Kobiece gwiazdy sportów samochodowych na Amelia Island Concours d’Elegance

Na 16-stym z kolei Amelia Island Concours d'Elegance, jednym z głównych tematów będzie seminarium poświęcone sukcesom kobiet w sporcie samochodowym. Pojawią się sławy różnych serii wyścigowych i rajdów samochodowych.

fot. Amelia Island Concours

Na 16. Amelia Island Concours d’Elegance, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2011 roku, jednym z głównych tematów będzie seminarium poświęcone sukcesom kobiet w sporcie samochodowym.

– W takim sporcie jak wyścigi samochodowe, by mieć szansę na sukces, trzeba posiadać przygotowanie i spore umiejętności, bez znaczenia jest tu płeć. Kobiety, które wybrały tę drogę  miały do pokonania jeszcze więcej – mówi Bill Warner, założyciel konkursu. – Przez lata stawały w obliczu wyzwań i przeszkód, rywalizując w sporcie motorowym.  Jednak tym paniom, które pojawią się na Amelia Island Concours d’Elegance udało się i udaje się je przezwyciężyć.

Podczas konkursu pojawi się była dziennikarka – Denise McCluggage. Amerykanka rywalizowała z takimi gwiazdami sportu samochodowego jak Sir Stirling Moss, czy Juan Manuel Fangio. Kobieta szybko zyskała uznanie męskich rywali. Zdobyła tytuł zwycięzcy w kategorii Gran Touring w 12-godzinnym wyścigu Sebring w 1961 roku, jadąc Ferrari 250 GT oraz w Rajdzie Monte Carlo w 1964 w swojej klasie. Po tym, jak zakończyła karierę kierowcy wyścigowego, została redaktorem magazynu motoryzacyjnego AutoWeek.

Kolejna znana kobieta z „benzyną we krwi” to Lyn St. James, znana z wyścigów IMSA, SCCA, CART i serii  IndyCar. Była drugą zawodniczką w historii,  która zakwalifikowała się do Indy 500 i pierwszą kobietą w wyścigu Rookie of the Year w 1992 roku. W 24-godzinnym wyścigu Daytona i w 12-godzinnym Sebring zajęła pierwsze miejsca w klasie. Dwukrotnie wzięła też udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Dziś prowadzi szkolenia dla kobiet, które chcą startować w wyścigach.

Janet Guthrie – pierwsza kobieta, która wystartowała w wyścigu Indianapolis 500.
fot. Amelia Island Concours

Inna znana postać, która będzie uczestniczyć w seminarium to Janet Guthrie, inżynier astronautyki, a jednocześnie pierwsza kobieta zakwalifikowana zarówno do Indy 500 i Daytona 500. Rywalizowała w sumie w 11 wyścigach IndyCar i 33 wyścigach serii NASCAR. W NASCAR Winston Cup w 1976 roku ukończyła wyścig na 15. miejscu klasyfikacji generalnej. Swój najlepszy występ zaliczyła na torze Milwaukee w 1979 roku, gdzie zajęła piąte miejsce.

Podczas Amelia Island Concours pojawi się także Patty Moise, znana głównie z wyścigów NASCAR Winston Cup i Busch Series. W sumie wzięła udział w prawie 140 wyścigach. Karierę kierowcy wyścigowego rozpoczęła już w wieku 16 lat.

Nie sposób nie wspomnieć oczywiście o Juttcie Kleinschmidt, która jako pierwsza kobieta, w 2001 roku, wygrała Rajd Dakar. W tym wymagającym rajdzie terenowym Niemka brała udział kilka razy, nie tylko samochodem. Pojawiła się tam również na motocyklu BMW.

Cały dochód z imprezy Amelia Island Concours d’Elegance przeznaczony będzie dla jednego z hospicjów na Florydzie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze