Kobiety w Rajdzie Dakar 2010

03 stycznia 2010
Pierwsze etapy morderczego rajdu Dakar za nami. Trzymamy kciuki za Polaków, ale wiemy, że panie różnych narodowości świetnie sobie radzą. Udział biorą motocyklistki oraz zawodniczka na quadzie i za kierownicą buggy, a dzisiejszy odcinek niezwykle szybko pokonała ekipa w BMW X3 CC pilotowana przez kobietę.
Camelia Liparoti startuje na quadzie.
fot. motocicliste.net

Zawodnicy rajdu Dakar przywitali Nowy Rok w bajecznym Buenos Aires, lecz ich sylwestrowa zabawa nie trwała długo. Już 1 stycznia ponad 360 załóg przybyło na start, by zatańczyć mordercze tango z bezdrożami Argentyny i Chile. W pierwszym dniu zmierzyli się z najwyższymi wydmami świata na pustyni Atacama. Samochody, quady i motocykle w sumie pokonają ok. 5000 km odcinków specjalnych.

Quady
W rajdzie wystartuje osiem świetnych zawodniczek: z nr 259 - włoska dziennikarka Camelia Liparoti na quadzie KTM 525 XC, która jest jedyną kobietą w tej klasie (planowały udział także Corinne Dubois, Elizabeth Kraft, ale zrezygnowały). Camelia swoich zeszłorocznych startów w Dakarze 2009 nie zalicza do udanych -  pech chciał, że nie ukończyła zmagań. Mimo tej porażki, ma na swoim koncie tytuł mistrzyni świata kobiet na quadach.

Motocykle
W klasie motocykli będzie walczyć pięć zawodniczek:- nr 76 Szwedka Annie Seel na KTM SuperRocket 525,
- nr 50 Holenderka Mirjam Pol na Hondzie CRF450 Dakar X,
- nr 131 Brytyjka Tasmin Jones na Yamaha WR 450,
- nr 100 Niemka Christina Meier na Yamaha WR450F,
- nr 93 Włoszka Sylvia Gianetti na KTM 525 EXC.

Annie Seel na starcie rajdu i (obok) na OS'ie
fot. oficjalna strona Annie Seel
fot. oficjalna strona Annie Seel

 

 

 

 

 

 


Dwie ostatnie panie zadebiutują na trasach Rajdu Dakar, natomiast największe doświadczenie ma Annie Seel; staruje już po raz czwarty, a na mecie ostatniego Dakaru przyjechała na 76. miejscu na 113. zawodników. Szwedka rozpoczeła rajd z 76 pozycji, wczorajszy etap zakończyła na 46 miejscu, a dziś - drugi odcinek dał jej 35 lokatę!

 

Mirjam Pol startuje na motocyku Hondy
fot. dakar.com

Samochody
Za kierownicą Buggy Proto Dessoude zasiądzie bardzo doświadczona zawodniczka Isabelle Patissier - dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce skałkowej. Ostatni Dakar ukończyła na 17. miejscu. Niestety w tym roku nie zobaczymy sympatycznej Elisabety dos Santo Jacinto (o tej zawodniczce pisałyśmy już tutaj), która jako jedyna kobieta w historii ukończyła ten ciężki rajd jadąc w klasie ciężarówek. W zeszłym roku pechowo zakończyła swój start - jej MAN spłonął w wyniku wypadku.

 


Tymczasem dzisiejszy etap wyjątkowo szybko przejechała ekipa jadąca w BMW X3 CC, w której skład wchodzi Szwedka - Maria Cristina Thoerner, pilotująca Francuza Guerlain Chicherit.

Śledź Dakar na Motocaina.pl i blogach zawodniczek
Żeby była jasność, kibicujemy z całego serca polskim zawodnikom, o których rezultatach będziemy informować. Na bieżąco wieści o udziale i sukcesach kobiet w rajdzie Dakar można też śledzić na blogu prowadzonym przez Szwedkę Marie Hessel startującą niegdyś na motocyklu Honda XR 400  - http://thedakar.blogspot.com/
a także na stronie Annie Seel http://anniedakar.wordpress.com/

Już niebawem przeczytacie szczegółowe opisy każdej z wymienionych pań - zawodniczek.

Komentarze

ls-autoswiat
17 stycznia 2010 18:03
Dziewczyny,

w tekście jest błąd. Maria Cristina Thorner, to Tina Thorner - Szwedka, któa tez pomieszkuje w Szawjcarii. Znana pilotka rajdowa WRC, która jeździła m.in. u boku Kennetha Ericssona. Z WRC przesiadła się do aut terenowych. http://www.tinathorner.se/
pozdrawiam