Kolejny przeciążony transport. Ten był za ciężki o 38 ton!

Prawie 78 ton ważył zespół pojazdów zatrzymany do kontroli przez kujawsko-pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Na tak ciężki transport przedsiębiorca nie miał zezwolenia.

Z analizy dokumentów przewozowych zatrzymanej na autostradzie A1 ciężarówki wynikało, że w transportowanych kontenerach jest złom o masie 56 ton. Tymczasem zestaw ważył 77,8 tony, podczas gdy norma wynosi 40 ton! To się nazywa przeciążenie transportu.

Jechał 100-tonowym zestawem bez zezwolenia i wiózł jeszcze na nim osobówkę!

Dopuszczalne naciski siedmiu spośród ośmiu osi również były zbyt duże, począwszy od 1,65 tony do 4,8 tony. Brakowało także pilota, który jest wymagany w przypadku poruszania się pojazdu cięższego niż 60 ton.

Czy to rekord? Wiózł ładunek za ciężki o 65 ton!

Kontrola zakończyła się ukaraniem kierowcy mandatem karnym i wszczęciem postępowań administracyjnych o nałożenie kar pieniężnych na przewoźnika drogowego. Kara w tym przypadku może wynieść nawet 18 tys. zł. Zespół pojazdów nie mógł kontynuować jazdy, dopóki jego masa całkowita i naciski osi nie zostały przywrócone do wartości zgodnych z przepisami.

Najnowsze

Edyta Klim

Speed Evo JR Multicolor – motocyklowe buty dla dzieci od Stylmartin

Od najmłodszych lat warto używać ochronnej odzieży motocyklowej. Kolorowe buty dla dzieci i młodzieży Speed Evo JR Multicolor wyglądają odlotowo, ale przede wszystkim chronią ich stopy, podczas jazdy mini motocyklami.

Minibike, pitbike, crossbike itp. to małe motocykle, z których korzystać mogą także najmłodsi pasjonaci motocykli. Dla tego segmentu motocykli, a docelowo do użytku przez dzieci i młodzież – powstały buty Speed Evo JR Multicolor. Motocykle te, choć małe, to osiągają jednak spore prędkości, więc zakup ochronnej odzieży motocyklowej dla dziecka jest bardzo dobrym pomysłem.

Zobacz także: Przewożenie dziecka na motocyklu

Speed Evo JR Multicolor to następca bardzo popularnej wersji S1 Multicolor Special. Model ten dostępny jest w rozmiarach juniorskich od 29 do 42. Cholewka z microfibry ma energetyczne kolory, przyciąga wzrok, jak i łatwo dopasuje się do kolorów motocykla i odzieży. Zapięcie to suwak i zabezpieczający rzep, a podszewka ma właściwości oddychające.

Wzmacniana podeszwa jest antypoślizgowa, a wkładka z pianki EVA zadba o komfort stopy. Noski butów są zabudowane, chroniąc palce. Dodatkowo na bokach Speed Evo JR mają slidery, jak na sportowe obuwie przystało (drugi ich komplet znajdziecie w zestawie).

Najnowsze

Wjechała pod ciężarówkę, zjeżdżając z ronda. Była bardzo zdziwiona, gdy wylądowała na dachu

Rondo to najbezpieczniejszy rodzaj skrzyżowania. Niestety obowiązują na nim pewne zasady, co automatycznie oznacza, że również tu możemy być świadkami widowiskowych kolizji i wypadków.

Autor nagrania jechał samochodem ciężarowym i poruszał się zewnętrzną częścią obwiedni ronda. W przypadku tego konkretnego mogło to sugerować, że zamierza zjechać już na pierwszym zjeździe, ale prawo tego nie wymaga. Choć dla wielu osób to przejaw nieznajomości przepisów i nieobycia za kierownicą, pasem zewnętrznym zwykłego ronda, możemy jeździć dookoła.

Kierowca Citroena wjechał w BMW na rondzie, lecz najlepsze było potem

Taki sposób jazdy zaskoczył kierującą Fordem Fusion. Może sądziła, że kierowca ciężarówki zjedzie na pierwszym zjeździe? Może sądziła, że musi jej ustąpić (serio, zdarzają się takie przypadki), a może ciężarówka znajdowała się w jej martwym punkcie (takie przypadki także bywają)? Tego nie wiemy.

Rondo turbinowe to najbezpieczniejszy rodzaj skrzyżowania? Nie znacie możliwości tego kierowcy Golfa

Pewni niemal jesteśmy tego natomiast, że kierująca nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Natychmiast po dachowaniu wysunęła się przez otwarte i zaczęła rozglądać się z niedowierzaniem. Wygląda na to, że nic jej się w tym zdarzeniu nie stało i to jest najważniejsze. Brutalna lekcja z przepisów obowiązujących na rondzie to tylko bonus.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Masz pomysł na innowacje drogowe? Zgłoś się do konkursu i popraw stan polskich dróg!

Na całym świecie powstają innowacyjne technologie, które mogą przynieść ogromne korzyści dla infrastruktury drogowej. Również na polskich uczelniach rodzą się doskonałe pomysły i rozwiązania w zakresie budowy nowych dróg, a także utrzymania istniejącej już infrastruktury drogowej. Masz pomysł na innowacje w drogownictwie? Zgłoś się do konkursu i popraw stan polskich dróg! Kierowcy z pewnością będą ci wdzięczni!

Chcąc wykorzystać potencjał polskich uczelni technicznych, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza I edycję konkursu pod nazwą „Innowacje w drogownictwie”. Konkurs adresowany jest do studentów bądź absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych lub niestacjonarnych w latach akademickich 2017/2018 – 2020/2021. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dyplomowych (magisterskich, inżynierskich, licencjackich), których wyniki mogą być zastosowane w drogownictwie. To również promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności wśród społeczności akademickiej.

Konkurs obejmuje prace dyplomowe, które zostały obronione we wskazanych latach, w następujących kategoriach:

  • materiały i technologie drogowe,
  • inżynieria ruchu i rozwiązania BRD,
  • drogowe obiekty inżynierskie.

Do konkursu mogą być zgłaszane prace już obronione lub prace, których obrona nastąpi nie później niż do 23 sierpnia 2021 roku.

Konkurs będzie się składał z dwóch etapów. Nad poprawnym przebiegiem każdego z nich będzie czuwała Kapituła Konkursu składająca się z przedstawicieli Rady Naukowej działającej przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad, ekspertów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz stowarzyszeń branżowych.

I etap

W I etapie konkursu należy wypełnić i podpisać formularz zgłoszeniowy oraz przygotować maksymalnie dwustronicowe streszczenie swojej pracy dyplomowej. Następnie oba dokumenty należy przesłać na adres: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa lub na adres email: konkurs@gddkia.gov.pl w terminie do 23 lipca 2021 roku.

Kapituła konkursu do 23 sierpnia 2021 r. dokona oceny nadesłanych streszczeń i wybierze nie więcej niż pięć najlepszych prac z każdej kategorii, które zostaną zakwalifikowane do II etapu konkursu.

II etap

Uczestnicy zakwalifikowani do II etapu konkursu zostaną poproszeni o przesłanie pełnych prac dyplomowych (w formie elektronicznej). Kapituła konkursu dokona ich oceny, a następnie uczestnicy podczas 10-minutowego wystąpienia zaprezentują i omówią swoje prace dyplomowe na forum publicznym.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Parkowanie prostopadle przodem – jak prawidłowo wykonać ten manewr?

Maj przyniósł poluzowanie obostrzeń związanych z trwającą pandemią koronawirusa, w kolejnych dniach nastąpi dalsze zniesienie wielu ograniczeń. Może to oznaczać wzmożony ruch na parkingach przy sklepach czy centrach handlowych, zwłaszcza w miastach. Nieprawidłowe parkowanie aut niestety nie należy do rzadkości.

W kolejnym etapie odmrażania gospodarki można robić zakupy w galeriach handlowych i sklepach budowalnych. Mimo upowszechnienia zakupów online wciąż nie wszystko da się zamówić przez Internet, a na parkingach przed marketami zrobiło się tłoczno. Dodatkowo nastąpił częściowy powrót do nauki stacjonarnej wiążący się z odwożeniem najmłodszych do szkoły i z powrotem. Można także już korzystać z obiektów sportowych, a wkrótce zostaną otwarte kolejne placówki kultury czy restauracje. To wszystko oznacza wzmożony ruch między innymi wszędzie tam, gdzie znajdują się parkingi i miejsca postojowe.

Na zatłoczonym parkingu i gdy na zaparkowanie auta jest niewiele miejsca, należy zwrócić szczególną uwagę, aby wykonywane manewry były przede wszystkim bezpieczne. Chociaż najmniej miejsca wymaga parkowanie tyłem, może sprawiać kierowcom najwięcej trudności. Najpopularniejszym sposobem parkowania jest parkowanie prostopadłe przodem. Pomimo tego wielu kierowców, nie tylko tych mniej doświadczonych, wykonuje ten manewr nieprawidłowo i niedbale.

Parkowanie prostopadle przodem – jak prawidłowo wykonać ten manewr?

  1. Rozpocznij manewr parkowania prostopadle przodem z miejsca znajdującego się znacznie dalej od linii samochodów niż w przypadku parkowania prostopadłego tyłem. Zasada jest taka, że im dalej od linii samochodów, tym większe pole do wykonania manewru. Przód auta musi zmieścić się w miejscu parkingowym, zatem odległość ta zależy od gabarytów maski auta. Tu potrzeba cierpliwości, bowiem umiejętność właściwej oceny odległości przychodzi wraz z doświadczeniem za kierownicą.
  2. Wpasuj się przodem auta pomiędzy samochody sąsiadujące z twoim miejscem parkingowym.
  3. Obserwuj tył samochodu w lusterkach.
  4. Po uzyskaniu pozycji mniej więcej prostopadłej do osi jezdni, wyprostuj kierownicę
  5. i wjedź prosto na miejsce parkingowe.
  6. W przypadku konieczności korekty skręć nieco kierownicą w przeciwnym kierunku.
  7. Na koniec upewnij się, że manewr parkowania został wykonany prawidłowo i nie trzeba przestawić samochodu.

Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, dodaje:

Mimo że parkowanie należy do manewrów codziennych i rutynowych, dla wielu kierowców bywa stresujące. Dlatego kluczowe jest przemyślenie kolejno wykonywanych ruchów, aby uzyskać pożądane ustawienie samochodu. Pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości miejsca, tak by po zaparkowaniu móc swobodnie otworzyć drzwi oraz nie blokować możliwości wyjazdu innym.

Najnowsze