Agnieszka Serafinowicz

Masz kolekcjonerskie tablice? Uważaj, wkrótce będzie Ci grozić nawet 5 lat więzienia

Kolekcjonerskie tablice wkrótce stracą sens, nowe przepisy przewidują znacznie surowsze kary nie tylko dla złodziei paliwa używających fałszywych tablic, ale też kierowców absolutnie nie planujących jakiegokolwiek przestępstwa.

Spis treści

Kolekcjonerskie tablice, które przypominają oryginalne „blachy” na samochodach wkrótce staną się nielegalne. Nowe przepisy kodeksu karnego wejdą w życie 14 marca 2023 roku. Zamysłem ustawodawcy była penalizacja kradzieży tablic rejestracyjnych, problem polega na tym, że nowe przepisy mogą uderzyć również w tych kierowców, którzy absolutnie nie planują kradzieży paliwa na stacji, czy innego przestępstwa za pomocą auta z „lewymi” tablicami.

Kolekcjonerskie tablice a nowy przepis: art. 306c kodeksu karnego

Od 14 marca 2023 roku w życie wejdzie przepis znowelizowanego kodeksu karnego o następującym brzmieniu:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Art. 306c kodeksu karnego

Kolekcjonerskie tablice – niewinna podmiana surowo karana

Warto zwrócić uwagę, że przepis nic nie mówi o powodach ewentualnej zmiany tablic. Nie ma znaczenia, czy kierowca dokonuje przekładki celem dokonania np. kradzieży paliwa ze stacji, czy po prostu zgubił tablicę, albo potrzebuje kolejnej tablicy ze względu na bagażnik rowerowy.

Kierowca, który na swoim pojeździe zamieści nieoryginalne tablice (nawet, gdy ich treść jest identyczna z legalnymi „blachami”) naraża się na karę do 5 lat pozbawienia wolności. Inny przypadek, który wraz ze zmianą przepisu staje się przestępstwem to sytuacja, gdy np. korzystamy z bagażnika rowerowego, który przesłania tablicę z tyłu wozu. Nie kupujcie tańszych tablic „kolekcjonerskich” w internecie, na szczęście w urzędach komunikacji można już złożyć wniosek o wydanie trzeciej, legalnej tablicy na bagażnik rowerowy. Niemniej kierowcy, którzy wybiorą drogę na skróty i kupią np. „kolekcjonerską” tablicę na taki bagażnik narażają się od 14 marca na surowe kary więzienia!

tablice kolekcjonerskie
Nowożeńcy i ich kierowca raczej nie muszą obawiać się kary więzienia (fot. Pexels)

Kolekcjonerskie tablice – co z nowożeńcami?

Dość powszechnym, nieformalnym zwyczajem w Polsce jest zamiana tablic, albo nałożenie nakładki o treści np. „Nowożeńcy”, czy „Młoda para” na oryginalne tablice pojazdu, który przewozi młodą parę z i na wesele czy na ślub. Czy w myśl nowych przepisów kierowca takiego pojazdu naraża się na surowe kary więzienia? Zdaniem Olgierda Rudaka z firmy prawniczej Lege Artis, aż tak surowa kara kierowcy nie grozi, bo z założenia tego typu okolicznościowa ozdoba nie jest stylizowana na prawdziwą tablicę, trudno zatem taki proceder uznać za używanie fałszywej tablicy jako autentycznej.

Nie zmienia to jednak faktu, że w polskim systemie prawnym są przepisy penalizujące samo zasłanianie tablic. Formalnie za ich ukrycie oryginalnych tablic (nieważne czy to będzie napis „Nowożeńcy”, czy cokolwiek innego) grozi kierowcy mandat 500 zł (za zasłonięcie oryginalnych tablic) lub 1500 zł (gdy oryginalne tablice zostaną zdjęte), ale funkcjonariusze raczej nie interweniują w takich sytuacjach. Szczególnie gdy pojazd nowożeńców znajduje się w weselnej kolumnie.

Kolekcjonerskie tablice stracą sens

Drugi paragraf nowego przepisu wyklucza nawet niewinne zastosowanie tzw. kolekcjonerskich tablic. Samo założenie innych tablic niż oryginalne, w myśl nowych przepisów ma być karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na karę narażają się kierowcy, którzy np. po kradzieży oryginalnej tablicy założą choćby identyczną, ale pozbawioną znaków legalizacyjnych, które pojawiają się wyłącznie na oryginalnych tablicach wydawanych w urzędzie. Nie chcąc narażać się na surowe kary pamiętajmy: jeżeli ktoś ukradł wam tablice lub planujecie wyjazd z bagażnikiem rowerowym i potrzebujecie trzeciej tablicy, udajcie się do urzędu komunikacji. Nie kupujcie tablicy „kolekcjonerskiej”, ani sami nie malujcie tablic przypominających oryginalne. Od 14 marca 2023 grozi za to surowa kara.

Nowe przepisy utrudnią też życie handlarzom używanymi samochodami, którzy np. na czas jazdy próbnej przekładali tablice z innego pojazdu i generalnie stosowali wiele różnych trików by nie ponosić kosztów rejestracji pojazdu, który i tak za chwilę zostanie sprzedany.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze