuż i wszerz. Przemierzyli Himalaje, pokonali najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, dotarli do trudno dostępnych klasztorów buddyjskich.  Ślizgali się na oblodzonych drogach nad przepaścią, pokonywali rzeki w bród, ścigali się z wielbłądami. Uczestniczyli w tradycyjnym weselu w Ladakhu i w uroczystościach pogrzebowych w świętym mieście Mandi. Poznali życie pasterzy Changpa nad jeziorem Tso Moriri, a w szkole na wysokości 4500 metrów uczyli dzieci angielskich słówek. Pomagali w pracach polowych w wiosce ludu Brokpa. Odwiedzili także Złotą Świątynię w Amritsar i miasta-fortece na Wielkiej Pustyni Indyjskiej, aby w końcu, po przejechaniu 7100 kilometrów, zakończyć podróż na Goa. A do tego niemal każdy dzień kończył się wizytą w jakimś przydrożnym warsztacie albo doraźną naprawą motocykla, w której pomagali okoliczni mieszkańcy.

Cena: 36,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

Emilio Scotto – Najdłuższa podróż. Pół miliona mil: O mojej dziewięcioletniej podróży motocyklem

Na ósme urodziny, matka Emilio Scotto kupiła mu atlas świata. Powiedział jej wówczas, że kiedyś wyruszy w trasę, która będzie biec przez wszystkie kraje świata. Gdy był dorosły, dzięki przychylności losu i odrobinie szczęścia, dostał czarną Hondę 1100 Gold Wing. Bez pieniędzy i kart kredytowych, bez doświadczenia w podróżowaniu – Emilio pożegnał się z rodziną, wskoczył na motocykl i skierował w nieznane. W ten sposób rozpoczęła się trwająca dekadę podróż, dzięki której zapisał się w Księdze Guinnesa. 

Cena: od 21,99 zł na https://www.allegro.pl

 

Palak Witold – Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje

Ojciec i syn, obaj tuż po świeżo zdanym egzaminie na motocyklowe prawo jazdy, na dwóch motocyklach Royal Enfield zakupionych w Delhi, wybierają się w podróż u podnóży Himalajów, od Kaszmiru aż po Sikkim. Tysiące kilometrów indyjskich dróg, skromne możliwości naprawy pojazdów u niewykwalifikowanych mechaników, a przy tym bardzo dowolna interpretacja przepisów ruchu drogowego przez indyjskich kierowców – to wszystko mogłoby odstraszyć niejednego amatora jednośladów. Autor z dużą dawką humoru i dystansem do siebie pokazuje, że nawet najbardziej nieprawdopodobne pomysły są warte realizacji, a poznawanie świata z kanapy motocykla daje nie tylko dużo frajdy, ale jest też wyjątkową lekcją życia. 

Cena: 35,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

Coś dla fanów historii

Szczerbicki Tomasz – Motocykle w PRL. Rzecz o motoryzacji i nie tylko… 

Przyjęło się powszechnie mianem „motocykle PRL” określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA, AJS, Harley-Davidson i wiele innych – o tym właśnie opowiada ta książka. Przywołano w niej także wspomnienia o ludziach, którzy odegrali ważną rolę w motocyklizmie lat PRL – konstruktorach, mechanikach, kierowcach sportowych, kreatorach ruchów motocyklowych i wielkich pasjonatach motocykli. Poruszono w niej tematy, które były niegdyś przemilczane.

Cena: 73,99 zł na stronie https://www.empik.com

 

Panek Grzegorz – Motocyklem w poszukiwaniu idei

Zapis motocyklowych wypraw Grzegorza Panka to świadectwo głębokiego patriotyzmu i poświęcenia, determinacji w dążeniu do prawdy, a także wzorowania się na najlepszych autorytetach z historii Polski w XX wieku. Autor porusza się śladami zarówno obrońców Polski z września i października 1939 r., walczących przeciwko niemieckiemu okupantowi, jak i w okresie powojennym.

Cena: 31,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

Szczerbicki Tomasz – Motocykle Wojska Polskiego 1918-1950 

 

W oparciu o 170 archiwalnych fotografii książka przedstawia historię 75 marek motocykli Wojska Polskiego z lata 1918 – 1950 – etatowych i pozyskiwanych doraźnie. To zestawienie marek motocykli zdobytych w czasie I wojny światowej i używanych przez naszych żołnierzy podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939 – 1947 (francuskich, angielskich i amerykańskich). Po zakończeniu wojny większość motocykli LWP stanowiły amerykańskie Harleye-Davidsony WLA.

Cena: 18,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

Technika jazdy motocyklem

Code Keith – Przyspieszenie

Poradnik, który krok po kroku prowadzi motocyklistę przez wszystko, co potrzebne do poprawy techniki jazdy. Ta książka zawiera podstawowe informacje dla każdego, kto chce nauczyć się lepiej jeździć na motocyklu.

Cena: 40,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

Code Keith – Przyspieszenie 2. Podstawy zaawansowanych technik jazdy motocyklem 

Ta książka przenosi motocyklistów na wyższy poziom umiejętności – odkrywa i śledzi bezpośrednie zależności między człowiekiem a maszyną. Wskazówki Code’a dotyczące kontroli przepustnicy, skręcania i hamowania pomogą każdemu motocykliście jeździć szybciej, płynniej i z większą pewnością siebie. Techniki jazdy zaprezentowane są w sposób prosty, tak aby każdy mógł je zrozumieć, a następnie wypróbować.

Cena: 38,49 zł na stronie https://www.empik.com

 

David L. Hough – Motocyklista doskonały

Aby być naprawdę doskonałym motocyklistą trzeba wiedzieć, co w motocyklu trzyma równowagę i dlaczego maszyna skręca. Jak pracować gazem i wchodzić w zakręty. Jak umiejętna obserwacja otoczenia może wpłynąć na jazdę. Jak zachować się w konfrontacji ze zwierzęciem napotkanym na drodze. Co zrobić, by hamować pewnie, skutecznie i bez niespodzianek. Jak w praktyce zastosować przeciwskręt i wykonywać manewry  – zawracanie, ciasne skręty czy hamowanie awaryjne – poniżej progu równowagi.  Tego wszystkiego uczy David L. Hough w Motocykliście doskonałym. Ponadto książka zawiera zestaw praktycznych ćwiczeń, dzięki którym zyskasz pewność i swobodę w prowadzeniu motocykla.

Cena: 33,60 zł na https://bukrower.pl

 

David L. Hough – Motocyklista doskonały. Droga do mistrzostwa

Autor uczy jak podnosić swoje umiejętności, prezentuje konkretne techniki oraz pokazuje jak zadbać o swoją maszynę. Szczególny nacisk kładzie na bezpieczeństwo i na kontrolę tego, co się dzieje na drodze. Opisuje, jak efektywnie jeździć oraz wyjaśnia, jak odpowiednie przygotowanie mentalne pomaga zachować kontrolę w każdej sytuacji.

Cena: 35,90 zł na https://bukrower.pl

 

Hahn Pat – Maksymalna kontrola. Techniki jazdy na motocyklach typu cruiser 

 

Nie ma bardziej komfortowej maszyny od dużego motocykla turystycznego lub cruisera, ale ceną za ten komfort jest większa waga, a wraz z nią – większe wyzwania dla kierowcy. Ta książka pozwala nabyć umiejętności, jakie są niezbędne, by zapanować nad dużym motocyklem. Opisuje takie zagadnienia, jak: przygotowanie motocykla do drogi, manewry przy niskich prędkościach, hamowanie w sytuacji zagrożenia, zaawansowane techniki pokonywania zakrętów, a do każdej sekcji dołączono praktyczne ćwiczenia.

Cena: 35,99 zł na stronie https://www.empik.com

 

Z motocyklem w tle

Praca zbiorowa – Gawędy Motocyklowe

To zbiór wyjątkowych opowiadań i relacji o motocyklistach, motocyklach, wyprawach, przygodach i wietrze we włosach. Opowiadań, z których część już stała się „kultowa” po publikacjach w internecie, a w książce jest ich więcej – 320 stron napisanych przez motocyklistów dla motocyklistów.

Cena: 28,99 zł na https://www.allegro.pl

 

Jarosław Gibas – Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki)

„Czas, byś dowiedział się, co to takiego motocyklizm. Bo nie jest to tylko i wyłącznie posiadanie motocykla. To pasja, styl życia, filozofia, rodzaj myślenia i odczuwania. To upragniona wolność. I emocje. Cała masa fantastycznych emocji. Jeśli ta książka przyciągnęła Twoją uwagę, na pewno złapałeś już bakcyla. Podkarm go, czytając o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz motocyklową przygodę.”

Cena: od 33,54 zł na https://www.allegro.pl

 

Bivald Katarina – Życie, motocykle i inne niemożliwe projekty 

 

To ciepła, pełna humoru powieść o miłości, przyjaźni i o tym, jak spełniać swoje marzenia, i mieć odwagę za nimi podążać. Wszystko z motocyklem w tle. W dniu swoich osiemnastych urodzin Anette Grankvist przyrzekła sobie, że zrobi w życiu trzy rzeczy: nauczy się jeździć na motocyklu, kupi dom i będzie samowystarczalna. Jej życie jednak nie poszło w tym kierunku zbyt łatwo.

Cena: 33,99 zł na stronie https://www.empik.com

 

Sportowe emocje

Guy Martin – Motobiografia

Pierwsza w Polsce autobiografia motocyklisty, prawdziwa i fascynująca historia człowieka, który nie wie, co to strach. Guy Martin – gwiazda wyścigów motocyklowych, mechanik ciężarówek i prezenter telewizyjny, opowiada o swoim dzieciństwie i młodości, poszukiwaniu nowych wyzwań i spoglądaniu śmierci w oczy. Wyjaśnia, dlaczego kocha ścigać się na motocyklach, wspomina swoje największe szaleństwa, a także zdradza, co czuł, gdy na wyspie Man zaliczał uślizg przy prędkości ponad 270 km/h….

Cena: 39,90 zł na https://www.allegro.pl

Marek Cieślak – Pół wieku na czarno

W tej książce trener reprezentacji Polski pozwala zajrzeć czytelnikom za kulisy wielkiego speedwaya i wyjaśnia „kto jest kim” w żużlowym środowisku. Szczerze i bez lukrowania pisze o zawodnikach, prezesach i działaczach, ale też o wypadkach, przygotowywaniu toru i mediach.

Cena: od 28,13 zł na https://www.allegro.pl

Najnowsze

Edyta Klim

Hayley Bell z tytułem AMA 2019 Motorcyclist of the Year!

Wyróżnienie Motorcyclist of the Year przyznawane jest corocznie przez zarząd American Motorcyclist Association dla osoby lub grupy, która miała największy wpływ na motocyklowy świat.

Hayley Bell to motocyklistka z Wielkiej Brytanii i założycielka międzynarodowego ruchu Women Riders World Relay. Za swoją działalność na rzecz społeczności motocyklowej Hayley została w tym roku nagrodzona tytułem AMA 2019 Motorcyclist of the Year.

Women Riders World Relay łączy motocyklistki (i nie tylko) z całego świata. Symbolem tego jest tegoroczna sztafeta WRWR, w której motocyklistki z poszczególnych krajów przewożą i przekazują sobie symboliczną pałeczkę. Swój udział w tym wydarzeniu miały także polskie motocyklistki, a zainteresowanie było niesamowite – na wezwanie Hayley do udziału w sztafecie odpowiedziało 14.000 motocyklistek ze 100 krajów.

Czytaj także https://www.motocaina.pl/artykul/rajd-women-riders-world-relay-takze-w-polsce-32620.html

Wyróżnienie Motorcyclist of the Year przyznawane jest corocznie przez zarząd American Motorcyclist Association dla osoby lub grupy, która miała największy wpływ na motocyklowy świat w danym roku:

– Za swoje wysiłki na rzecz promowania motocyklowego stylu życia na całym świecie, zbliżanie motocyklistów wszystkich narodowości i środowisk, przekazywanie pozytywnych aspektów motocykla i zwracanie uwagi na potencjał rynkowy kobiet – Hayley Bell została motocyklistką roku AMA 2019. Motocyklistki są ważnym segmentem społeczności motocyklowej i stanowić będą kluczowy jej element w przyszłości. Wysiłki Hayley nie tylko to potwierdzają, ale pomagają w tworzeniu kolejnego pokolenia motocyklistek”- powiedziała Maggie McNally-Bradshaw, prezes zarządu AMA.

AMA to największa na świecie organizacja motocyklowa non-profit, założona w 1924 r., której misją jest promowanie motocyklowego stylu życia, ochrona interesów motocyklistów/tek oraz organizacja różnych wydarzeń.

Najnowsze

Edyta Klim

Koszula flanelowa dla motocyklistek!

Marka H-Bomb stworzyła koszulę flanelową dla motocyklistek o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa. Do ich uszycia użyto kevlaru oraz wyposażono je w ochraniacze.

Ta wyjątkowa, damska koszula z miękkiej flaneli jest wzmocniona podszewką Kevlar®, która chroni i jednocześnie zatrzymuje ciepło. Dodatkowo jest wyposażona w wyjmowane ochraniacze z certyfikatem CE EN1621-1 na ramionach, łokciach i plecach.

Koszule H-Bomb są dostępne w 3 wariantach kolorystycznych: White Buffalo, Red Buffalo oraz Tartan. Do wyboru są rozmiary od XS do XXL w cenie 139 $ + koszty wysyłki (https://hbombmotorsports.com). 

Krój koszuli jest tak zaprojektowany, by zapewniać swobodę ruchów, a przy tym podkreślić kobiecą sylwetkę w talii. Koszula zapinana jest na zamek YKK®, jednak by zachować jej charakter – został on zasłonięty zapięciem na zatrzaski. Do dyspozycji motocyklistki są 2 kieszenie otwarte, dwie na zatrzaski i jedna wewnętrzna.

Ten model świetnie sprawdzi się w miejskich stylizacjach motocyklowych – idealnie w połączeniu z motocyklowymi jeansami i trampkami.

 

Najnowsze

Barrakuz i bezpieczna jazda. Beata Śliwińska tworzy dla akcji #Smartoff

"Piszę albo jadę", "Nie przymykaj oczu na rzeczywistość" - to niektóre z przekazów zilustrowanych na plakatach Barrakuz, ilustratorki, miłośniczki kolażu, jednej z najbardziej pożądanych obecnie projektantek grafiki w Polsce. Zaangażowanie artystki w akcję #Smartoff to kolejny etap projektu edukacyjnego "Jak Jeździsz", który ma zwiększać świadomość wśród młodych kierowców jak niebezpieczne jest używanie telefonów podczas jazdy samochodem.

– Projekty w ramach kampanii #Smartoff były wyzwaniem – wykonywałam je również z myślą o sobie samej. Nie jestem święta za kierownicą, zdarzało mi się korzystać z telefonu podczas prowadzenia auta. Dopiero kiedy spotkałam się z organizatorami kampanii, porozmawiałam z nimi o faktach związanych z tym zjawiskiem, przekonałam się jak bardzo jest to poważny problem. Musiałam głęboko zastanowić się nad tym, co trafiłoby do mnie, co mnie samą, jako odbiorcę, w ciekawy sposób przekonałoby i zwróciło moją uwagę na ten arcyważny temat. Zależało mi, żeby wykorzystując swój styl zaciekawić tematem młodych odbiorców, do których kieruję moje projekty, ale chciałam uniknąć przy tym straszenia. Ten projekt sprawił mi dużo radości! Dzięki niemu mogę wykorzystać szeroki zasięg, jaki mają moje prace, by dotrzeć do innych z ważnym przekazem. I to jest chyba najwyższa forma zaangażowania w odpowiedzialność społeczną – mówi Beata Śliwińska, ilustratorka. 

Beata Śliwińska, znana jako Barrakuz, z wykształcenia jest architektem krajobrazu, z zawodu projektantką graficzną i ilustratorką. Główne metody jej pracy to modyfikacje graficzne i kolaż. Zajmuje się m.in. postprodukcją graficzną sesji modowych, okładek płyt, książek, oprawą graficzną wydarzeń kulturalnych, tworzeniem identyfikacji wizualnych. Jej prace pojawiały się np. we włoskim Vogue oraz na wystawie LA Artistic Book Fair w Los Angeles. Wzięła udział w akcji #Smartoff, ponieważ sama przyznaje, że problem używania telefonu za kierownicą jest jej bliski. To osobiste podejście połączone z wyjątkową wyobraźnią i charakterystyczną techniką ilustratorki zaowocowały trzema pracami o wyrazistym przekazie.

– Nasz projekt „Jak Jeździsz” w mediach społecznościowych obserwuje już ponad 130 tys. osób. Poruszamy tematy, które są naprawdę ważne. Jednym z nich jest akcja #Smartoff, poprzez którą edukujemy o zagrożeniach związanych z używaniem smartfona za kierownicą. Zależy nam, żeby wywołać refleksję u jak największej liczby osób, szukamy różnych kanałów dotarcia, dlatego tym razem zdecydowaliśmy się na współpracę z ciekawą artystką młodego pokolenia. Jej prace przyciągają wzrok wielu młodych ludzi, nie tylko tych zainteresowanych sztuką, co daje nam możliwość zwiększenia zasięgu i zwrócenia uwagi na ten problem w niekonwencjonalny sposób – mówi Katarzyna Meissner, Dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Santander Bank Polska.

Jakie jeszcze problemy widzisz na drodze?

– Fani Jak Jeździsz świetnie odebrali akcję #Smartoff Challenge, której elementem były m.in. naklejki na samochód zachęcające do odłożenia na bok smartfona podczas prowadzenia pojazdu. Cieszę się, że problem używania telefonów za kierownicą nadal pozostaje głównym tematem akcji. Po reakcjach ludzi widać, że jest to sprawa, która dotyczy niemal każdego kierowcy. I przez to wszyscy w równym stopniu możemy przyczynić się do bezpieczeństwa na drogach – mówi Kuba Giermaziak, ambasador akcji Jak Jeździsz, kierowca wyścigowy.

Edukacja na temat jazdy bez telefonu to najważniejszy wątek projektu Jak Jeździsz w 2019 r. Bank chce rozwijać go poruszając kolejne ważne dla bezpieczeństwa na drogach tematy. Dlatego zachęca wszystkich kierowców do wzięcia udziału w ankiecie na stronie www.jakjezdzisz.pl, której celem jest m.in. zidentyfikowanie innych problemów uczestników ruchu drogowego. Udział w niej może wziąć każdy, komu zależy na poprawie bezpieczeństwa. Ankietę można wypełniać do końca roku i towarzyszy jej konkurs, w którym do wygrania są plakaty z autografem Barrakuz oraz gadżety motoryzacyjne.

O Jak Jeździsz

Projekt edukacyjny Jak Jeździsz, promujący odpowiedzialne i kulturalne zachowanie się na drodze, Santander Bank Polska realizuje od 2015 r. Obejmuje komunikację w mediach społecznościowych i organizację wydarzeń w lokalnych społecznościach. Przy wsparciu ambasadora projektu, kierowcy wyścigowego Kuby Giermaziaka, internauci kilka razy w tygodniu mogą liczyć na aktualne informacje drogowe oraz merytoryczne porady dotyczące m.in. kultury jazdy, eksploatacji i wyposażenia samochodu, przepisów drogowych, pierwszej pomocy w razie kolizji i wypadku drogowego, prawidłowego przewożenia dzieci czy techniki jazdy.

Najnowsze

Pół godziny z gwiazdą – Mercedes stworzył własny podcast

To propozycja nie tylko dla miłośników samochodów, ale i dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę o motoryzacji, kupić auto lub poznać tajniki innowacyjnych rozwiązań. W każdym odcinku Rafał Jemielita wraz ze swoimi gośćmi będą poruszali pasjonujące tematy związane z przyszłością i historią Mercedes-Benz.

Podcasty, jako stosunkowo młody format mediów, cieszą się coraz większą popularnością – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nic dziwnego, bo są po prostu wygodne: można ich słuchać w domu, w podróży, w drodze do pracy albo na spacerze. Za pomocą smartfona, na komputerze albo w samochodzie. Nie trzeba być przy odbiorniku w porze emitowania audycji – można wysłuchać jej o dowolnej porze. Badanie opracowane niedawno dla Tandem Media wskazuje, że podcastów słucha ponad 1/4 polskich internautów.

Podcasty powstają na najróżniejsze tematy i są cenione za walory dziennikarskie – co potwierdza zapowiedź, że w 2020 r. prestiżowa nagroda Pulitzera będzie przyznawana także za reportaże audio. 

Teraz z własnym podcastem rusza polski oddział Mercedes-Benz. 
W pierwszym odcinku audycji pt. „Pół godziny z gwiazdą” prowadzący Rafał Jemielita wraz ze swoimi gośćmi – Januszem Grądzkim (Engie) i Aleksandrem Rzepeckim (MBPL) – rozmawia o elektromobilności. Czy samochody elektryczne zastąpią tradycyjne silniki spalinowe? Czy polska infrastruktura jest do nich przystosowana? I jaki będzie Mercedes przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się z pierwszego odcinka podcastu 
„Pół godziny z gwiazdą”.

Audycji można słuchać za pośrednictwem Spotify i Apple Podcasts , a także na stronie https://www.mercedes-benz.pl/ oraz na kanale YouTube Mercedes-Benz Polska.

Najnowsze