Kobiety w koncernie Renault

Renault został partnerem Forum Kobiet w 2006 roku, wtedy w konferencji wzięła udział niewielka grupka kobiet pracujących w firmie. Z pytań o miejsce kobiet w organizacji zrodziła się wola zmiany codziennej praktyki w firmie.

Alians Renault-Nissan będzie partnerem szóstej edycji Forum Kobiet, które odbędzie się w Deauville w dniach 14 – 16 października 2010 roku. W 3-dniowej konferencji weźmie udział delegacja 23 kobiet pracujących w Renault. Do tej pory pracowano na dwóch płaszczyznach: zwiększenia reprezentacji kobiet na najwyższych stanowiskach firmy oraz opracowania planu Women@Renault.

Od 2006 roku widoczne są tego efekty planu. W Komitecie Wykonawczym Grupy znalazły się dwie kobiety: Odile Desforges, zastępca dyrektora generalnego ds. inżynierii i jakości i Laurence Dors, sekretarz generalny. Od 2 listopada 2010 roku, stanowisko dyrektora ds. zasobów ludzkich Grupy zostanie po raz pierwszy w historii Renault powierzone kobiecie – Marie-Françoise Damesin.

fot. Motocaina

Plan Women@Renault, wprowadzony na początku 2010 roku, przyczynia się do zwiększenia liczby kobiet w zespołach. Obejmuje dwie części, m.in. zakłada zmiany w zakresie procesów HR, a w szczególności rekrutacji i zarządzania ścieżką kariery. W dziedzinie rekrutacji koncern Renault przyjął cel: 30% kobiet na stanowiskach technicznych i 50% na stanowiskach handlowych. Plan pozwolił też na utworzenie specjalnej platformy, sieci (2.0) dla kobiet w firmie, która służy do wymiany informacji w nieformalny sposób, pozwala brać udział w konferencjach i debatach oraz w szkoleniach dotyczących m.in. rozwoju umiejętności przywódczych. Z platformy i sieci korzysta 600 kobiet. Pozytywne efekty działania sieci zachęciły niektóre spółki zależne grupy, np. w Rumunii i w Brazylii, do uruchomienia sieci społecznościowych.

W celu wzmocnienia działań na rzecz większej feminizacji personelu, Grupa Renault prowadzi wymianę z innymi podmiotami zewnętrznymi. Dyrekcja Handlowa Grupy na Francję i spółka RRG ściśle współpracują ze stowarzyszeniem Elles de l’Auto, które chce w większym stopniu włączyć kobiety do branży motoryzacyjnej.

fot. Motocaina

Renault i RRG znalazły się wśród pierwszych firm, których nazwy pojawiły się na karcie Elles de l’Auto, podpisanej 1 października br. Firma Renault nawiązała również 1 kwietnia 2010 roku partnerską współpracę ze stowarzyszeniem Elles Bougent, działającym wśród licealistek i studentek, w celu prezentacji specjalizacji zawodowych z branży motoryzacyjnej. 

Nagroda Women for Education przekazana Haitankom
Wychodząc w swoich działaniach na rzecz kobiet poza firmę, Mouna Sepehri, Dyrektor Aliansu Renault-Nissan, wręczy nagrodę Women for Education. W czwartej edycji zostanie nią nagrodzonych 10 Haitanek za ich osobisty wkład w odbudowę tego kraju. Zostały one wybrane przy pomocy Ambasady Francji ze względu na realizowane przez siebie projekty. Do sukcesu potrzebują uzupełnienia posiadanej wiedzy dyplomem uniwersyteckim. Stypendium sfinansowane przez Alians Renault-Nissan pozwoli im na dodatkowy rok studiów przed powrotem na Haiti.

Najnowsze

Patrz jak cofasz

Nawet 25% kolizji ma związek z cofaniem. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny kierowca cofając, przejeżdża niewiele ponad półtora kilometra rocznie. Jak wykonywać ten manewr bezpiecznie?

fot. Motocaina

W ubiegłym roku na polskich drogach nieprawidłowe cofanie było przyczyną ponad 600 wypadków,
w których śmierć poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych.*

Najczęściej popełniane błędy podczas cofania to wykonywanie tego manerwu bez należytej koncentracji i przy zbyt dużej prędkości.  

Podstawowa zasada bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie przestrzeni obok i za samochodem w lusterkach. Nie powinno się jednak polegać tylko na nich ze względu na martwy punkt, czyli miejsce nieco z tyłu i z boku pojazdu, którego nie widać w żadnym lusterku. Zachowanie wyjątkowej ostrożności jest szczególnie istotne podczas cofania w miejscach, gdzie jest wiele osób oraz innych samochodów, np. na parkingach galerii handlowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę. Jeśli jest taka możliwość, warto aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który wysiądzie i wskazując drogę z zewnątrz ułatwi cofanie.

Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka kolizji związanego z manewrem cofania jest unikanie sytuacji, w których kierowca jest zmuszony cofać. Jeśli jednak np. podczas parkowania nie da się ich uniknąć, należy pamiętać o tym, że lepiej jest zaparkować auto tyłem, ponieważ tak ustawiony pojazd umożliwi bezpieczny wyjazd. Zasada jest taka, że jeśli tylko jest to możliwe, samochód powinien być ustawiony tak, aby po wejściu do niego można było od razu jechać bez konieczności cofania
– podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  

Cofając pamiętaj o:
dokładnym rozejrzeniu się dookoła zanim rozpoczniesz cofanie;

– utrzymywaniu minimalnej prędkości podczas wykonywania tego manewru;

– kontrolowaniu w lusterkach tego co dzieje się wokół samochodu;

– prawidłowym używaniu kierunkowskazów;

– zachowaniu szczególnej ostrożności, nawet jeśli wydaje Ci się, że wokół nie ma żadnych pojazdów ani osób;

– poproszeniu pasażera o pomoc, jeśli wymaga tego sytuacja. 

Źródła: University of Minnesota, Center for Transportation Studies, www.policja.pl, Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Kobiety nie znają się na pierwszej pomocy?

Producent olejów Mobil 1 postanowił sprawdzić, czy kierowcy są przygotowani do najtrudniejszego i najbardziej odpowiedzialnego egzaminu na drodze. Według badania w chwili wypadku, aż połowa osób nie umiałaby udzielić pierwszej pomocy. Mniejszą wiedzę na ten temat mają ponoć kobiety...

Kobiety boją się udzielić pomocy myślac, że zaszkodzą poszkodowanemu.
fot. Motocaina

Aż 66 procent kobiet, w porównaniu do 51 procent mężczyzn nie wie, jak poprawnie przeprowadzić reanimację. Pod tym względem najlepszy wynik osiągnęli kierowcy z Torunia (62 proc.). Najmniej o ratowaniu życia wiedzieli Częstochowianie (41 proc). 

Kolejną ciekawostką jest fakt, że 6 procent kierowców ciężarówek przyznała się do zdrady swojej partnerki w godzinach pracy (czytaj poniżej).

Badania zostały przeprowadzone w maju i czerwcu podczas objazdowej imprezy Mobil 1 Tour w sześciu miastach (Bydgoszcz, Toruń, Zielona Góra, Leszno, Częstochowa, Tarnów) na grupie ponad 1800 kierowców aut osobowych oraz podczas 17 Trakerskich Spotkań w Krakowie wśród ponad 300 kierowców ciężarówek. Pytania dotyczyły największych grzechów kierowców, wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy i odpowiednim utrzymaniu samochodu, miejscu ekologii w motoryzacji oraz między innymi sytuacji w branży transportowej. 

Grzechy główne kierowców
Według badania największym grzechem kierowców jest nadmierna prędkość (42 proc.). Najsłabszy wynik padł w Tarnowie, gdzie do tego wykroczenia przyznała się dokładnie połowa kierowców. Co czwarty kierowca (27 proc.) rozmawia podczas jazdy przez telefon. To drugie poważne przewinienie za kółkiem. Trzecim największym grzechem jest ryzykowne wyprzedzanie (12 proc.). W tej kwestii jest duża różnica pomiędzy badanymi miastami. Najczęściej wyprzedzają na trzeciego kierowcy z Zielonej Góry (24 proc.), a najmniej Torunianie (8 proc.). W badaniu znalazło się również pytanie o najciemniejszą stronę motoryzacji – jazdę pod wpływem alkoholu, do czego przyznało się 5 proc. kierowców. Podsumowując temat bezpieczeństwa, najmniej optymistycznym wnioskiem z badania jest to, że tylko jeden na dwustu kierowców nie ma nic na swoim sumieniu. 

Podstawowy grzech kierowców to nadmierna prędkość.
fot. Mobil 1

Kolejnym z obszarów badania była właściwa eksploatacja samochodu i silnika. Średni okres pomiędzy wymianami oleju wynosi 13 840 kilometrów. Kierowcy decydują się na wymianę oleju średnio co 11 miesięcy, a ponad połowa z nich (52 proc.) wozi ze sobą olej na dolewki. To bardzo dobra wiadomość. Litrowe opakowanie oleju nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku, a może pomóc zabezpieczyć silnik przed poważnym uszkodzeniem i wysokimi kosztami naprawy. A czy do samochodu z instalacją gazową potrzebny jest specjalny olej silnikowy? Tak twierdzi co trzeci kierowca i jest w wielkim błędzie. Olej silnikowy rekomendowany przez producenta pojazdu jest najlepszym wyborem nawet po zamontowaniu instalacji LPG. Niewielu kierowców (16 proc.) samemu wymienia olej w silniku, ale aż 80 proc. wszystkich badanych, wie jakiego oleju używa w swoim aucie. 

Kierowcy – śmieciarze?
Badanie pokazuje, że kierowcy nie są obojętni na ekologię. Dla 65 proc. badanych duże znaczenie ma to, czy auto lub olej silnikowy są przyjazne dla środowiska. Większość z kierowców również w odpowiedni sposób pozbywa się zużytego oleju silnikowego. 85 proc. zostawia go w serwisie lub utylizuje. Natomiast aż 5 proc. kierowców wylewa lub spala zużyty olej silnikowy. Biorąc pod uwagę, że potencjał rynku wynosi 57,3 mln litrów[1], każdego roku aż 2 865 000 litrów zużytego oleju niszczy środowisko. 

fot. Motocaina

Kierowca ciężarówki skory do zdrady?
Badanie odnosi się również do transportu i odpowiedzi udzielonych przez kierowców samochodów ciężarowych podczas 17 Trakerskich Spotkań. Największymi grzechami trakerów są: alkohol (26 proc.), nadmierna prędkość (14 proc.) i niedbałość o swoje auto (6 proc.). Taka sama grupa kierowców ciężarowych (6 proc.) przyznała się do zdrady swojej partnerki w godzinach pracy. Natomiast co dziesiąty ankietowany twierdzi, że trakerzy nie mają grzechów. To lepiej, niż w przypadku kierowców samochodów osobowych! 

W badaniu zapytano kierowców samochodów ciężarowych o sytuację branży transportowej. Według nich największym problemem jest zły stan dróg (51 proc.). Kolejne pozycje uzyskały znacznie mniej wskazań. Wysoka cena paliwa przeszkadza 10 proc. kierowców, niskie zarobki 9 proc. Tylko 8 proc. trakerów narzeka na brak autostrad, a 6 proc. uważa, że największym problemem branży jest silna konkurencja.


[1] Raport „Rynek oleju”. Gipa 2010.

Najnowsze

12 października – Dzień Rozsądnej Prędkości

Nie trzeba wiele - każdy, kto jedzie w terenie zabudowanym 70 km/h i potrąci pieszego, w 86% przypadków będzie jego zabójcą. A dla samego kierowcy uderzenie w drzewo przy 90 km/h to jak upadek z 10 piętra!

Nadmierna prędkość była w 2009 r. główną przyczyną wypadków drogowych, dlatego Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” oraz partnerzy wspierający: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl, zapraszają kierowców do szczególnego przestrzegania ograniczeń prędkości w „Dniu Rozsądnej Prędkości” (12 października 2010).

– Dzień Rozsądnej Prędkości odbywa się w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w ramach III edycji programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, polegającego na aktywnym włączeniu się uczniów za sprawą dyrekcji szkół i  nauczycieli do dyskusji nad przyczynami wypadków drogowych i konsekwencjami tych tragedii – podkreśla Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.

fot. Motocaina

Zasięg programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, którego tematem  przewodnim jest w tym roku nadmierna prędkość, jest znacznie szerszy niż tylko apel o jednodniowe ograniczenie prędkości. Działania Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” mają charakter ciągły i polegają na udostępnieniu materiałów statystyczno-merytorycznych oraz wspieraniu działań w szkołach (akademie, apele, konkursy, pokazy, spotkania z poszkodowanymi w wypadkach drogowych, spotkania z  policjantami w celu przybliżenia tematu nadmiernej prędkości, happeningi, psychodramy). Dzieci i młodzież wymieniają doświadczenia, dzielą się refleksjami i proponują rozwiązania. Są postawione w roli podmiotu, co wyzwala w nich potrzebę działania i autentycznego przeciwstawienia się sytuacji na polskich drogach.

– Koszty wypadków drogowych rosną lawinowo. Same tylko odszkodowania wypłacane przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce, z komunikacyjnych polis OC wzrosły w ostatnim roku o prawie jedną piątą – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mając na co dzień do czynienia z ofiarami takich wypadków, szczególnie ważne jest dla nas to co się dzieje na polskich drogach. Warto też pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa, to również niższe wypłaty z polis komunikacyjnych i szansa na tańsze OC – dodaje.

– Każdego dnia na polskich drogach życie traci 12 osób (w 2009 r. łączna liczba zabitych wyniosła 4564), a to oznacza, że w zakresie promowania bezpieczeństwa drogowego jest nadal bardzo wiele do zrobienia. Działając w sferze ubezpieczeń komunikacyjnych czujemy się odpowiedzialni za poprawę stanu świadomości nie tylko na temat bezpieczeństwa jazdy, ale też ruchu pieszych, w tym przede wszystkim dzieci – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki rankomat.pl.

Program „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.

Najnowsze

Wymyśl nazwę dla zawodu kobiety-kierowcy

Kierowniczka, kierowczyni, kierownica? Kombinacji jest wiele, ale sporo z nich się nie przyjmie, bo brzmią po prostu dziwnie. Dlatego Stowarzyszenie No Women No Art i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Poznań ogłaszają konkurs na nazwę zawodu kobiety-kierowcy.

fot. Katarzyna Dziewicka

Wiele jest zawodów, których żeńska forma sprawia nam problem i brzmi niezręcznie. Do Pań za kierownicą autobusu, czy ciężarówki również nie wiemy jeszcze jak się zwracać. MPK Poznań i inicjatorki projektu No Women No Art zorganizowały konkurs – zabawę słowną, na trafne określenie kobiety pracującej w tym fachu. Zgłoszenia są przyjmowane do 5 października pod adresem konkurs@nowomen-noart.pl. Nad wyłonieniem najlepszej nazwy będzie debatować komisja językowa złożona z lingwistów, dziennikarzy i przedstawicieli MPK Poznań. Wyniki konkursu zostaną podane podczas konferencji prasowej Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art już jutro, 12 października.

Nagrodami w konkursie jest prywatna przejażdżka „ogórkiem” z kobietą-kierowcą, akcesoria komputerowe oraz zaproszenie na inaugurację tegorocznego Festiwalu No Women No Art.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.nowomen-noart.pl.

Najnowsze