Edyta Klim

Klub motocyklistek D’Angels promuje zdrowie kobiet w Nigerii

Motocyklistki na ulicach Nigerii zdecydowanie zwracają uwagę i właśnie ten fakt postanowiły wykorzystać do wyższych celów.

Kobiecy klub motocyklowy D’Angels powstał w Nigerii min. dlatego, że w wielu klubach motocyklowych tego kraju kobiety nie są akceptowane. Od początku działania klubu nabrały charakteru prospołecznego:

– Najbardziej interesuje nas los kobiet, bo to one najczęściej podchodzą i pytają, czy to nasze motocykle. Chcą na nich usiąść i porozmawiać. Postanowiłyśmy wykorzystać to zainteresowanie i dla tych kobiet zrobić coś pożytecznego – mówiła w jednym z wywiadów Nnenna Samuila, współzałożycielka klubu.

Kilka lat temu motocyklistki angażowały się w pomoc dzieciom z domów dziecka. W 2016 r.  ruszyły z programem „Beyond Limits”, który miał na celu zachęcenie młodych dziewcząt do wykorzystania ich potencjału, poza oczekiwaniami społecznymi, dotyczącymi małżeństwa i dzieci. Podróżowały do szkół, by rozmawiać i zachęcać do rozwoju w nauce, technologii i innowacjach.

Obecnie motocyklistki skupiają się na zdrowiu kobiet, a dokładniej na promowaniu badań przesiewowych, które pozwalają na szybkie wykrycie raka piersi i szyjki macicy. Akcja nazywa się „Female Bikers Initiative” (FBI) i ma na celu zapewnienie darmowych badań dla 5000 kobiet. Dzięki zbiórkom i sponsorom udało się już przeprowadzić 500 takich badań w Lagos.

Raj piersi i szyjki macicy niestety zabiera życie wielu kobietom w Nigerii. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych, jak i bariera finansowa, ponieważ są one odpłatne. Dlatego motocyklistki zajmują się przede wszystkim uświadamianiem takiej potrzeby i gromadzeniem środków finansowych na ten cel. Spotkania z nimi będą odbywać się w każdy czwartek do końca roku, a dodatkowo akcja będzie prowadzona w centrach handlowych, szkołach i innych miejscach publicznych.

Strona akcji: https://www.facebook.com/FemaleBikersInitiative/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze