Škoda Kodiaq – jaka będzie?

Na krótko przed światową premierą Škody Kodiaq, która odbędzie się 1 września w Berlinie, czeska marka uchyla rąbka tajemnicy: prezentuje wybrane detale nadwozia swojego nowego, dużego modelu w segmencie SUV.

Z przodu Škody Kodiaq widzimy szeroki, wyrzeźbiony przestrzennie grill i wąskie, pochylone przednie światła, po raz pierwszy w historii marki dostępne także w technologii LED, które nadają modelowi Kodiaq wygląd nie do pomylenia z żadnym innym samochodem na drodze. Także z tułu auto prezentuje się bardzo wyraziście za sprawą mocno wyrzeźbionych drzwi i pokrywy bagażnika. Tylne LEDowe światła układają się w tradycyjny dla czeskiej marki motyw litery C.

Pięciomiejscowy Kodiaq oferuje największy bagażnik w swojej klasie, o wielkości od 720 do 2065 litrów (przy złożonych oparciach tylnych siedzeń). Po raz pierwszy w historii marki model ten może być zamawiany także w wersji siedmioosobowej.

Dzięki rozbudowanym możliwościom aranżacji wnętrza z przesuwnymi i pochylanymi siedziskami, kabina może być zaadaptowana dla indywidualnych potrzeb. Z opcjonalnym składanym oparciem przedniego fotela w kabinie modelu Kodiaq można przewieźć przedmioty o długości nawet 2,9 metra długości.

Na pokładzie znajdą się systemy wspomagające prowadzenie. System Area View wykorzystuje kamery rozmieszczone po wszystkich stronach nadwozia tak, by stworzyć dla kierowcy kompleksowy obraz otoczenia wokół samochodu, prezentowany na wyświetlaczu systemu infotainment. Kierowca może wspomagać się widokiem samochodu z lotu ptaka oraz pełną panoramą o kącie widzenia 180 stopni przed i za samochodem. Kolejnym przydatnym udogodnieniem, debiutującym w ofercie czeskiej marki, jest system Tow Assist, wspomagający manewrowanie z przyczepą podczas powolnego cofania. Podczas jazdy na wstecznym biegu do głosu dochodzi także nowy system Manoeuvre Assist, który wyhamuje samochód, gdy tylko zauważy za nim przeszkodę.


 
Pojawiły się także mobilne usługi sieciowe Škoda Connect. Podzielone są na dwie kategorie: usługi Infotainment Online dają jeszcze więcej informacji niż dotychczas i poszerzone funkcje nawigacji w czasie rzeczywistym, podczas gdy usługi Care Connect zapewniają wsparcie dla samochodu.

Wśród funkcji Care Connect jest zdolność do automatycznego wykonania telefonu alarmowego po wypadku: po wykryciu aktywacji poduszki bezpieczeństwa system niezwłocznie łączy się ze służbami ratunkowymi, wskazując lokalizację samochodu.

Najnowsze

Martyna Wojciechowska miała wypadek motocyklowy

Od razu wszystkich fanów Martyny uspokajamy: według jej wpisu na fanpage'u - jest po operacji i "będzie dobrze".

Śledząc fanpage Martyny Wojciechowskiej na Facebooku zauważyłyśmy wpis:

Martyna nie podzieliła się z fanami informacją, jak doszło do wypadku i na jakim jednośladzie, ale faktem, że motocykl poszedł do kasacji. Możemy jedynie snuć wnioski, że to nie była lekka kolizja a coś naprawdę poważnego.

Trzymamy kciuki za szybki powrót Martyny do zdrowia i cieszy nas fakt, że wyszła z wypadku obronną ręką. Blizny się z pewnością zagoją i znów będziemy mogli śledzić jej podróże na krańce Świata.

Najnowsze

BMW nabija się z Tesli?

Walka o wpływy w segmencie samochodów elektrycznych zaczyna się rozkręcać. Na razie liderem jest Tesla, ale póki co obiecuje więcej niż jest w stanie dać. Ten fakt wykorzystują inni producenci, którzy chcą przekabacić klientów.

Tym razem to BMW kieruje działa w kierunku Tesli, chociaż w reklamie nie pada nazwa tej firmy. Zamiast tego bawarski koncern robi przytyki w kierunku producenta z Kalifornii oraz długiego czasu oczekiwania na nowy Model 3, który od momentu premiery bił rekordy popularności.

Na jednej z reklam widać człowieka, który oczkuje w progi drzwi na samochód, a lektor potęguj jego smutek mówiąc, że będzie musiał jeszcze długo poczekać. Nagle z garażu sąsiada wyjeżdża BMW 330e, bohater smutnieje, a lektor podkreśla, że „jest to samochód na który czekałeś i na który nie musisz czekać”, sugerując tym samym szybką dostępność BMW napędzanego silnikiem elektrycznym.

https://www.youtube.com/watch?v=1v0QKtPXEFQ

Tesla Model 3 zadebiutowała w marcu tego roku. Producent zbiera już zaliczki i zamówienia, ale pierwsze dostawy rozpoczną się dopiero w 2017 roku. Do tej pory 373 tys. klientów wpłaciło tysiąc dolarów do depozytu, widząc samochód zaledwie na zdjęciach w sieci. Tesla zapowiada, że przystępny cenowo samochód elektryczny zaoferuje zasięg prawie 350 km na jednym ładowaniu.

Konkurencyjne BMW 330e zadebiutowało na początku tego roku i jest droższe od Tesli o jakieś 10 tys. dolarów. Nie jest to wprawdzie w pełni elektryczny pojazd, ale oferuje możliwość jazdy na samym silniku elektrycznym przez ok. 25 km z prędkością ograniczoną do 120 km/h.

Na drugiej reklamie widzimy kobietę przechodzącą obok pustych „superchargerów” Tesli, aby dotrzeć do stojącego nieopodal BMW 330e.

https://www.youtube.com/watch?v=Zf7KvtGNMbQ

Najnowsze

Verva Street Racing 2016 już we wrześniu

Już po raz siódmy na ulicach Warszawy odbędzie się wydarzenie, które na dobre wpisało się już w kalendarz motoryzacyjnych imprez w Polsce. Tym razem Verva Street Racing odbędzie się na Błoniach PGE Narodowego.

To bez wątpienia kultowe wydarzenie dla wszystkich fanów sportów motorowych. Każdego roku organizatorzy starają się zaskoczyć widzów, dostarczając im jeszcze więcej atrakcji. Po trzech latach na Stadionie Narodowym impreza przenosi się ponownie na ulice. Będzie to największe, niebiletowane Pit Party w tej części Europy. 

Jak zwykle nie zabraknie tam pokazów kaskaderskich oraz koncertów polskich gwiazd. Pojawią się legendy polskiej motoryzacji, a także najnowsze samochody. Organizatorzy obiecują, że nie zabraknie atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych odbiorców. 

Podczas tegorocznego Verva Street Racing zostanie przygotowanie specjalny tor, gdzie będzie można obserwować rywalizację najszybszych kierowców w autach rajdowych oraz wyścigówkach klasy GT3. Pojawią się drifterzy, zawodnicy FMX oraz stunterzy. A do tego wszystkiemu będzie towarzyszysz największa wystawa samochodów w Polsce.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się podczas Narodowego Festiwalu Motoryzacji, który odbędzie się 17 września na Błoniach PGE Narodowego. 

Najnowsze

Tesla na autpilocie zawiozła do szpitala

Wokół funkcji autopilota w Tesli pojawiło się ostatnio sporo kontrowersji. Jednak w tym przypadku można powiedzieć, że samochód być może uratował życie.

Joshua Neally zbierał przez kilka lat pieniądze na swój pierwszy elektryczny samochód. Padło na Teslę Model X, a po złożeniu zamówienia cierpliwie czekał kilka miesięcy na swój egzemplarz. 

Po kilku tygodniach użytkowania samochodu, pewnego poranka pod koniec lipca tego roku jak zwykle skończył pracę i wsiadł w samochód by wrócić do domu. Po przejechaniu kilku kilometrów poczuł się gorzej. Mocno rozbolał go brzuch, na tyle mocno, że nie był w stanie samodzielnie prowadzić samochodu. 

Postanowił wykorzystać program autopilota dostępny w Tesli. Samochód pokonał 32 kilometry na autostradzie i lokalnych drogach. Po dojechaniu pod szpital zaparkował samochód i w tym momencie przejęli go pracownicy medyczni szpitala. Okazało się, że wystąpił u niego zator płucny, który mógł się skończyć tragicznie, a tak mężczyzna jeszcze tego samego dnia opuścił szpital. 

Mimo że funkcja automatycznego pilota w samochodach nadal wzbudza dużo kontrowersji, tym razem pomogła bezpiecznie dojechać do szpitala. Kierowca mógł zatrzymać się na poboczu i wezwać pogotowie, ale czasami każda sekunda może zadecydować o czyimś życiu. Warto o tym pamiętać.

Najnowsze