Ewa Kania

Takich kar dla kierowców jeszcze nie było w Polsce. Czy nowy rząd utrzyma projekt PiS?

Trzeba przyznać, ze rząd Prawa i Sprawiedliwości sporo zmienił w kwestii karania kierowców. Największym echem odbiło się wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych, ale PiS chciał wprowadzić kolejne nowe przepisy w 2024 roku. Czy teraz, gdy oddał władzę, nowy rząd wprowadzi te zmiany?

Co dalej z konfiskowaniem samochodów pijanym kierowcom?

O pomyśle konfiskaty samochodów kierowcom, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu, mówiło się od dłuższego czasu i rząd PiS przygotował projekt stosownych przepisów. Zostały one już nawet przegłosowane i miało to miejsce w październiku ubiegłego roku. Nie wszystkie zaaprobowane wtedy zmiany, weszły w życie natychmiastowo.

Do 14 marca 2024 roku mieliśmy czekać na wejście w życie przepisów pozwalających na konfiskatę aut pijanym kierowcom. Tylko czy nowa koalicja rządząca tego nie zmieni? Pytanie na ten temat skierował do Ministerstwa Sprawiedliwości portal Autokult.pl. Odpowiedź przyszła następująca:

Przepisy o konfiskacie pojazdów nietrzeźwym kierowcom wchodzą planowo w życie w połowie marca. Są to nowe regulacje w polskim systemie prawnym, dlatego ministerstwo będzie analizować działanie tych przepisów.

Najwyraźniej więc nowa władza popiera pomysł konfiskowania pijanym samochodów. To ciekawe, ponieważ, jak zauważają w swoim tekście nasi koledzy, ci sami politycy głosowali w zeszłym roku przeciwko zaostrzeniu kar wobec pijanych kierujących. Na nie zagłosowali wszyscy obecni na sali sejmowej politycy KO (118 osób), 42 z 43 obecnych posłów Lewicy oraz 8 posłów Polski 2050.

Najbardziej nieporadny kierowca roku. Zmarnował wszystkie trzy okazje, by nie wjeżdżać pod pociąg

Zasady konfiskaty samochodów pijanym kierowcom w Polsce

Zgodnie z przygotowanymi przez PiS przepisami, przepadek samochodu będzie obowiązkowo orzekany przez sąd za:

  • prowadzenie pojazdu mając 1,5 promila
  • doprowadzenie do wypadku mając 1 promil
  • przy doprowadzeniu do wypadku mając od 0,5 do 1 promila, utrata pojazdu pozostaje do decyzji sądu

W wielu przypadkach utrata samochodu będzie zatem zasądzana z automatu. Jeżeli oskarżony nie będzie wyłącznym właścicielem pojazdu, zostanie ustalona wobec niego grzywna równa wartości auta, które prowadził. W przypadku, gdy samochód będzie uszkodzony, pod uwagę będzie brana jego wartość przed powstaniem szkody.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze