Kolizja na przejściu dla pieszych. Przepisy nowe, ale nawyki stare?

Nowelizacja przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych, miała poprawić bezpieczeństwo na drogach. Niestety, jak łatwo było przewidzieć, przepisy sobie, a życie sobie.

Zgodnie z nowymi przepisami, pierwszeństwo ma nie tylko pieszy na przejściu, ale także wchodzący na nie. Twórcy nowej legislacji nie podali definicji „wchodzenia na przejście”, więc jedni uważają, że chodzi o każdą osobę zbliżającą się do przejścia, inni że będącą tuż przy nim, a jeszcze inni że unoszącą nogę nad asfaltem.

O krok od tragedii na przejściu! Pędzące auto zabiłoby małe dziecko

Bez względu na to, jaką interpretację przyjmiemy za właściwą, istotna jest jedna rzecz. Nowe przepisy, miały wzmóc uwagę kierowców i uczulić ich, że puste przejście nie oznacza pozwolenia na wciskanie gazu, bo ktoś za sekundę może na nie wejść. To było oczywiste i przed zmianami w prawie, ale niestety nie dla wszystkich.

Kierowca Seicento potrącił rowerzystę na przejeździe i uciekł!

I nadal nie jest. Autor nagrania zatrzymał się przed przejściem, widząc pieszych stojących przed nim. Pieszy stojący to nie wchodzący (choć pewnie trochę osób kłóciłoby się na ten temat), ale jakie ma to znaczenie? Jest przejście, jest skrzyżowanie – trzeba być gotowym, że auto przed nami zwolni, albo się zatrzyma. Nie przewidział tego drugi kierowca, który wjechał w tył autora nagrania.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze