Kobiecy off-road na rajdzie "Women's Challenge 4x4" - nie było miękkiej gry!

Kobiecy off-road na rajdzie "Women's Challenge 4x4" - nie było miękkiej gry!

12 lipca 2017
209
Prawie 30 zawodniczek i off-road'owych debiutantek wzięło udział w pierwszej edycji "Women's Challenge 4x4", międzynarodowego rajdu przeprawowego dla kobiecych załóg. 24 czerwca do Wisły przyjechały Polki, Słowaczki, a nawet zawodniczki z Belgii.
Loading module...

"To była kumulacja niesamowitej energii, pasji i woli walki" - mówi organizatorka rajdu, Dagmara Kowalczyk. "Dziewczyny ścigały na krótkich, technicznych odcinkach specjalnych, przejeżdżanych na czas. Ich determinacja i umiejętności jazdy w terenie, zrobiły wrażenie nawet na Kajetanie Kajetanowiczu". Dwukrotny Rajdowy Mistrz Europu był Gościem Honorowym imprezy, który nie tylko dopingował dziewczyny na rampie startowej, ale również na torze off-road'owym. "Podobało mi się ogromne wsparcie, jakie startującym pilotkom i kierowcom udzielali ich mężowie, ojcowie czy bracia. Pasja łączy ludzi i ten rajd to pokazał".

Jedną z załóg był team Luberda / Polak, znany jako jeden z najlepszych, off-road'owych duetów w historii polskiej przeprawy. Do tej pory jednak... w męskim wydaniu. Tym razem za kierownicą 400 - konnego, potężnego "Fightera", zasiadła żona Dariusza Luberdy - Gabriela i razem z pilotką - Aleksandrą Polak zdobyły złoto w najcięższej klasy Extreme. Pierwszy raz w samochodzie terenowym znalazły się m.in. Klaudia Szczęsna - Rzepecka i Izabela Święs, trenerka personalna oraz projektantka mody. "Nigdy nie przypuszczałybyśmy, że off-road może dawać tyle emocji, adrenaliny i radości. Rywalizacja była tylko na odcinkach specjalnych, poza nimi wspierałyśmy się i wzajemnie motywowałyśmy".

Unikatowa formuła rajdu polegała nie tylko na konfiguracji krótkich, technicznych prób i sposobie ich pokonywania, ale też na wprowadzeniu klasy "Gość". Tu do damskiej załogi dołączał drugi pilot, mężczyzna którego zadaniem była pomoc początkującym off-road'erkom na odcinkach i niełatwych dojazdówkach. Jak się okazało, panowie i tak nie mieli za dużo roboty. Wpis do dwóch pozostałych klas - Extreme i Adventure, determinowały dotychczasowe doświadczenie i konstrukcja samochodu.  

"Zależy nam, żeby coraz więcej osób na własnej skórze przekonało się, ile radości daje jazda 4x4, a off-road przestał kojarzyć się z rozjeżdżaniem lasów i stał się okazją do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu" - mówią organizatorzy. Stąd odcinki specjalne wyznaczono na prywatnym torze off-road'owym "Pod Piramidą" w Wiśle. Rampa startowa stanęła w centrum miasta, skąd zaczyna się słynny Rajd Wisły.

Pomysł zorganizowania off-road'owego rajdu dla kobiet w takiej formule, przywiozła z Malezji Dagmara Kowalczyk. Dziennikarka i kierowca rajdowy uczestniczyła w rajdzie "Shemud 4x4" organizowanym przez Narimah Samat, muzułmankę mieszkającą w Kuala Lumpur. Przeprawę przez dżunglę pokonują tam i zawodniczki w hidżabach i Europejki, nie mają znaczenia pochodzenie, kolor skóry czy wiara. Kobiety z Malezji, Sri Lanki, Włoch, Tajlandii, Czech i Indonezji łączy wspólna, off-road'owa pasja. "Narimah bardzo chciała zaprosić do siebie polską załogę, stąd nagrodą specjalną "Women's Challenge 4x4" było wpisowe na rajd w Malezji". Biało- czerwone barwy w Malezji będą reprezentować Katarzyna Białowąs - Woś i Katarzyna Gałązka.

Oficjalne wyniki rajdu "Women's Challenge 4x4":

KLASA EXTREME

1.NR 304 GABRIELA LUBERDA /ALEKSANDRA POLAK                            

2. NR 300 MARIOLA SZYPSZAK /MARTA DANIŁO                                          

3. NR 302 JUSTYNA ŚMIETANA /MAŁGORZATA ZAJĄC                               

4. NR 301 SYLWIA ZACHARA /ALEKSANDRA ZACHARA                             

5. NR 303 MIRIAM UJČEKOWA - BONDOWÁ /MICHAELA BONDOVÁ                                                                                                                

KLASA ADVENTURE

1. NR 202 JOANNA SENNIK /ALEKSANDRA DOMARADZKA              

2. NR 200 KATARZYNA BIAŁOWĄS - WOŚ/KATARZYNA GAŁĄZKA          

3. NR 201 PATRYCJA KINDLA - TOMASZCZYK /IZA ŚWIĘS                            

4.NR 203 MAGDALENA KASPRZAK /KATARZYNA FILIPCZAK                  

5. NR 204 ANNA WIŚNIEWSKA/DOROTA KALISZ                                 

KLASA GOŚĆ

1. NR 100 WIKTORIA SKIBIŃSKA /NICOLA SKIBIŃSKA /MARCIN MIODEK       

2. NR 104 KLAUDIA SZCZĘSNA -RZEPECKA /JOANNA KAJSTURA /ADAM KREMZER                                                                                                                  

3. NR 102 DARIA ZĄBEK/ JUDYTA ŚCIGAŁA /MAREK ZARÓD                   

4. NR 103 ANETA BRZESKA /MALWINA NOWACZYK /TADEUSZ KRZYŻANOWSKI                                                                                                                               

Rajd "Women's Challenge 4x4" wsparły Miasto Wisła, Dragon Winch, Auto Partner, Grupa Cargo, Inż Bud, Furelle, tor Pod Piramidą i Motocaina.pl.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!