Koniec epoki Lamborghini Gallardo

Lamborghini Gallardo przechodzi do historii. W tym miesiącu firma zakończyła jego produkcję. W ciągu dziesięciu lat marka Lamborghini wyprodukowała  ponad 14 022 egzemplarzy tego modelu, czyli najwięcej ze wszystkich modeli dotychczas.

Lamborghini Gallardo przechodzi do historii. W tym miesiącu firma zakończyła jego produkcję. W ciągu dziesięciu lat marka Lamborghini wyprodukowała ponad 10 000 egzemplarzy tego modelu, czyli najwięcej ze wszystkich swoich modeli.

Ostatni model Lamborghini LP 570-4 Spyder Performante zjeżdza z taśm fabryki w Santa Agata.
fot. Lamborghini

Ostatni samochód zjechał z produkcji 25 listopada. Był to model LP 570-4 Spyder Performante w kolorze Rosso Mars. Seria Gallardo, która swoją nazwę wzięła od rasy byków, stanowiła ponad połowę całej produkcji Lamborghini. Klienci mogli wybierać wśród 32 rodzajów modeli i wielu rzucających się oczy kolorów. Obecnie konstruktorzy Lamborghini pracują na następcą przechodzącego do historii modelu.

Przez czterdzieści lat istnienia firmy, Lamborghini produkowało 250 sztuk samochodów rocznie. Zmiany przyszły wraz z premierą Gallardo – produkcja wzrosła do 2000 modeli w skali roku. Wielka światowa kariera Lamborghini Gallardo rozpoczęła się w 2003 roku podczas prezentacji auta na Motor Show w Genewie. Samochód, zaprojektowany w słynnym Centro Stile Lamborghini, był pojazdem stylowym, do którego wspaniałej dynamiki i wysokiej jakości szybko przekonali się potencjalni odbiorcy z całego świata.

Lamborghini LP 570-4 Spyder Performante
fot. Lamborgini

Projektanci postawili na dizajn – samochód otrzymał opływowy, futurystyczny kształt i sportową sylwetkę. Za produkcję mocy i wrażeń odpowiadał pięciolitrowy silnik V10 (500 KM), dzięki któremu osiągnięcie prędkości 100 km/h trwało zaledwie 4-5 sekund, zaś do dwustu w imponujące 10.4 sekundy. Maksymalna możliwa prędkość Gallardo wynosiła 320km/h. Niezrównaną skuteczność hamowania zapewniały hamulce karbonowo-ceramiczne.

W serii Gallardo Lamborghini wyprodukowało takie modele jak m.in.: Gallardo 5.0, który był dostępny w wersji coupé i kabriolet, Galladro Spyder produkowany w latach 2005-2007, testowany w programie Top Gear, czy Gallardo Nera malowany tylko na czarno.

Lamborghini LP 570-4 Spyder Performante
fot. Lamborgini

Lamborghini Gallardo był sprzedawany w 45 krajach świata. To auto w prawdziwie włoskim stylu, pozwalało klientom na indywidualną kreację. Firma stworzyła specjalny program „Ad Personam”, dzięki któremu każdy klient dostawał auto „skrojone” na miarę swoich wyobrażeń.

Dziesięć lat produkcji to również kilka serii specjalnych jak i modele przygotowane specjalnie na rynki azjatyckie (Singapur, Malezja, Indie czy Chiny).

Wybrane modele zostały włączone we flotę włoskiej policji – model nazwano Galladro Polizia Stradale.

W 2013 roku firma Lamborghini obchodziła 50lecie istnienia. Historia modelu Gallardo kończy się na 14,022 egzemplarzu, który w dniu 25 listopada zakończył trwający dziesięć lat, ważny rozdział w historii włoskiej firmy.

Lamborghini LP 570-4 Spyder Performante
fot. Lamborgini

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze